10.0

#8
5.0

Děčín i přes výhru desátý, Tuři devátí

Válečníci na závěr nadstavby získali ve Svitavách výhru 75-82, jež ale na jejich osudu již nic nezměnila. Zůstali desátí a v předkole play-off se tak o čtvrtfinále utkají se sedmým Hradcem. Na poražené (deváté) Tury čeká osmé Ústí.

Po vyrovnané první čtvrtině američtí Tuři s guardem Dragounem vyhnali vedení domácích na 38-27, ale Děčín (bez Ježka) se pak začal důrazně kutat zpět a ve čtvrtém dějství si hodně pomohl i trojkami. Právě díky nim v posledních pěti minutách otočil ze 71-67 na rozhodných 71-78, přičemž domácí tu byli 4 minuty v kuse zcela na suchu.

Vítěze střelecky vedli Bradley (18), Osaikhwuwuomwan (17+10 doskoků), Kroutil (13+7 doskoků) a Pomikálek (10+8 doskoků). Děčín předčil Tury z trojek (30/5 - 24/11) a na doskoku (35-43). Za domácí byli vidět Johnson (19+7 doskoků), Pinkston (12+7 doskoků), Slezák (11), Matěj Svoboda a Dragoun (po 10).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Myslím, že super utkání. Ve skupině A2 to už mělo, troufám si říct, play-off parametry. Bojovalo se od začátku do konce. Hodně se hrálo nahoru - dolů. Nám bohužel druhý poločas absolutně odešla střelba. Za první poločas jsme měli 19 asistencí a za druhý jenom 6, protože nám to prostě nepadlo. 16 procent za tři body, na to, že se hodně opíráme o střelbu z dálky, je vypovídající. Samozřejmě byl rozdíl i v doskoku, ale to bylo dané tím, že my jsme ty střely neproměňovali a Děčín si je bral potom z obroučky. Na konci za vyrovnaného stavu Děčín trefil trojku. My jsme bohužel pár úplně otevřených střel netrefili a to byl důvod porážky. Nicméně my nevěšíme hlavu. Budeme se snažit připravit na úterý a postoupit přes Ústí do play-off.”

Jiří Svojanovský (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Zápas jsme začali prvních 15 minut velmi dobře, týmovým basketbalem. Hráli jsme hodně dovnitř na naše pivoty, kteří byli úspěšní. Hráli jsme rychle a užívali si to. Potom to nějak sklouzlo. Posledních pět minut prvního poločasu se Děčín dotáhl a už to zase bylo vyrovnané utkání. Udělali jsme několik hloupých ztrát a Děčín šel přes nás. Ve druhém poločase, kdy jsme si moc nepůjčovali míč a ostřelovali koš z dálky, jsme to nakonec nedokázali na konci zvrátit. Naštěstí Hradec Králové vyhrál, my zůstaneme na 9. místě a půjdeme na Ústí v předkole play-off.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”My jsme věděli, že sem jedeme hrát těžký zápas, protože se nám na venkovních hřištích příliš nedaří. Věděli jsme, že situace v tabulce je zamotaná, takže jsme mohli do předkola play-off dostat Hradec, nebo Ústí. My jsme zápas chtěli vyhrát, abychom měli co nejlepší výchozí pozici. To se nám povedlo. V prvním poločase nás domácí lehce přehrávali. Dostali se do několikabodového vedení, ale my jsme se dokázali vrátit. A třetí a čtvrtou čtvrtinu se nám povedlo vyhrát. To bylo pro vývoj utkání rozhodující. Myslím, že klíčem bylo to, že jsme vyhráli obranný a útočný doskok, což se nám v této sezoně ne úplně často stávalo. Jakmile máme doskok a jsme schopni sem tam z toho zahrát nějaký rychlý protiútok a pomoct si jednoduchým košem, tak se nám lépe hraje i v útoku. Můžeme být velmi dobrým týmem.”

Eduard Kotásek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Pro nás skvělá výhra venku, jelikož se venku letos dost trápíme. Bohužel výhra s takovou trochu hořkou příchutí, protože nám bohužel nestačí a jdeme do předkola z 10. místa. Nicméně sezona nekončí. My chceme přejít přes předkolo, dojít do play-off a zahrát si s Nymburkem.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 78-69, 85-70, 82-93

Absence Děčína: guard Ježek (zraněný prst)

Tuři mají na kontě 4 výhry z posledních 5 utkání, doma uspěli i s Ústím a budou cílit na osmou příčku, jež je aktuálně jejich maximem. Bude jim patřit, pokud zvítězí, a ve druhém utkání uspěje Ústí, ale i v případě, že Ústí padne a nastane minitabulka tří.

Zvítězí-li Válečníci, dorovnají bilanci Svitav a bude se počítat. V případě výhry Ústí ve druhém utkání by nastala minitabulka tří, kde by Děčín bral osmé místo, Hradec deváté a Svitavy desáté. V případě porážky Ústí by výhra Děčína znamenala, že by o 9. místě (mezi Děčínem a Svitavami) za srovnání bilancí rozhodovalo skore z dnešního utkání. Zatím vedou 2-1 Tuři, kteří jsou navíc 13 bodů v plusu. Pokud by Děčín vyhrál o 13, na celkové skore v sezoně by braly devítku Svitavy, výhra o 14 a víc by překlopila deváté místo pro ARMEX.

Oba týmy jsou prakticky kompletní, Děčín navíc i posílený, proto jde očekávat tuhou bitvu až do konce.

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Do posledního zápasu skupiny musíme nastoupit, jako by se jednalo o zápas play-off. Stejně jako my, tak i Děčín pořád bojuje o nejlepší možné umístění do předkola. Věřím, že jsme dobře připraveni po fyzické i psychické stránce a uhájíme vítězství na domácí palubovce.”

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Se skupinou A2 se budeme chtít rozloučit vítězně a před předkolem play-off získat osmé místo. Soupeř v posledních týdnech posílil o dva zahraniční hráče a rozšířil tak svou rotaci a zvýšil kvalitu. Největší pozor si budeme muset dát na dirigenta Šišku, univerzála Pomikálka a nedávnou posilu Bradleyho. Věřím, že navážeme na dobrý výkon z předchozího střetnutí s Ústím, předvedeme týmový a bojovný výkon na obou stranách hřiště, a budeme se radovat z vítězství.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Toto utkání určí našeho soupeře pro předkolo play-off. Potřebujeme dobře bránit clonu na hráče s míčem, při které rozehrávač Marko zásobuje přihrávkami Američany Johnsona s Pinkstonem a střelce z venku - Svobodu se Slezákem. My bychom měli být kompletní kromě dlouhodobě zraněného Šimona Ježka a chceme předvést co nejlepší výkon.”

Lukáš Bobek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Naším cílem bude navázat na dobrý výkon z posledního utkání proti Hradci. Důležitá bude týmová obrana, jelikož Svitavy jsou druhým týmem v počtu asistencí na zápas a rozhodnout může také obranný či útočný doskok.”