42

16
14

Medvědi po 9 letech v semifinále!

Byl to nejpodivnější zápas celé série. Ač Beksa hrála zády ke zdi a proti konci sezony, poločas to téměř nebylo vidět a oslabení domácí (bez potrestaného Dunanse a zraněného Heřmana) se po dvou čtvrtinách propadli až na 24-39, ač hosté nastoupili bez zraněného lídra Číže.

Medvědi i v nové situaci působili mnohem hladověji, což bylo znát na útočném doskoku i v obraně. A příliš chybující domácí tak aspoň do půle držel 12 body - jako jediný výraznější hráč - Vyoral. Po změně stran se však téměř odmlčel i on, málo byl vidět i Burnett (v utkání 6 bodů), místy využívaný jako Vyoralův záskok na rozehře, a kromě 11 doskoků se střelecky téměř neprosadil ani ústřední podkošový muž Švrdlík. Na celém týmu jako by ještě dlouho ležela ”deka” z divoké situace následující po vyloučení Dunanse v předchozím utkání.

Medvědi si v první čtvrtině pomohli třemi trojkami rovnou z deseti pokusů a hlavně skórovali z útočných doskoků, což je při řádění siláka Petráše vyneslo až k vedení 17-30 po 15 minutách. Bekse nevyšla ani sázka na zónu, v půli měla dvojnásob méně bodů zpod koše, dvakrát víc ztrát, jen tři útočné doskoky a při míjení spousty střel (trojky 10/0) ji srážela úspěšnost pouhých 29 procent.

Až na druhý pokus vyrazili domácí ze šatny v nastavení, v jakém chtěli být už od první čtvrtiny. Třetí část začali o dvě patra aktivněji, nedávali soupeři druhé střely a chycením se v obraně přišlo i střelecké sebevědomí. Rázem začaly padat trojky a ve třetí části dlouho lehkovážní Medvědi se po obratu soupeře na 50-46 nestačili divit. I proto, že se belgickému playmakerovi Torreborremu příliš nedařilo řídit útočné manévry.

Kolín dokonce po sedmi minutách přistoupil k zóně. V nouzi jej vzápětí osmi body podržel Pekárek, jenže v úvodu posledního dějství si vzal utkání do správy domácí muž druhé půle Michal Svoboda, který tu 10 body v řadě, útočným doskokem i ziskem nakopl únik na 70-61.

Hosté se však pět minut do konce opřeli 4 body o získaný nesportovní faul Petráše a vzápětí i o tři trojky (dvě Dlugoše), aby 90 sekund před koncem vedli 73-78.

Za stavu 77-79 pak byl kolínskému Petrášovi odpískán faul na útočném doskoku a Merešš z následných trestných hodů srovnal. To už si ale vzal slovo v roli rozehrávače Medvěd Skinner, který akcí zpod koše uvolnil Petráše a ten 12 sekund do konce rozhodl na 79-81, neboť Potočkova tísněná trojka už poté v kolínské obruči neskončila.

Hosté vzápětí mohli propuknout v radostný jásot, neboť v nejkratším možném čase ukončili čtvrtfinálovou sérii a po výsledku 3-0 postoupili do semifinále, podruhé v dějinách klubu. Stejně jako dnes u toho i před 9 lety byli podkošoví veteráni Machač s Jelínkem.

Jejich tým sytili Wallace (16, trojky 9/4), Pekárek (15), Petráš (14) a Skinner (12+10 doskoků a 6 asistencí). Medvědi byli lepší z trojek (23/5 - 32/9), v produkci laviček (18-43) i ve ztrátách (16-14). Domácí si pomáhali z brejků (22-10) a šestek (18-12). Jejich hlavními střelci byli Vyoral, Svoboda (po 18), Merešš (13) a Potoček (12).

