4.0

#8
3.0

Dospěl Děčín k bodu zlomu?

Válečníci doma rozbili o guarda Slezáka oslabené Tury zpod koše (46-22) i na doskoku (40-26) a podle kouče Grepla ukázali stoprocentní přístup k utkání. Výsledkem bylo vítězství (93-82) a radost, jíž si tým letos zatím užíval ve skutečně jen malých dávkách. Rázem je ale o výhru za svým soupeřem a tím i za čelem skupiny A2.

Po dlouho vyrovnaném průběhu začali domácí Turům utíkat po 12 minutách od stavu 32-34, a to hned šňůrou 12-0. Po poločase 49-37 s dvojnásobně lepším doskokem Děčín vysunul vedení až na dvacet bodů a po zbytek druhé půle už průběh kontroloval.

Jeho šikům veleli Pomikálek (24), Kroutil (16), Ježek (12) a Šiška (11+11 asistencí na 7 ztrát), hosty, kteří už měli zpět rozehrávače Marka, zásobili Matěj Svoboda (22), Bujnoch (19, trojky 13/5), Welsch (14) a Pinkston (11).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Po celý zápas nám chyběla větší bojovnost a místy jsme vypadali, že nás to nebaví, že snad nechceme ani vyhrát. Naopak Děčín vyhrát chtěl, a to rozhodlo. Také nám nepomohlo, že v první čtvrtině jsme dostali 32 bodů, ve druhé jsme pak dali pro změnu jen jedenáct. První poločas vlastně rozhodl o vývoji celého zápasu. Nemohli jsme se dnes do toho dostat, měli jsme také tristní číslo na čáře trestného hodu - 61 procent je málo. Navíc před zápasem nám vypadl ze sestavy Pavel Slezák kvůli zablokovaným zádům a Roman Marko je stále mimo zápasový rytmus, protože skoro tři týdny nehrál utkání. Ale to nejsou výmluvy pro náš výkon, který působil až ledabyle. Neměli jsme dobrou obranu, nedařilo se v útoku, prostě dnes to nebylo na výhru.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Dnes jsme měli celých čtyřicet minut stoprocentní přístup, a od toho se to celé odvíjí. Když máme přístup jen devadesát pět nebo devadesát sedm procent, nestačí to. Dnes to ale bylo celou dobu sto procent a přestože se ve statistikách nevyvíjely některé věci v náš prospěch, stejně jsme zápas zvládli. Možná se zdá, že rozdíl pět procent v přístupu je málo, ale v konečném účtování to vždy dělá strašně moc. Dnes tedy chválím za přístup a díky němu jsme dokázali překonat naše hluchá místa, kterými myslím úvod zápasu 0-5 a úvod druhé čtvrtky 0-8. Když budeme takhle makat dál, urveme zápasy, u kterých by se to možná od nás nečekalo. V obraně dnes už bylo vidět, že se v ní ukazují prvky, na kterých měsíce dřeme. A díky tomu jsme byli pak schopni hrát o něco lépe v útoku. Musíme dnešní výkon v obraně, byť nebyl bez chyb, přetáhnout do dalšího utkání a budeme opět lepším týmem. Svitavy byly favoritem, ale my jsme si výhru zasloužili.“

Jiří Svojanovský (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Před poslední čtvrtinou jsme se snažili se spoluhráči na lavičce vyhecovat, protože zápas nebyl ztracený. Bylo to jen o patnáct bodů. Ale bohužel se to nepovedlo.”

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Začátek se nám nepovedl, nechali jsme si dát otevřené střely a soupeř vedl 0-5. Přitom to bylo po rotacích, které trénujeme, ale udělali jsme tam chyby a hned jsme dostali potrestáno. Naštěstí jsme to vzápětí srovnali, pak jsme šli do vedení, a to jsme nějakým způsobem udržovali až do konce. Když dnešní zápas porovnám s derby s Ústím, byla energie a projev celého našeho týmu úplně někde jinde. A myslím, že každý z našeho týmu musí mít teď skvělý pocit z tohoto zápasu. V obraně nám vyšla skvěle druhá čtvrtka, kde Svitavští dali jen jedenáct bodů, což nás hrozně nakoplo. Také jsme zjistili, že to, co momentálně dřeme na trénincích, funguje i v zápase a dokážeme z toho takhle profitovat.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 69-78, 70-85

Absence Svitav: forward Marek Sehnal (start nejistý, nehrál poslední zápas kvůli potížím se zády), guard Slezák (start nejistý, problémy s nohou)

Zápas, v němž mají oba co napravovat. Děčín ztratil už 7 z posledních 8 utkání, navíc ani v jednom vzájemném souboji se Svitavami nepřekonal kótu 70 bodů v útoku. Tuři po výsledkovém vzedmutí v závěru základní části pokračují v klopýtání letošní sezonou, jež stvrdili nebývalým selháním v minulém kole se ztrátou 21bodového vedení doma s Olomouckem. Nyní už ale mají z trestu zpět kapitána a generála rozehry Marka, což by jim mělo vrátit větší klid a rozvahu.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Svitavy mají zkušený tým, který je poskládaný kolem rozehrávače Romana Marka. Problémy nám budou dělat pod košem Američané Johnson a Pinkston. Chceme zlepšit týmovou obranu jako celek plus doskok. Pak můžeme pomýšlet na úspěch. Máme zdravotní problémy, přesto ale doufám, že nastoupíme v nejsilnější možné sestavě.”

Eduard Kotásek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Čeká nás tým, se kterým jsme letos oba dosavadní zápasy prohráli a máme mu tudíž co vracet. Jestliže chceme pomýšlet na vítězství, musíme oproti minulému zápasu zlepšit především obranu.”

Marek Welsch (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Po předvedení otřesného výkonu ve čtvrté čtvrtině a následné porážce doma s Olomouckem se musíme psychicky zvednout a vybojovat vítězství v Děčíně. Očekáváme těžký zápas, ale určitě ho můžeme vyhrát.”

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): ”My jedeme do Děčína s vědomím, že musíme odčinit ostudnou prohru proti Olomoucku a zároveň si chceme udržet šanci bojovat o první místo ve skupině A2. Důležité bude uhlídat Ondru Šišku, který se dostává do formy z úvodu sezony. Nejdůležitější bude náš výkon a to, jak se nám podaří vstoupit do obou poločasů. Především do třetí čtvrtiny. S tím máme dlouhodobě problém.”