17.0
#35
17.0

Beksa ničila, ale přišla o Šafarčíka

Pardubice si ve svém premiérovém duelu sezony řekly o vysokou výhru 97-73 nad oslabeným Děčínem (bez Pomikálka) v sudých čtvrtinách. Na konci první půle ale také přišly o reprezentačního guarda Šafarčíka, který přitom do zápasu našlápl svou motorku výtečně a bylo jej plné hřiště.

Jakmile hosté v závěru první čtvrtiny vystříleli svou baterii čtyř trojek v řadě až ke kratičkému vedení, domácí zapnuli turbo, soupeř za první čtyři minuty druhé čtvrtky stihl pouhé dva body a v poločase se topil ve 12bodové jámě (52-40), když ztrácel v trojkách (8-5) i na doskoku (26-18), a nestačilo mu ani 13 bodů z brejků.

Po třetí čtvrtině se na vývoji nic nezměnilo a v té čtvrté už Beksa Válečníkům udělila K.O. Její střelecké pole vedla last minute posila na power forwardu Henry (19), jenž byl následován Vyoralem (15+10 asistencí a 8 doskoků), Pekárkem (15) a Michalem Svobodou (11). Hosty sytili Matěj Svoboda (19), Dodd (18) a Kroutil (12). Domácí byli lepší na doskoku (50-37), ve ztrátách (12-17) i v trojkách (12-7).

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Gratuluji mým hráčům k vítězství a stejně bych chtěl poděkovat i divákům, kterých přišlo hodně - pro nás to bylo velmi důležité. Děkuji tedy fan klubu i všem ostatním fanouškům. První zápas sezony pro nás byl těžký. Děčínu chyběl velmi důležitý hráč Tomáš Pomikálek, my jsme zase ve druhé čtvrtině ztratili Petra Šafarčíka. Speciálně v první čtvrtině tlak na míč a celkově naše obrana nebyla na úrovni, jakou bychom chtěli, a jak pracujeme na trénincích, ale v druhém poločase se to zlepšilo a díky tomu jsme hráli jednodušší poslední čtvrtinu. Důvod, proč jsem velmi šťastný, je našich 27 asistencí. Měli jsme spoustu extra pasů, spolupráce v útoku nám fungovala.”

Dantez Walton (power forward BK JIP Pardubice):
”S výkonem, který jsme předvedli, můžeme být spokojeni. Byl to velmi fyzický zápas, v němž jsme měli nějaké problémy, ale dokázali jsme se s nimi vypořádat. Mezi klíčové faktory, které rozhodly o našem vítězství, bych zařadil naši fyzičnost a to, že jsme zvítězili na doskoku, právě na něj jsme se hodně připravovali a soustředili. Pro mě osobně to byl skvělý zápas, atmosféra byla ještě lepší než jsem čekal. Už se těším na další utkání.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Odehráli jsme velmi dobře první čtvrtinu, Pardubice v ní dokonce vyrovnávaly až v poslední vteřině. V druhé čtvrtině jsme se částečně drželi, ale Tomáš Vyoral a Phil Henry slepenými trojkami zařídili Pardubicím odskočení, takže domácí v poločase vedli o 12 bodů. S tímhle deficitem jsme věděli, že bude těžké něco dělat, nicméně pořád jsme se drželi na dostřel. Nedokázali jsme se ale dostat pod rozdíl 10 bodů a na konci Pardubice prokázaly svoji velkou kvalitu. My můžeme být spokojeni s částí zápasu, ale v tuhle chvíli Pardubice jsou lepší tým a zaslouženě vyhrály.”

Matěj Svoboda (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Těžko se mi to hodnotí, protože pro nás je to druhá prohra v řadě. Věděli jsme, že nejsme favority, ale přesto si myslím, že zápas mohl dopadnout jinak. Nebudu nic řikat k soupeři, Pardubice mají dobré družstvo a dneska byly lepší. My se prostě musíme zavřít v hale a začít pracovat na naší hře. Chybí nám tvář v útoku i v obraně, děláme spoustu chyby, spoustu momentů, kdy zazmatkujeme a žákovskými chybami se hrozně srážíme dolů. V druhém poločase nám trošku odešly síly, měli jsme menší rotaci, ale nemůžeme se na to vymlouvat. Musíme se z toho oklepat a jít dál.”

