35

14
17

Sokoli se vyškrábali ze startovní jámy

Válečníci na domácí půdě propásli velkou šanci a možná už v první půli úvodního duelu série předkola play-off s Hradcem způsobili dramatický pokles svých postupových akcií. Po skvělém startu vyhráli pouze 89-86 a při větší síle Sokolů na domácím kurtu budou mít ve čtvrtek cestu do čtvrtfinále velmi složitou.

Válečníci zažili prvních sedm minut snů, když už i s uzdraveným guardem Ježkem doslova sfoukávali Hradec ze hřiště a za vedení 28-14 seděli na vysokém koni. Udeřili čtyřmi trojkami i až příliš snadným ztékáním koše a hosté se po čtyřech ztrátách nestačili divit. A ve 14. minutě si do alley-oopů nahazující a dunkující Válečníci jistě nemysleli, že za stavu 39-25 se jejich ”Eldorado” začíná rozpadat.

Záchranářské práce Hradce zahájil veterán Sedmák, a když se k němu při zpevnění obrany přidali třemi trojkami Halada, Stamenkovič a Šoula, bylo to tři minuty do půle rázem 41-40. A tam už hosté byli v zápase pevně zpět. Až do konce už soupeře do trháku nepustili a zvládli i koncovku, kde jim skore dočasně uteklo na šest bodů. Halada práskl do obruče dvě trojky a často velmi chytře hrající Hradec v mžiku vedl o dva.

Jeho útočné skore sytili Sedmák (23), Halada (22, trojky 8/4), Stamenkovič (12) a Barač (10+7 doskoků). Za Děčín kontrovali Ondřej Šiška (18+8 asistencí), Bradley (16), Pomikálek (15+7 doskoků) a Osaikhwuwuomwan (13+12 doskoků). Zatímco domácí byli mírně napřed zpod koše (44-36), z oblouku byli údernější hosté (27/9 - 26/12).

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli):
”Máme to, pro co jsme sem jeli. Chtěli jsme buď vítězství, nebo hratelný výsledek. Domácí udělali to, co jsme čekali a vlítli na nás. Jsem moc rád, že jsme se z toho vyhrabali, protože to hrozilo debaklem. Nakonec jsme ale mohli i s trochou štěstí vyhrát. Dnes podle mého vyhrál šťastnější tým. Každopádně při odvetě si musíme lépe pohlídat vstup do zápasu a zapracovat na ztrátách. Máme jich sedmnáct, což v takhle důležitém utkání je moc. Takže chválím, že jsme přežili strašidelný začátek a myslím si, že nyní je to padesát na padesát. Je to zcela otevřené. Zápas měl nasazení, energii a kdyby tady byli diváci, jistě by se jim zápas líbil.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Pro nás je každé vítězství super, protože pořád máme na hřišti velmi mladé hráče a zkušenosti jsou k nezaplacení. Hradec je ale velmi zkušený tým, který dokázal potrestat snad všechny naše chyby v obraně a Sedmák, Stamenkovič, Barač, ale hlavně Halada, který má skvělou formu, nám ukázali, že jsou schopni dát koš odkudkoliv. Nám se je podařilo jenom přizastavit, nicméně je to jen poločas a nyní se porveme v Hradci o to, abychom si mohli zahrát čtvrtfinále. Úvod do dnešního duelu byl asi náš nejlepší v celé sezóně, ale také jsme věděli, že zde získaný čtrnáctibodový polštář nic neznamená. Škoda je, že ve druhém poločase, když jsme měli volné střely a něco jsme si vypracovali do zónové obrany, nedokázali jsme to potrestat. Máme ale vítězství, a po výhře se vždy lépe regeneruje. Do odvety jedeme s otevřeným hledím a budeme se čtyřicet minut rvát o postup.”

Peter Sedmák (pivot Královští sokoli): ”Jsem trochu naštvaný, protože to byl náš zápas a myslel jsem si, že to dotáhneme do vítězného konce. V závěru jsme ale dostali nějaké trojky a na závěr pak dvojku, takže jsme prohráli o tři body. Když se ale podívám zpátky na první čtvrtinu, kde jsme prohrávali o deset bodů, nevypadalo to tam s námi dobře. Naštěstí jsme se dali dohromady, nakoplo nás to a začali jsme hrát naší hru. Tohle je tedy slušný výsledek a doma se pokusíme vyhrát o čtyři body. Odveta bude stejný zápas jako dnešní, tedy bitva od začátku do konce. A podle mého vyhraje tým s větším srdcem, které doufám budeme mít větší než Válečníci.”

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Začátek byl úplně perfektní a fungovalo nám to v obraně i útoku. Měli jsme relativně otevřené střely a dokázali jsme toho využít. Také jsme ale věděli, že tohle nám nevydrží celých čtyřicet minut, což se potvrdilo, přišla naše chladnější chvíle a soupeř nás dotáhl. Škoda, že v koncovce se to tak tahalo, že nemáme větší náskok. Do odvety plánujeme stejný start jako dnes a doufám, že bude platit slovo rozhodčích, kteří nám dnes řekli, že budou pouštět trochu tvrdší hru. A to je dobře, protože je to play-off a tady končí košíková a začíná tvrdý basketbal. To by nám mohlo vyhovovat, protože čím tvrdší hra, tím lépe pro nás.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 83-79, 99-94 PP, 73-81, 100-74

Absence Děčína: guard Ježek (zranění prstu)

Ač Hradec jde do předkola kompletní a z nejlepšího možného místa, slovy svého nejzkušenějšího muže Petra Sedmáka se necítí ani trochu jako favorit. Tento náhled částečně ospravedlňuje aktuální forma Děčína, který po posílení o produktivní křídlo Bradleyho (se 16,4 bodu po 7 utkáních je nyní druhým střelcem týmu) a mohutného centra  Osaikhwuwuomwana (po 2 utkáních průměry 14 bodů a 8 doskoků) nadstavbu zazátkoval třemi výhrami v řadě, byť jedna byla v Ostravě a druhá doma s velmi oslabeným Hradcem. Tým nyní sbírá pravidelně přes 40 doskoků, ale ve dvou z posledních tří utkání také zaznamenal 20 a 17 ztrát, což je aktuálně největší bolest celku.

Naopak ani v těžkých situacích nepanikařící Sokoli se budou opírat o nepřeberné zkušenosti svých opor, budou domácí lovit v zóně, a pokud jim nedají přehnaně druhých šancí a povedou zápas na vyrovnané hladině, bude to voda na jejich mlýn.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Hradec je zkušený tým, který se opírá o rozehrávače Stamenkoviče. Z jeho kreativity těží střelci Barač, Halada a Peterka. Pod košem se chceme a musíme popasovat s Petrem Sedmákem a Pavlem Lošonským, kteří nás vždy hodně trápili.”

Craig Osaikhwuwuomwan (pivot BK ARMEX Děčín): ”Pokud budeme hrát se stejnou intenzitou jako v sobotu, dodržíme taktický plán od trenéra, máme šanci dosáhnout dobrého výsledku. Musíme hrát každý míč, dobře bránit a pak to půjde. Každý chce hrát pro tým, pro ostatní, to je základ.”

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): ”Teď nás čekají dvě nejdůležitější utkání sezony o historický postup do play-off. Děčín hraje velmi rychlý a fyzický basketbal, který stojí na rozehrávači Šiškovi. Všichni víme, o co se hraje, a určitě necháme na hřišti všechno, abychom měli v odvetě co největší výhodu.”