10.0
#1
9.0

Tuři dál bojují o čelo A2

Svitavy stále dramatizují bitvu o trůn v A2 a čtvrtou výhrou z posledních pěti zápasů útočí na co nejvýhodnější postavení před předkolem play-off. Jejich vzepětí ze závěru sezony tentokrát odnesli hosté z Ústí, kteří v nadstavbě padli teprve podruhé (80-68).

Tuři začali zvedat kotvy v posledních 7 minutách první půle, kdy se i navzdory vlastním ztrátám (do poločasu 11) přehnali přes soupeře do 12bodového trháku (45-33). Kralovali na doskoku (24-14) a z trojek (16/8 - 11/4) a jejich šéfem byl rozehrávač Marko (8+7 asistencí).

Ve třetí čtvrtině ještě zejména ústečtí Američané tlačili SLUNETU pod manko deseti bodů, ale v posledním dějství došel prach i jim a domácí se z útočných doskoků i trojkou Slezáka probili čtyři minuty do konce už na 72-59, což na Pandy bylo příliš.

Lídrem vítězů byl Marko (15+10 asistencí, 7 doskoků), sekundovali mu Pinkston (14+8 doskoků), Slezák (14), Johnson (13+18 doskoků) a Marek Sehnal (12). Za z pole jen 34procentní hosty porážku zmírňovali Pecka (18+9 doskoků), Hanes (13), Fait (12), Haymond (11) a Autrey (10+9 asistencí, 8f+, 7 doskoků). Domácí měli lepší trojky (26/11 - 23/6), body zpod koše (32-22) i doskoky (50-33, útočné 13-8, body z nich 14-6).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): ”My jsme předvedli velmi dobrý týmový výkon na obranné polovině. Zejména v sudých čtvrtinách, kdy nám Ústí dalo 12 bodů. Tím jsme si hodně pomohli. Co se týče útočné fáze, tak nás v prvním poločase brzdily hloupé ztráty, které Ústí trestalo. Nenacházeli jsme ty nejlepší pozice, které jsme měli. Prostě jsme nevyužívali výhody a mismatche, které jsme měli. Ve druhém poločase se nám trochu zadrhla i střelba z dálky a byli jsme lehce bezzubí. Naštěstí nás ve čtvrté čtvrtině podržela obrana a týmovým výkonem jsme dotáhli zápas do vítězného konce. V sobotu budeme chtít zvítězit a uvidíme, na které umístění to bude stačit pro předkolo play-off.”

Roman Marko (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Zvládli jsme docela náročné utkání s Ústím, které taky bojuje o 7. příčku. Takže jsme samozřejmě rádi. Dostali jsme 68 bodů, což je na naše poměry poměrně slušné číslo. Hodně jsme přebírali a nutili Lamba Autreyho do těžkých střel. Dal nám 10 bodů, takže si myslím, že při jeho současné formě nám tato obrana vyšla. Jsme rádi, že jsme odčinili porážku z Hradce Králové, kde ten výkon nebyl úplně dobrý. Snad takhle budeme pokračovat v sobotu s Děčínem a A2 uzavřeme nějakým solidním výkonem a výsledkem.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Svitavy odehrály velmi dobré utkání především na obranné polovině. My jsme v posledních utkáních dávali dost bodů a dnes se to zadrhlo, i kvůli obraně Svitav. Naši klíčoví hráči dnes neměli svůj den a nastříleli jsme pouze 68 bodů. K tomu se přidala špatná obrana. Především v první polovině, kde jsme nechali Svitavy dát 45 bodů. Samozřejmě nepoměr na doskoku je extrémní. My jsme prohráli 50 ku 33 na doskoky. To se nedá vyhrát. I přesto jsme to nezabalili a dohráli jsme to o 12 bodů. Ale jestli chceme sezonu zakončit trochu jinak, musíme víc zapracovat na útoku a obranném doskoku. Dnes nám nešlo prakticky nic.”

Tucker Haymond (křídlo SLUNETA Ústí): ”Dnes to byla těžká prohra. Bylo to s námi nahoru dolů. Pozitivní je, že ta prohra přišla teď. Lepší než příští týden, kdy budou důležitější zápasy. Takže se musíme soustředit na věci, na které máme. Doufám, že se dostaneme do play-off a vydržíme v něm co nejdelší dobu. Musíme se znovu sebrat, podívat se, co jsme udělali špatně, a být připraveni na další zápas a příští týden.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 88-90, 83-72, 68-83

Tuři po třech výhrách padli v Hradci a k nejvýhodnější sedmé příčce tak mají nyní blíž Pandy se Sokoly, nicméně situace ještě může být řádně zamotaná, a v teorii mohou ještě všechny tři celky skončit po nadstavbě na bilanci 15-17. K tomu by ale museli Tuři vyhrát obě zbývající utkání a SLUNETA naopak obě prohrát.

Ústí má však v nadstavbě bilanci 7-1 a v souboji dvou kompletních sestav nedá domácím Svitavám nic zadarmo, zejména pokud bude v plné polní připraven Lamb Autrey. Jeho tým pod vedením kouče Šotnara obstojně brání a až v minulém utkání s Děčínem mu skončila šestizápasová série s nejméně 40 doskoky, což byl na Pandy v této sezoně nebývalý počin.

Svitavám se v minulém duelu v Hradci vrátil do hry ústřední dirigent Marko, ale ani to týmu nepřineslo výhru, ač soupeři absentoval hlavní rozehrávač Stamenkovič. Jen naprosto perfektní výkon tak dnes může domácím pomoct ke kýžené výhře.

Rostislav Dragoun (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Nejdůležitější bude naše koncentrace v obraně a bojovný výkon na obou stranách hřiště.”

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Po velmi nevydařeném výkonu na obranné polovině v posledním zápase jsme si zásadně zkomplikovali boj o prvenství ve skupině A2. Dokud je šance, tak budeme bojovat a věřit v příznivé výsledky soupeřů, které nám také pomůžou. Proti Ústí si musíme dát pozor především na americké trio na perimetru, které v čele s Autreym předvádí výborné výkony. V zápase půjde o hodně a já očekávám tvrdý boj o výhru.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „Ve Svitavách nás čeká těžké utkání s velmi dobrým soupeřem. My jsme však posilněni vítězstvím v derby a celkově výsledky v nadstavbové části. Chceme udělat další krok k prvenství v nadstavbové skupině a zvítězit.“

Jan Maděra (křídlo SLUNETA Ústí): „Je před námi hodně těžké utkání, víme, že to jsou střelci a nesmíme je nechat rozstřílet, jinak budeme mít velký problém.“