Zisky

#8
3.0

Tuři po dobytí Děčína zůstali ve hře o A1

Kouč Válečníků Tomáš Grepl před domácím zápasem o naději přesypal svou základní sestavu, do níž vložil dva rozehrávače i nového centra Ščekiče, a namísto standardního člena Pomikálka nasadil Ježka, který zahajoval duely dříve, ale souboj s Tury, v němž ještě Děčín mohl udržet zbytkové šance na skupinu A1, jeho tým nezvládl a padl s pouhými 70 vstřelenými body 70-85, což naopak ještě uchovalo dílčí šanci na horní nadstavbové oddělení DEKSTONU.

Tuři byli napřed od prvních minut, řízeni svým šéfem Markem, ovšem domácí opory ještě první sedmibodové manko zamazali. A zvládli to pak ještě jednou ve druhém dějství, když na osm bodů vyhnali náskok hostů především Američané Johnson s Pinkstonem. Jakmile ale poté zaúřadoval znovu Johnson (do půle 14 bodů), navíc s trojkami Dragouna a Svobody, už hosté pláchli na 15 bodů a v útoku s marností zápolící domácí už neměli jak odpovědět, což nezměnila ani druhá polovina, jež byla plně ve svitavské režii.

Tuřími producenty byli Johnson (16+11 doskoků), Slezák (16, trojky 8/4), Dragoun (14) a Matěj Svoboda (10), u z pole 33procentních domácích byli vidět Šiška (24+8f+, trojky 7/4), Pomikálek (15+9 doskoků a 8f+) a Ježek (12). Hosté byli lepší zpod koše (24-34) i v trojkových trefách (7-9).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy):
„Určitě se nám pojede domů dobře, protože v Děčíně se tak často nevyhrává. To zdejší prostředí, i bez diváků, kteří vytvářejí skvělou kulisu, je takové specifické pro hostující týmy. Takže za výhru jsme moc rádi a stále držíme šanci postoupit do první šestky. Myslím si, že po celou dobu, snad kromě poslední čtvrtiny, bylo naše vítězství kontrolované. Hlavně na obranné polovině jsme předvedli dobrou práci. Věděli jsme, že Děčín není tak dobře střílející tým z dálky, takže jsme se spíše snažili zacpat „bednu“, což se nám dařilo. Udrželi jsme domácí na sedmi asistencích, což je výborné číslo. Také jsme se vyrovnali děčínské tvrdosti ve druhém poločasu, to byl další důvod toho, že jsme dovedli zápas do vítězného konce. Doufáme, že dnešní výkon přeneseme i do posledního zápasu základní části.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Žádné veliké střelce nemáme, a pro ty hráče, kteří jsou do těchto rolí posunuti, je to zase vyšší a nový level. Někteří hráči musí zkrátka do tohoto play-off módu, který se už pomalu blíží, teprve dorůst. Chladná hlava a pevná ruka v klíčových okamžicích se nedá natrénovat, to se musí zažít a zkušenosti pracně získat. Jinak dnešní utkání rozhodl podle mého první poločas, kdy jsme netrefili vůbec nic. Pozice jsme si sice vypracovali, ale bohužel jsme je neproměnili. Navíc jsme nezvládli obranný doskok, dostali jsme pár košů z druhých šancí a dovolili jsme soupeři vyhrát dva úseky 0-7 a 0-9. Ve druhém poločase jsme se snažili to dotáhnout, nechali jsme na hřišti hodně sil, ale bodový polštář soupeře byl veliký a umožnil mu hrát v pohodě.“

Rostislav Dragoun (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Děčína jsme přijížděli s tím, že náš čeká fyzický a bojovný basketbal. A myslím, že jsme se s tím popasovali dobře. Konečně nám fungovala obrana, domnívám se, že asi nejlépe za celou sezónu. A to byl podle mého klíč k výhře. A samozřejmě to, že jsme se bojovností vyrovnali, možná i předčili, domácí. Bylo to důležité vítězství, protože chceme postoupit do první šestky.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Naše nasazení v prvním poločase nebylo špatné, ale dovolili jsme soupeři dva úseky, které vyhrál 0-7 a 0-9, a z toho jsme se už nevrátili. Třetí čtvrtka byla tragická, byli jsme naprosto jaloví. V útoku jsme se nedostali k jistému zakončení, chyběla nám koncepce hry, špatně jsme komunikovali. Nebyli jsme také kompaktní v obraně, Svitavy si nás rozpinkaly a protože to jsou střelci, dávali otevřené střely. My jsme se pokusili o návrat, aby to neskončilo fiaskem a nakonec jsme to stáhli na patnáct bodů, především díky Ondrovi Šiškovi. Tento výsledek ale vypadá daleko lépe na tabuli, než tomu bylo na hřišti. My si zkrátka nemůžeme dovolit takové výpadky, být nekoncentrováni celou třetí čtvrtinu. To se pak těžko dohání.“

• zkušený playmaker Marko

Absence Svitav: guard Goga (potíže se zády – start nejistý)

První vzájemné utkání: 69-78

Naprosto klíčový duel pro uchování nadějí obou celků na skupinu A1. Oba mají manko jedné výhry na šesté Pardubice, jež nyní drží poslední místenku do elitní nadstavbové skupiny, zatímco však Válečníci mají s Beksou horší vzájemné zápasy, Tuři jsou naopak v plusu a na závěr hostí Brno. Případné nedělní zaváhání Pardubic doma s Hradcem, či na závěr v Ostravě by jim tak ještě mohlo dát šanci.

DEKSTONE ale stále není v žádné epické formě, po dvou porážkách za sebou se naposledy nadřel na domácí výhru nad posledními Hanáky a jeho výhodou jsou v posledních dnech jen ušetřené síly díky již dříve zajištěnému postupu do pohárového FINAL 8. To Děčín čeká páté utkání v rozmezí 12 nocí, což už musí cítit zejména více obehrávaná osa.

Válečníci, kteří šťastným dobytím Ústí utnuli sérii čtyř ligových porážek, se musí zaměřit především na své ztráty, jichž páchají za poslední čtyři zápasy v průměru více než 18. Není také jasné, kdo jim bude chybět, neboť ve středu v poháru absentovali Ježek, Grunt a Houška. Naopak poprvé se představil nový srbský obr Ščekič.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „S Tury nás čeká těžký zápas. Svitavy posílil nový hráč Pinkston na pozici 4. Osa týmu zůstala stejná - Marko, Svoboda, Bujnoch a Johnson jsou hráči, kteří mají velikou kvalitu. Nicméně pokud chceme udržet malou naději na horní šestku, musíme tohle utkání zvládnout.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Turům jde stejně jako nám o co nejlepší umístění před nadstavbovými částmi. Uvědomujeme si důležitost toho utkání a všichni cítíme, že především v posledním zápase to nebylo ono a máme co napravovat.“

Pavel Slezák (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „V Děčíně nás čeká velmi fyzický zápas. Musíme hrát celých 40 minut koncentrovaně, omezit ztráty a vycházet z dobré obrany.“

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Děčína jedeme s jediným cílem a tím je výhra. Pokud ho chceme splnit, musíme předvést dobrou práci na obranné polovině. V zápase půjde o hodně a očekávám velmi tvrdé utkání.“