11

#7
6.0

Velký obrat Turů!

V dané sestavě v tíživé situaci se nacházející Tuři, bez rozehrávače Marka a power forwarda Bujnocha rotující v utkání v sedmi mužích, našli v závěru přídavný rezervoár sil, posledních tři a půl minuty vyhráli zejména díky duu Johnson - Pinkston 11-6 a zápas tak proti prakticky kompletním Sokolům (jen bez Šouly) doma urvali z původně až 15bodové díry 80-76, čímž se k osmému Hradci přiblížili na rozdíl jediného vítězství, navíc se zápasem k dobru.

Nějakých 35 minut přitom jejich výhře nic nenasvědčovalo a Sokoli si tak nyní musí hodně drbat hlavu. Za zápas vzali především ve druhé čtvrtině (14-26), kde jim domácí ztrátami (do půle 12) pomohli k poločasovému trháku 36-46, taženému 32 body zpod koše.

Ani ve třetí čtvrtině obratu ještě mnoho nenasvědčovalo, když místy hosté vedli až o 15 bodů. Od stavu 47-61 se ale Tuři postavili na zadní, v mžiku se probili na 59-61 a začínalo se znovu. Hosté pak ještě v úvodu čtvrté části vedli 59-68, ale od té chvíle už jejich hvězda začala padat do temnoty.

Domácí, kteří druhou půli vyhráli 44-30, táhli Pinkston (23+7 doskoků a 7f+), Johnson (16+7 doskoků) a Marek Sehnal (13), hosty Barač (19+7 asistencí), Sedmák (14) a Ondřej Peterka (13). Tuři sice zaostali zpod koše 32-44, ale lepší měli trojky (9-7), dané šestky (13-5) i body z brejků (18-10).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): “My jsme utkání docela dobře začali. V první čtvrtině nám celkem vycházela obrana, kterou jsme si nachystali. Nebýt trojky v poslední vteřině od Peterky, tak bychom ubránili Hradec na 17 bodech. Takže tam to ještě fungovalo. Bohužel ve druhé čtvrtině jsme opět měli výpadek, kde jsme v obraně nepracovali, jak jsme měli. Když jsme vypomáhali, tak ze silné strany, a naopak ne ze slabé. Soupeř se dostal k nějakým lehkým trojkám nebo bodům zpod koše. A na útočné polovině nás trochu zastavil zónou. My jsme se nemohli trefit, hosté to zavřeli a dobývat tu tvrz bylo těžké. Naštěstí ve druhém poločase jsme předvedli náš nejlepší týmový výkon na obou stranách hřiště a dokázali zápas zvrátit tím, že jsme bojovali. Bojovali jsme na obranné polovině, pomáhali jsme jeden druhému a na útočné polovině jsme hráli spolu a měli jsme dobrý pohyb míče. Z toho pramenily nějaké otevřené střely nebo lehké nájezdy pod koš. Docela nás podržel Pinkston, který dal těžké střely. Vzal to na sebe v závěru. Jsme hodně rádi, že jsme si dokázali, že basketbal hrát umíme a že jsme se jím bavili, tak jako ve druhém poločase proti Olomoucku.”

Marek Sehnal (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Jsem moc rád, že jsme tento zápas dotáhli do vítězného konce, protože nám určitě pomůže v boji o přední příčky skupiny A2. Hradec má velmi zkušený tým. Hned od začátku to dokázal prodat. Hrál přes vysoké zkušené pivoty a utekl nám na nějakých 10 bodů a držel si náskok až do třetí čtvrtiny. Změnili jsme pak trochu přístup. Hráli jsme rychle, s větším sebevědomím, kolektivně a hlavně jsme začali víc mluvit v obraně, a to nám hodně pomohlo. Sokoli přestali dávat a to byl ten klíč k dnešnímu dni.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Mě mrzí, že jsme zase nedotáhli k výhře 15bodové vedení. Myslím si, že jsme hráli velmi dobře první poločas i začátek druhého, ale pak se nám přestalo úplně dařit v útoku. Nedali jsme jednoduché střely, nešli jsme agresivně do koše a nedali nějaký koš s faulem. Začali jsme hůř bránit a neměli sebevědomí. Svitavy se přitáhly a poté trefily důležité střely. Ve finále už měly kontrolovanou koncovku. Mrzí mě to ,ale musíme se poučit a jít dál.”

Ondřej Peterka (křídlo Královští sokoli): ”Zápas se mi hodnotí těžko. My jsme skoro celý zápas vedli a až ke konci přes nás Svitavy šly. Pro nás je to velká škoda. Bohužel jsme druhý poločas hráli špatně v útoku a míč neputoval, jak měl. Měli jsme špatné rozestupy a Svitavy poté začaly hrát dobře. Trefily střely a vyhrály. Bohužel, je to pro nás velká škoda.”

Vzájemné zápasy této sezony: 86-97, 79-87

Absence Svitav: rozehrávač Marko, power forward Bujnoch (oba start nejistý)

Absence Hradce: guard Šoula (zranění ruky)

Svitavy až poslední možný den získaly své jediné vítězství v měsíci březnu, jímž tým utnul sérii tří porážek. A hned po dobytí palubovky Olomoucka musí uspět i doma, aby se v tabulce nablížil právě svému soupeři, dělícímu se o vedení ve skupině A2.

Jenže nejistota panuje nad startem dvou opor a hlavně Sokoli mají za sebou už 5 výher ze 6 posledních zápasů, když se bravurně dokážou vypořádávat i s lecjakými absencemi. Nyní jsou už ovšem takřka kompletní, vedeni srbským tankem Baračem jsou stále nebezpečnější z brejků, a to pro Tury není vůbec dobrá zpráva.

Adam Goga (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): “Proti Olomoucku jsme ve druhé půli odvedli koncentrovaný výkon, na který musíme navázat po celý zápas, abychom měli proti Hradci šanci. Soupeř disponuje kvalitními cizinci, kteří nám mohou zatápět, a naším cílem je je uhlídat. Pořád držíme šanci na prvenství ve skupině A2 a chceme se o něj porvat.”

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Hradec má velmi zkušený tým na všech pozicích. Generálem na hřišti je Peda Stamenkovič, který má obrovský přehled zejména při řešení pick-and-rollů. Na perimetru mu zdatně sekundují střelec Halada, fyzický Barač a Peterka, který alternuje i pod košem. Do sestavy se momentálně vrátil Lošonský, a spolu se Sedmákem a Koloničným mají v podkošovém prostoru velkou sílu. Věřím, že i přes naše zdravotní problémy navážeme na zlepšený výkon z Olomoucka, udržíme vysoké tempo směrem na útočnou polovinu a budeme se rvát o vítězství.”

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): ”Svitavy jsou velmi zkušené družstvo pod taktovkou rozehrávače Marka, který dokáže navázat na sebe obranu a vyhodit na velmi dobré střelce, jako jsou Svoboda nebo Slezák. Pokud chceme vyhrát, tak musíme hrát jako první poločas proti Děčínu, kdy jsme si půjčovali balon a hráli rychle dopředu.”