CZ ACADEMY

CZ ACADEMY je projekt s dlouhodobou vizí, jehož cílem je vytvořit prostředí pro individuální rozvoj talentovaných hráčů českého mládežnického basketbalu, a podílet se tak na výchově budoucích reprezentantů Česka. Jde o projekt s přesahem ve formě vzdělávacích programů (školení basketbalových trenérů, vzdělávání kondičních trenérů) a dalších aktivit, které budou pod hlavičkou CZ ACADEMY organizovány.

 

Ambicí CZ ACADEMY je stát se nejlepší basketbalovou akademií v Evropě (akademie, které vznikají pod hlavičkou národních federací). Proces rozvoje je zaměřen na 3 základní oblasti, které pro nás definují výkon hráče:

  • Herní dovednosti (skills)
  • Silový a kondiční trénink (strengh & conditioning training)
  • Mentální připravenost (mental preparation)

Tým CZ ACADEMY hraje 1 domácí soutěž, v sezóně 2023/24 se jedná o 2. ligu mužů. V případě zájmu mají hráči možnost hostovat do mládežnických soutěží ve svých mateřských či jiných klubech. Cílem projektu je odehrát v každé sezóně maximální počet kvalitních mezinárodních utkání.

 

Poděkování partnerům CZ ACADEMY

• Národní sportovní agentura (NSA)

• OLYMP Centrum sportu Ministerstva vnitra

DAVID DOSTÁL
• ročník: 2004

DANIEL DUHAJSKÝ
• ročník: 2006

ADAM IVÁNEK
• ročník: 2004

VIKTOR IVÁNEK
• ročník: 2006

JAKUB JORDÁN
• ročník: 2007

SEBASTIAN KŘEMEN
• ročník: 2006

JAKUB KŘIŠŤAN
• ročník: 2006

NATHAN DANIEL MESSELE
• ročník: 2008

MATYÁŠ POMEZNÝ
• ročník: 2006

MARTIN PROCHÁZKA
• ročník: 2008

MICHAEL PROKÝŠEK
• ročník: 2007

MAREK VOLF
• ročník: 2007

PATRIK WANKE
• ročník: 2008

JAKUB ZVOLÁNEK

• ročník: 2005

JAKUB ŽALUD

• ročník: 2008

JAN MATULKA

• manažer projektu

 TORSTEN LOIBL

• ředitel hráčského rozvoje CZ ACADEMY


• hlavní trenér reprezentace mužů U18

LUKÁŠ PIVODA

• hlavní trenér CZ ACADEMY

• hlavní trenér reprezentace mužů U20

MICHAL MIŘEJOVSKÝ
• kondiční trenér

ZUZANA ŠAFÁŘOVÁ
• nutriční poradkyně

VIKTOR KUSTEIN
• osobní rozvoj

TEREZA MATULKOVÁ
• fyzioterapeutka

PETR KÁDNER
• fyzioterapeut

Ve říjnu 2022 jsme se zúčastnili mezinárodního turnaje v izraelském Tel Avivu, mj. za účasti mládežnických programů domácích klubů Maccabi Tel Aviv nebo Hapoel Tel Aviv, či řeckého Olympiakosu Pireus. Ve třech dnech jsme odehráli čtyři utkání a po 2 vítězstvích a 2 porážkách obsadili konečné 7. místo v turnaji. Dva naši hráči se zúčastnili individuálních soutěží - Viktor Ivánek ve střelbě za 3 body a Marek Volf ve smečování.

 

Výsledky:

Maccabi Tel Aviv U18 - CZ ACADEMY 93:76

Emek Hefer U18 - CZ ACADEMY 79:65

CZ ACADEMY - SBA (Španělsko) 75:68

Orange Bassano (Itálie) - CZ ACADEMY 65:79

V úvodu roku 2023 jsme odehráli 3 utkání v rámci mezinárodního turnaje Crystal Bohemia Cup, který Česká basketbalová federace již několik let pořádá společně s nymburským mládežnickým klubem. Po 2 vítězstvích a 1 prohře jsme obsadili 3. místo v turnaji.

 

Výsledky:

CZ ACADEMY - Rakunan High School (Japonsko) 65:72

CZ ACADEMY - BA Nymburk U19 64:62

Trefl Sopot (Polsko) - CZ ACADEMY 68:101

Na podzim roku 2023 jsme odcestovali do Kanady, abychom se zúčastnili premiérového ročníku akce s názvem Atlantic Slam 2023 hraného v kanadském městě Moncton. Jednalo se o historicky první turnaj amerických univerzit v atlantické Kanadě, jehož součástí byl i turnaj středních a přípravných škol, na který CZ ACADEMY obdržela pozvání. Do Kanady jsme odcestovali s předstihem a odehráli ještě jedno extra přípravné utkání. Navštívili jsme zápasy hlavního turnaje, kde hrály např. univerzity Colgate nebo Weber State z americké NCAA Divize I, nebo utkání místního hokejové týmu, za který hrají i 2 čeští hráči. Na turnaji jsme 2 utkání vyhráli a 1 prohráli, celkové umístění organizátor akce nevyhlašoval. Z Kanady si naši hráči odvezli jedinečné sportovní i kulturní zážitky.

 

Výsledky:

Orangeville Prep - CZ ACADEMY 66:59

CZ ACADEMY - Rothesay Nethrwood School 82:66

CZ ACADEMY - United Scholastic Academy 86:70

2017-2019

Probíhající analýza zemí podobných Česku (5-15 miliónů obyvatel) a jejich systému výchovy talentované mládeže.