• solidní doskok

Až ve druhém kole vstupuje do ligy pardubická Beksa, která v přípravě zaznamenala kvalitní výsledky, například při porážce se Zielonou Gorou v koncovce nebo při těsné prohře s Nymburkem. Práce nového kouče Repeši už zřejmě začíná být vidět, tým navíc velice zajímavě posílil, když odchody Burnetta, Dunanse, Slaniny, Merešše, Škrance a Heřmana zacelili američtí power forwardi Walton a Henry, křídlo Pekárek, reprezentační guard Šafarčík a nadějný rozehrávač z reprezentace U20 Burda. V sestavě navíc zůstali opěrní hráči Vyoral, Švrdlík, Michal Svoboda a Potoček. Změn však nebylo málo, otázkou tak bude dokonalejší sehrání týmu.

Děčín nezažil dobrou premiéru sezony, když k dlouhé absenci pilíře Pomikálka, který bude hodně chybět na doskoku, se přidalo útočné sucho v kritických posledních minutách domácího duelu s NH, s níž tak Válečníci po dlouhých 9 lech padli ve své tvrzi. Dopustili 15 útočných doskoků soupeře a ztratili 19 míčů. Plusem je naopak startovní forma jedné ze dvou hlavních posil Matěje Svobody, který zapsal 28 bodů a 12 doskoků.

Absence Pardubic: rozehrávač Svojanovský (zranění)

Absence Děčína: forward Pomikálek (kvůli zlomenině na pravé ruce bude chybět zhruba 8 týdnů), guardi Bobek a Kroutil (nemoc, start nejistý)

Dino Repeša (kouč BK JIP Pardubice): ”Děčín hraje každou sezonu velmi agresivně v útoku, v obraně i na doskoku. Hraje velmi rychle. My musíme hrát se stejnou energií, jakou mají děčínští Válečníci. Musíme být aktivní na obranném doskoku, který nám potom dá výhodu pro rychlý protiútok, což bude pro naši hru velmi důležitý aspekt. Myslím, že ze začátku sezony budou naše výkony trochu nahoru dolů, ještě budeme potřebovat nějaký čas na zlepšení naší hry. Je potřeba vidět, že máme pět šest nových hráčů a jejich zapracování do týmu nebude hned ideální. V každém případě se na první zápas těšíme a přejeme si plnou halu. Každý zápas, který jsem v Pardubicích ještě s USK odehrál, měl skvělou atmosféru. Beksa má jednu z nejlepších domácích palubovek v lize, bude to naše velká zbraň.”

Petr Šafarčík (guard BK JIP Pardubice): ”Na začátek sezony jsme připraveni. Udělali jsme hrozně moc práce, trenér nás nešetřil a až na nějaké výpadky, zaviněné zdravotními problémy, jsme všechno odmakali tak, jak jsme měli. Prostor pro zlepšení tady samozřejmě je, ten je vždycky, obzvlášť u takhle nově složeného týmu, ale už se nemůžeme dočkat začátku nové sezony. Musíme být ještě agresivnější než Děčín. Hrajeme doma, je to první zápas sezony, všichni jsou natěšení, přijdou fanoušci. Jsou od nás velká očekávání, jak od lidí zvenku, tak od nás samotných. Proto jsme se tu všichni sešli a není lepší způsob jak to ukázat, než při prvním zápase před našimi fanoušky.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Pardubický tým vypadal v přípravě velmi dobře. Dokázal porazit kvalitní zahraniční soupeře a odehrát skvělé utkání s Nymburkem. Dvojici Vyoral, Švrdlík posílila čtveřice Walton, Henry, Pekárek a Šafarčík, která od začátku předvádí v klubu výborné výkony. Chceme předvést co nejlepší výkon a pokusit se domácí tým co nejvíce zaskočit.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Určitě budeme chtít zlepšit výkon z posledního zápasu, poučit se a neopakovat chyby, které jsme v zápase udělali. Mentálně se připravit na to, že všichni nejsme zdravotně stoprocentní a lépe se s tím poprat. Pardubice mají jako každým rokem vysoké ambice a jsou favoritem utkání. My ale vytavíme své síly do nejvyšších otáček a uděláme maximum proto, abychom vyhráli.”