17

Body

Užitečnost

Hradec nedopustil opakování katastrofy

Královští sokoli prožívali čtyři měsíce poté takřka dokonalé deja vu. Po dlouho identickém průběhu utkání, s téměř na vlas stejným náskokem. Jen tentokrát stáli na domácím kurtu a možná to nakonec udělalo rozdíl, když Děčín, který na druhý pokus už dnes k utkání dorazil, ve druhé půli na vlně sokolích ztrát stáhl po mohutném dotahování z 56-35 na 64-63.

Poté ale vyčerpán mazáním bodové díry kvůli sérii ztrát čtyři a půl minuty neskóroval a to jej připravilo o výhru. Domácí byli sice v součtu s třetí částí na suchu rovněž téměř pět minut, ale v koncovce se probrali dřív, Stamenkovič s Ondřejem Peterkou zvýšili na šest bodů a to domácí spasilo, protože mírný náskok i přes ohromné úsilí soupeře na útočném doskoku už poté udrželi. Nezopakovali tak poslední duel z děčínské palubovky, kde promarnili dokonce 25bodové vedení.

Než začali ztrácet půdu pod nohama, byli dnes Sokoli (bez Šouly) vpředu o zhruba deset bodů většinu první půle, kde je táhli Barač s Haladou, a lepší byli z šestek a brejků.

Pod vítězství Hradce 81-73, jež tým opět zarovnalo s ústeckým lídrem skupiny A2, se podepsali zejména Sedmák (18+12 doskoků a 7f+), Halada (16), Barač (15), a Peterka (10), za sedmnáctiztrátové hosty (bez Ježka, Kotáska) korigovali porážku Pomikálek (18+10 doskoků), debutující křídelní posila Bradley (17+8 doskoků a 8f+ za 31 minut), dále Šiška (14+9 asistencí na 7 ztrát) a Žikla 13. Hradci patřily především body z brejků (24-15) a trestné hody (32/20 - 15/8).

Pavel Grunt (pivot BK ARMEX DĚČÍN):
”Nechali jsme si utéct začátek. Začátek první i druhý čtvrtiny jsme pak zbytečně doháněli. Pak jsme hráli plichtu. Ve třetí čtvrtině jsme hráli výborně, kdybychom takhle vydrželi hrát celý zápas, tak myslím, že to skore vypadá jinak. Bohužel se nám to nepovedlo, mysleli jsme si, že se to vyhraje samo. Hráli jsme pomalý basket ze začátku a dlouho nám trvalo, než jsme se do toho dostali. Včera bylo náročné sedět deset a půl hodiny v autě na dálnici, ale nepřisuzoval bych tomu vliv na dnešní výkon.”

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Zápasy s Děčínem jsou jako přes kopírák. Měli jsme vysoký vedení, vypadalo to, že to bude zápas, který se bude jen dohrávat. Ale nakonec to zase Děčín svojí bojovností dotáhl. My jsme si v druhém poločase hlavně přestali půjčovat balon, začali jsme hrát prkenně, měli jsme i menší problémy v obraně a nakonec jsem rád, že to skončilo o 8 bodů. Důležité vítězství a těžce vybojované.”

Filip Halada (křídlo Královští sokoli): ”Udržet vedení nám pomohla hlavně bojovnost a zkušenost. Jsem zklamaný, protože první poločas hrajeme s jinou energií, s jinou rychlostí i s jinou efektivitou a druhé poločasy na domácí palubovce nemůžeme takhle ztratit. Nemáme takový pohyb, nepůjčujeme si tak míč a Válečníci jsou známí tím, že hrají až do konce. Bojují a my jsme dneska měli i trošku štěstí, že jim nepadly nějaké střely. Jsem doopravdy zklamaný z druhého poločasu, že nehrajeme naši hru, co v prvním poločase.”

Robert Landa (zastupující kouč BK ARMEX DĚČÍN): ”Utkání naplnilo jeden ze scénářů, které jsme očekávali. Hradec má zkušené družstvo a s tím, jak jsme vstoupili do prvního poločasu, s jakou obranou, a jak jsme nedokázali pokrýt soupeře jeden na jednoho, ani týmovou obranou, tak s tím nemůžeme vyhrát. Ať se snažíme sebevíc, ať se kluci v druhém poločase můžou přetrhnout, a nemůžu jim upřít nic ze snahy, ani nic z týmového projevu, ale pokud si nepokryjí obranu jeden na jednoho, tak nás Hradec vycvičí, což předváděl v prvním poločase. Hradec měl energii a my jsme se v druhém poločase tou energií vyrovnali, ale abychom šli přes něj, tak na to prostě nemáme. Bohužel v Hradci jsou zkušení hráči a ti si to pohlídají a my tam nasekáme takové hrubé chyby, že s nimi se venku vyhrát nedá.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 79-83, 94-99 PP

Absence Hradce: guard Šoula (zranění ruky, mimo několik týdnů)

Absence Děčína: guard Ježek (naštípnutý prst), rozehrávač Kotásek (podvrtnutý kotník, start nejistý)

V boji o sedmé místo po nadstavbě stojí před oběma celky nutnost zvítězit, blíž k tomu jako domácí tým může mít Hradec, který uspěl ve čtyřech z posledních pěti utkání, a navíc už má zpět top skórera Lošonského, který bude těžkým oříškem pro děčínskou obranu. Hradec v poslední době hodně těží z protiútoků a útočných doskoků i bodů křídel, když jej ohromně táhne srbský všeuměl Barač.

Děčín už se rozloučil s obrem Ščekičem a bude tak muset opět látat podkošovou sestavu,  do akce už by se ale měl zapojit nový křídelník Bradley a možná už bude k dispozic i rozehrávač Kotásek. Zastupujícímu trenéru Landovi se každá zkušenější ruka i noha bude hodit, protože řada hráčů po korona pauze stále teprve loví kondici a svůj prostor tak bude muset dostat i válečnická omladina. Přesto to bude zejména tradiční osa Šiška - Pomikálek - Kroutil - Žikla, od níž bude trenér žádat body i kvalitu v defenzivě.

Hradec má soupeři co vracet, neboť naposledy v Děčíně padl z vedení o 25 bodů a zatím se Severočechy ztratil oba vzájemné zápasy.

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): ”Děčín je jediný tým ze skupiny A2, který jsme v této sezoně nedokázali porazit. My musíme být v zápase koncentrovaní po celých 40 minut a nenechat se rozhodit tvrdou hrou Děčína. Pokud chceme pomýšlet na první místo ve skupině A2, musíme tento zápas vyhrát.”

Robert Landa (zastupující trenér BK ARMEX Děčín): ”Vstupujeme do rytmu, kdy každý třetí den máme zápas. Musíme velmi efektivně pracovat s energií hráčů, na jednu stranu máme co zlepšovat a k tomu potřebujeme objem tréninků, na druhou stranu musíme hráčům poskytnout prostor pro regeneraci. V Hradci očekáváme těžší utkání, než bylo to poslední domácí s Olomouckem. Popereme se o co nejlepší výsledek.”

Pavel Grunt (pivot BK ARMEX Děčín): ”Čeká nás druhý zápas po karanténě, nebude to nic lehkého, Hradec je na domácí půdě hodně silný protivník, ale pokud předvedeme stejnou bojovnost v obraně jako proti Olomoucku, myslím, že zvítězíme.”