11.0

#8
8.0

Alleynův koncert i s vítěznou trefou

Justus Alleyn přišel do týmu NH na poslední chvíli, ale zároveň v pravý čas. Tenhle kanadský navrátilec navíc výhledově může pro Ostravu snášet ještě větší dávky zlatých vajec než při svém prvním působení na Tatranu. První větší důkaz o tom poskytl v domácím duelu se Svitavami, jehož koncovku v posledních 100 vteřinách závěrečnými osmi body svého týmu rozhodl prakticky sám a celkem se pod triumf 82-81 podepsal 23 body.

Nejdřív srovnal trojkou na 78-78. Na trojku Tura Svobody odvětil dvojkou ze samostatné akce a po minuté dvojce Svobody z dobré pozice následoval timeout domácího kouče Bálinta. Ten namaloval seběh Alleyna pro vhoz ze zadní lajny, který vyšel dokonale a Svitavy se sedm sekund do konce ocitly pod velkým tlakem. Rovněž si vzaly time, po němž však vsadily na nájezd svého nejmenšího muže pod bloky domácích a klíčová akce tak skončila neúspěchem.

Po vysoké porážce v Opavě je nečekané selhání na Tatranu při aktuální bilanci 1-3 další komplikací pro tým s ambicemi na ty nejvyšší ligové příčky. Ještě je umocňují trvající potíže pod košem, kdy oba hlavní dlouzí utkání pro pět faulů nedohráli, přičemž Proleta točil 21 minut a Bujnoch vydržel ve hře ještě o dvě méně.

Dlouho vyrovnaný duel se začal dočasně lámat pro hosty ve druhé polovině druhé čtvrtiny, kdy Tuři čtyři trojkami i zakončeními zpod koše utekli i díky nůši domácích ztrát na 31-40 a při trvajícím proudu trojek ještě osm minut do konce vedli 58-69. Pak ale převzal ostravskou dirigentskou taktovku křídelník Pumprla, který rozdával asistenci za asistencí a dostal NH na rozdíl bodu. A stíhačku důsledněji doskakujících domácích dovršil Alleyn.

Toho mezi hlavními bodovými muži doplnili v dresu vítězů Petr Bohačík (22+15 doskoků a 8f+) i triple double osahávající Radek Pumprla (9+10 asistencí a 9 doskoků). Hosty (bez Křivánka) táhli Matěj Svoboda (22+11 doskoků), Slezák (16, trojky 8/4), Welsch (12), Proleta a Marek Sehnal (po 10). Turům sice patřily trojky (7-11) i lepší ztráty (20-14), ale doskoky (49-36, útočné 20-14, body z nich 23-8) a šestková bilance (21/13 – 13/8) byly na straně Nové huti.

14 22 36 24 10 14 19 24 84 81

Absence Ostravy: křídlo Štěpán Svoboda (meniskus)

Absence Svitav: forward Křivánek (dlouhodobější zranění kotníku)

Tuři zapsali s Pardubicemi první výhru, ale hned od začátku sezony je trápí zranění. Do hry se po jednozápasové absenci vrací křídelník Marek Sehnal a poprvé za nový tým nastoupí i ex-opavský power forward Bujnoch, do stavu zraněných ale už před derby spadl forward Křivánek, který bude s kotníkem mimo na delší dobu. A to jde o hráče využitelného i na jedné z podkošových pozic, kde je nyní sestava velmi tenká.

Ani Ostrava ale neoplývá širokou podkošovou vozbou, proto bude hodně na perimetrových mužích obou týmů, jak výsledek utkání dopadne. Nová huť zatím poměrně dost ztrácí míče a vyjma duelu s USK měla nevelkou palebnou sílu z trojek i celkově v útoku (průměr 73 bodů). Méně ztrácející Tuři píšou téměř 11 trojek na utkání a svůj hrozivý defenzivní průměr po derby srazili na 98 bodů. V utkání by měly převážit jejich zkušenosti a širší rotace opěrných hráčů. Zásadní bude i podkošový duel mezi domácím veteránem Petrem Bohačíkem a zatím velmi produktivním Proletou.

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): „Čeká nás jeden z favoritů na finále NBL. Pokud chceme pomýšlet na vyrovnanou partii, nebo dokonce na výhru, musíme se koncentrovat celých 40 minut a podat dobrý výkon na obou stranách palubovky.“

Adam Choleva (asistent NH Ostrava): „Je to soupeř, který myslí na finále. Proto budeme muset hrát disciplinovaně, bez ztrát a s chutí. Svitavy se opírají o zkušeného Marka se Slezákem, kterým to budeme muset znepříjemnit, ale zároveň oplývají velkou kvalitou mladých, na které nesmíme zapomenout. Pevně věřím, že to bude zajímavé utkání a na domácí půdě dokážeme Svitavy překvapit, jelikož nejsou v plné síle.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do Ostravy pojedeme navázat na náš zlepšený výkon proti Pardubicím. Do sestavy se nám vrací Bujnoch se Sehnalem, díky čemuž budeme mít opět více opcí na všech pozicích. Novou huť táhne především výborně doskakující Bohačík, americké duo Alleyn s Watermanem a rozehrávku řídí Nábělek, který bodově explodoval proti USK. Musíme nastoupit plně koncentrovaní, hrát s velkou energií na obou stranách hřiště a předvádět naše agresivní pojetí hry. Jedině tak můžeme být na palubovkách soupeřů úspěšní.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Ostrava dokáže být na domácí půdě velice nepříjemný soupeř. My nesmíme nic podcenit a být plně koncentrovaní celý zápas. Když předvedeme kvalitní výkon na obou polovinách a eliminujeme chyby z předchozích utkání, věřím, že navážeme na sobotní výhru.“