23.0

#33
23.0

Hradec bez opor nevydržel

Ráz duelu v Děčíně daly už dopředu zdravotní potíže či šetření hradeckých opor, a přestože Sokoli uhráli zajímavý poločas (44-40), bez Barače, Stamenkoviče, Šouly a pivota Koloničného se po změně stran už začali propadat. Nakonec prohráli 100-74 a Děčín jim kolo do konce z desátého místa dýchá na záda s mankem jediné výhry, stejně jako Turům.

První poločas měl sice Hradec o 18 pokusů z pole míň a z druhých šancí byl zpět 16-0, přesto se záhadně držel v těsném závěsu. Ve třetí čtvrtině už ale domácí díky několika ztrátám Sokolů rychle odskočili na 17, a byť hosté ještě v úvodu čtvrté části srazili manko na osm, víc už nesvedli.

V dresu vítězů (bez Ježka) byli znát Ondřej Šiška (21), Bradley (16), nový nizozemský pivot Osaikhwuwuomwan (v premiéře 11+6 doskoků za 17:23), dále Pomikálek (11) a Kroutil (10). Za Hradec odpovídali Halada (23, trojky 6/4), Lošonský (14), Sedmák (11) a Ondřej Peterka (10). Válečníci kralovali zpod koše (62-32) i útočnými doskoky (17-6, body z nich 23-0) a také díky poměru ztrát 5-14 měli o 23 střel víc.

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Někteří hráči mají zdravotní problémy, proto jsme se rozhodli je pošetřit a soustředit se na zápasy předkola play-off. Naše sestava byla tedy taková jaká byla, přesto si myslím, že to nebyl z naší strany špatný zápas. V prvním poločase jsme hráli velmi dobře, ale domácí měli třináct útočných doskoků. Jenže vedli jen o čtyři body a byli nervózní, protože ono se nikdy nehraje dobře proti týmu, u kterého vidíte, že mu chybí opory. Podle mého rozhodl vstup do druhé půle, kdy jsme dostali rychlých osm bodů, Děčín se uklidnil a v závěru se pak projevily naše chybějící fyzické síly. Tři čtvrtě zápasu ale bylo z naší strany velmi slušných.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Soupeři nehráli Stamenkovič s Baračem, což jsou hráči základní pětky, takže jsme to měli o něco jednodušší. Hlavně to bylo znát v závěru, kdy jsme Hradec přehrávali fyzicky. Dnes jsme dobře začali, ale protože nejsme důslední v bránění nejnebezpečnějších hráčů soupeře, dostali jsme ve druhé a třetí čtvrtině dvacet šest a dvacet čtyři body. Musíme lépe bránit a pomáhat si defenzivou vyrovnávat naše výpadky v útoku. Když tohle nebudeme dělat, budeme mít problém s každým soupeřem. Naše nová posila se jeví velmi dobře a vypadá to, že by nám pod košem mohla pomoci. Velmi dobře dnes zahrál Ondra Šiška, který to potáhl v rozhodujícím trháku.”

Filip Halada (křídlo Královští sokoli): „Děčínu měl převahu na lavičce, přeběhal nás a hrál agresivně. Bohužel, náš tým momentálně trápí zranění, což je veliká škoda, protože teď se hraje o hodně. Ale takový je sport. Jinak domácí byli lepší, agresivnější, zkrátka Válečníci.“

Nestor Boyko (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dnes se nám dařilo v obraně, získávali jsme míče a všichni makali. V našem týmu bylo hodně energie. Byl to opravdu skvělý zápas a užili jsme si ho. Také bylo důležité, že jsme to neustále valili dopředu a pomáhali si rychlými protiútoky.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 83-79, 99-94 PP, 73-81

Absence Děčína: guard Ježek (zraněný prst)

Absence Hradce: guard Šoula (zranění ruky), rozehrávači Brožek (záda) a Stamenkovič (start nejistý)

Děčínu se po složitých peripetiích, kdy například nevyšlo posílení o ex-Hanáka Bezbradicu, povedlo pro závěr sezony získat nového muže pod koš. Je jím třicetiletý 211 vysoký Nizozemec Craig Osaikhwuwuomwan, který by se měl představit už v duelu s Hradcem.

Bývalý mládežnický reprezentant, který v sestavě nahradil Srba Ščekiče, v letošním ročníku nastupoval v dresu Leeuwardenu, kde strávil většinu kariéry. Zahraniční zkušenosti nabyl syn nigérijského otce v anglickém Plymouthu, gruzínské Rustavi a německé Bochumi. V rodném Nizozemsku kromě pěti ročníků v Leeuwardenu nastupoval v nejvyšší soutěži také za Nijmegen, Groningen a Zwolle. Statisticky nejpovedenější ročník byl ten nedokončený minulý, kdy dosahoval průměrů 11,1 bodu a 8,6 doskoku. Nový děčínský dlouhán nakukoval v letech 2011, 2013 a 2014 i do seniorské reprezentace.

Nový pivot by měl zásadně vylepšit podkošovou sílu i doskok Válečníků, kteří ještě stále útočí na osmou příčku Sokolů, s nimiž mají zatím i lepší vzájemné zápasy. K jejich překonání ale dnes potřebují bezpodmínečně uspět. K tomu jim může nahrát i potenciální absence ústředního dirigenta Hradce Stamenkoviče.

Sokoli po domácím složení Turů (i bez Stamenkoviče) mají od březnového návratu z karantény výtečnou bilanci 6-2, ale dnes před nimi stojí na severu Čech velmi těžký úkol.

Lukáš Rovenský (asistent Královští sokoli): ”Čeká nás velmi těžké a hlavně tvrdé utkání. Děčín si zakládá na rychlé hře a především hře 1 na 1. Do zápasu musíme nastoupit koncentrovaně a bojovat o každý balon.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Hradec Králové spoléhá na osu cizinců. Barac v posledním kole nastřílel 35 bodů v zápase se svitavskými. Především tohoto hráče společně se Stamenkovičem a Sedmákem potřebujeme přibrzdit. Nicméně každý ze zkušených hráčů Hradce může bodově vyskočit. My bychom rádi navázali na vítězné utkání z Ostravy.”

Nate Bradley (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Dáváme se postupně dohromady, sehráváme se a máme už téměř všechny zdravé. Vypadá, že to začíná zapadat ve správný čas. Poslední výhra nás osvěžila, máme na čem stavět a chceme namířit tím správným směrem - dosažení play-off.”