22.0

#7
12.0

Svitavy jen o výhru za sedmou SLUNETOU

I bez svého generála Romana Marka Tuři zvládají vítězit. Po domácím zdolání Sokolů si v šestém kole A2 i díky 36 bodům náhradníků poradili také v Ostravě, kde vyhráli přesvědčivě 65-85, a tři kola do konce nadstavby se zavěsili na rozdíl jediné výhry za sedmé Ústí.

Svitavy se do vedení vyšvihly brzy, po ztrátách soupeře vedly za pět minut 6-14. Domácí pak větší krvácení zastavili, ale po 15 minutách jim začal docházet dech a hosté se utrhli už na poločasových 33-48, když hlavní rozdíl udělaly trojky (10/1 - 14/5).

Ve třetí části poslední tým ligy díky triu Prošek, Pumprla, Šmíd ještě stáhl z minus 19 na devět, ale za stavu 60-69 šest minut do konce už Tuři podřadili a definitivně odpor NH zlomili.

Jejich střeleckou divizi vedli Matěj Svoboda (18), Slezák (14), Marek Sehnal (11) a Johnson (10+7 doskoků). Hosté si nejvíc pomohli z trojek (20/2 - 28/9) a částečně i ze šestek (dané 9-14). Za domácí (bez Nábělka s Heinzlem) korigovali skore Pumprla (15), Prošek (13) a Šmíd (11+12 doskoků, 7 ztrát).

Peter Bálint (kouč NH Ostrava): „Zápas začnu od konce - dostali jsme se na rozdíl 10 bodů, ale závěr jsme nezvládli. Udělali jsme několik hloupých chyb a ztrát. Bez pivotů jsme dnes odvedli poměrně dobrý výkon. V malé sestavě jsme vyhráli na doskocích. Byla tam jak bojovnost, tak nasazení, ale také mladické chyby. Zápas hodnotím pozitivně, doufám, že to našim mladým hráčům něco dá do jejich budoucí kariéry.“

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jsme rádi za podle mého názoru povinnou výhru. Navzdory pokynům v poločase jsme se přizpůsobili ve třetí periodě soupeři a začali jsme po hřišti chodit. Nevyužívali jsme naše přednosti,  v obraně 1 na 1 jsme dostali 40 bodů zpod koše, což je špatně.  V útoku jsme někdy hráli až moc hloupě. Musíme zapomenout na ty špatné pasáže ze zápasu a připravit se na další utkání.“

Gianluca Prošek (power forward NH Ostrava): „Mohli jsme i vyhrát, kdybychom ještě lépe doskakovali. V první půli jsme měli strašnou střelbu za 3 body.  V tom druhém  jsme to stáhli na 10 bodů, bojovali jsme až do konce, ale nestačilo to.”

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme splnili povinnost a to bylo vyhrát. I přesto, že to skončilo o 20 bodů, tak z naší strany tam byla spousta chyb. S výkonem nejsme vůbec spokojeni.  Musíme se vyvarovat hloupých chyb, co jsme dělali. Jestli chceme útočit na první místo v A2, tak takto hrát nemůžeme. Doufám, že to byl takový náš horší zápas a že to bude jen a jen lepší.”

Absence Ostravy: rozehrávač Nábělek, power forward Heinzl

Absence Svitav: rozehrávač Marko (svalový problém, start nepravděpodobný), power forward Bujnoch (vrátil se k tréninku, start možný)

V nadstavbě stále bezvítězná Nová huť má v utkání 6. kola A2 předposlední šanci změnit svůj osud, avšak při trvajícím oslabení to bude mít i na domácím kurtu velmi těžké. Poslední Ostravané celkově padli už ve 12 ze 13 posledních utkání a jejich vyhlídky na zlepšení nejsou závratné.

Na Tatran navíc přijíždějí extrémně motivovaní Tuři, kteří mají šanci se dotáhnout na rozdíl jediné výhry k sedmému Ústí a stále si dobře pamatují nejtěsnější porážku z prvního měření sil v sezoně právě z ostravské palubovky, která se později zásadně podílela na jejich sesunutí do skupiny A2.

Svitavy naposledy ukázaly nebývalou sílu, když doma i bez Marka s Bujnochem skolily Královské sokoly, a z tohoto výkonu se mohou dorazit do nadstavbového finiše. V posledních dvou utkáních dostaly jen sedmdesát bodů, měly přes 40 doskoků a zkrotily i ztráty, což se ukázalo jako vítězný koktejl. Pokud by ale nadále chybělo duo opor, jejich cesta za radostí by nebyla tak snadná.

Adam Choleva (asistent NH Ostrava): ”Svitavy jsme dokázali na začátku ročníku na domácí palubovce porazit. I když tehdy naše sestava vypadala trochu jinak než teď. Nyní nás sužují zranění a odchody hráčů. To samé platí i na druhé straně, poslední zápas nehráli Bujnoch s Markem, což jsou stěžejní hráči. My bychom rádi ještě do konce sezony urvali nějaké vítězství. Nechceme soupeři nechat boj o předkolo play-off  jen tak.”

Delvon Johnson (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Zápas musíme vyhrát, pokud chceme pomýšlet na výhru ve skupině A2. Nyní máme dvě výhry za sebou a je důležité, abychom udrželi toto momentum.”

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Stále pomýšlíme na první příčku ve skupině A2. K tomu potřebujeme nutně výhru proti Ostravě, která je nyní velmi oslabená odchody důležitých hráčů. Pokud však k zápasu přistoupíme zodpovědně a zopakujeme druhé poločasy z posledních dvou utkání, tak si dojdeme pro výhru.”