2020

Předložený návrh Výboru ČBF na vytvoření projektu Národní basketbalové akademie a jeho schválení.

2021

Přípravná fáze projektu včetně všech jeho klíčových částí (zázemí, školy, realizační tým atd.), jejíž součástí byla i komunikace s klíčovými členy basketbalové komunity (kluby atd.) Projekt byl oficiálně zahájen v pondělí 4. září 2021. 

SEZÓNA 2021/22

Fungování projektu v třídenních tréninkových mikrocyklech (pondělí-středa), po kterých se hráči vraceli zpět do svých klubů, kde ve zbytku týdne trénovali a hráli zápasy. Program zahrnoval sportovní část - basketbalový, kondiční a mentální trénink - doplněnou edukací v oblasti výživy, osobního rozvoje atd.

SEZÓNA 2022/23

Transformace projektu na jeho plnohodnotné fungování - vybraní hráči přestoupili do CZ ACADEMY a začali trénovat, hrát a fungovat jako jeden tým. Tým CZ ACADEMY vstoupil do 2. ligy mužů, všichni hráči měli možnost hostovat zpět do svých mateřských klubů a hrát zde mládežnické soutěže. Zúčastnili jsme se prvních mezinárodních turnajů (viz podstránka Mezinárodní konfrontace).

SEZÓNA 2023/24

V aktuální sezóně tým CZ ACADEMY i nadále působí v 2. lize mužů s tím, že hráči mají (v případě zájmu) možnost hostovat do mládežnických soutěží ve svých mateřských či jiných klubech. CZ ACADEMY čekají 4 mezinárodní akce na 3 kontinentech (Evropa, Amerika a Asie) v průběhu 4 měsíců (listopad 2023 až únor 2024). Do projektu je zařazeno 15 hráčů (viz Hráči).

Mezinárodní basketbalová federace FIBA přidělila ČBF pořádání jedné z nejprestižnějších akcí ve svém programu - Mistrovství světa mužů do 19 let, které se v roce 2027 bude hrát v pražské O2 aréně. Česká basketbalová federace se rozhodla, že projekt CZ ACADEMY se postupně přemění v platformu, jejímž cílem bude příprava týmu (hráči ročníku 2008 a 2009) na tuto vrcholnou akci.

Jak funguje vztah s kluby? Přestupují hráči do CZ ACADEMY?

Vznik projektu byl komunikován všem nejdůležitějším mládežnickým klubům (Sportovním centrům mládeže), nejen při osobních návštěvách a jednáních v průběhu jara a léta 2021, ale i při společných setkáních (On the Board). Hráči přestupují do CZ ACADEMY ze svých klubů a v naprosté většině případů dochází při tomto přestupu k podpisu Smlouvy o dočasném převodu práv hráče, která mateřským klubům zajišťuje nadstandardní finanční kompenzaci za přestup a budoucí práva na hráče.

Jak jsou vybíráni hráči do projektu?

Hráči zařazeni do CZ ACADEMY jsou vybíráni po vzájemné konzultaci mezi vedením projektu a hlavními trenéry mládežnických reprezentačních týmů.

Jaké mají hráči zázemí?

Pro basketbalové tréninky a regeneraci je využíváno moderní zázemí haly Královka, kterou využívají i oba seniorské národní týmy. Specializovaná příprava probíhá v centru OLYMP. Cílem CZ ACADEMY je hráčům poskytnout plný servis včetně ubytování, stravování a přístupu ke vzdělání.

Jaké je financování CZ ACADEMY?

Pro financování projektu CZ ACADEMY je z velké části využit vypsaný program Národní sportovní agenturou (NSA).

Projekt CZ ACADEMY není o pouhém tréninku a rozvoji vybrané skupiny talentovaných hráčů v nadstandardních podmínkách - pod jeho hlavičkou se organizují a realizují další aktivity České basketbalové federace.

VZDĚLÁVÁNÍ TRENÉRŮ

Vzdělávání trenérů (současných i budoucích) v rámci školení trenérských licencí, vzdělávání kondičních trenérů při kurzu "Basketball Strength & Conditioning", speciální kliniky a další.

 

DOMOV REPREZENTANTŮ

Čeští basketbaloví reprezentanti mají možnost využít zázemí CZ ACADEMY pro potřeby své individuální přípravu, čehož využili mj. Tomáš Satoranský, Vít Krejčí nebo Tomáš Kyzlink.

Vít Krejčí na tréninku v hale Královka 

KONDIČNÍ TESTOVÁNÍ REPREZENTANTŮ

Pod střechou CZ ACADEMY se uskutečnilo kondiční testování mládežnických reprezentantů.

 

"PLAYER MENTORING" PROGRAM

V průběhu sezóny 2022/23 měli vybraní hráči možnost pracovat se Štefanem Weissenboeckem. 

Ondřej Švec a Jakub Nečas na tréninku se Stefanem Weissenboeckem

FIBA 3x3 BASKETBALL

Hráči a trenéři CZ ACADEMY se stali součástí produkce edukativních videí pro basketball 3x3. Tato videa FIBA využívá na trenérské webové platformě WABC (World Association of Basketball Coaches) za účelem celosvětového vzdělávání a propagace basketbalu 3x3.

Reklama
Detail článku - Kooperativa