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): ”Řekl bych, že jsme si tenhle zápas prohráli sami, protože jsme odehráli šílenou první půlku. Sice jsme naši výraznou ztrátu stáhli hned během šesti minut druhého poločasu, ale nemít takové manko a hrát trošku v klidu hned od začátku, mohli jsme vyhrát. Místo toho jsme toho soupeři strašně moc darovali, posadili jsme ho na koně a Kolín nakonec asi zaslouženě vyhrál.”

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): ”Od nás to byl hodně špatný první poločas, byli jsme odevzdaní. O přestávce jsme si řekli, že i kdybychom měli prohrát, tak ne tímhle stylem: měli jsme hodně ztrát a různých nedorozumění. Jsem rád, že jsme se v druhé půlce nakopli a stáhli 16bodovou ztrátu, jen škoda, že jsme to nedotáhli úplně do konce. Samozřejmě nás prohra moc mrzí, když už jsme dotáhli takové manko a ještě měli střelu na vítězství, ale určitě nemůžeme říct, že jsme prohráli sérii jenom dneska. V celé sérii jsme hráli solidně jen v určitých pasážích, ovšem vždycky nám utekl nějaký úsek, asi naší nekoncentrovaností, kdy se Kolín dostal do vedení, které jsme se sice ve všech zápasech snažili stahovat, ale ani jednou se nám to nepodařilo přetlačit na naši stranu.”

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): ”Máme ohromnou radost, postoupit do semifinále přes Pardubice, které patří k jednomu z největších klubů v České republice, je pro nás velký úspěch a strašně moc si toho vážíme. Před sérií asi nikdo nevěřil, že to bude 3-0. Dnes nehrál Adam Číž, bez kterého si do té doby nikdo neuměl naši hru představit, ale všichni ostatní to zvládli a hlavně Francis Torreborre a Theodor Dlugoš naprosto perfektně. Myslím si, že kromě nějakých 10 minut jsme my byli lepší týmem. Škoda, že jsme si nepohlídali náskok z prvního poločasu. V druhém poločase to s námi vypadalo hodně bledě, ale ukázala se síla týmu, síla kolektivu a dokázali jsme se vrátit zpátky. Se štěstím, ale na druhou stranu i zkušeně jsme zvítězili o dva bodíky.”

Filip Novotný (křídlo BC GEOSAN Kolín): ”První poločas jsme začali dobře, bohužel vstup do druhého poločasu se nám vůbec nepodařil a zbytečně jsme si zápas zkomplikovali. Jsme rádi, že jsme to nakonec dokázali a získali třetí vítězství. Hráli jsme týmově, energie, s kterou jsme vstoupili do zápasu, podle mě rozhodla.”

Výsledky série: 87-92, 95-103

Absence Pardubic: guard Dunans (disciplinární trest), power forwardi Slanina a Heřman a forward Výcha (všichni  zranění, start nejistý)

V nelichotivé situaci se před třetím utkáním série nachází pardubická Beksa, která bude za stavu 0-2 - bez potrestané bodové opory Dunanse i s řadou dalších zdravotních limitů - pod bedlivým dohledem Studia Basketbal (od 16:30) bojovat proti konci sezony. A právě to je typ zápasu, který ukáže, z jakého je tým těsta.

Pardubičtí po prvních dvou utkáních vědí, že musí dramaticky zlepšit obranu. Ta se zatím nevyznamenala především z toho pohledu, že ji obvyklými body vůbec nezatížil jeden z top skórerů sezony a ústřední rozehrávač Kolína Číž. Ten je ale i bez střelby trvalou hrozbou pro obranu soupeře, protože chytře řídí hru a umí hledat nejvýhodnější opce k zakončení.

Domácí se musí stejně jako ve druhém utkání minimálně vyrovnat soupeři na doskoku a co nejvíc mu škodit druhými šancemi. Při zdravotních obtížích pivotů se o to ale budou muset hodně starat i křídla. Na nich stejně jako na rozehrávači Vyoralovi bude ležet i tíha sběru maxima bodů, neboť Medvědi v obou utkáních doma vysázeli 13 trojek a Beksa jim dokázala 11 trefami konkurovat jen v Utkání 2.

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Jsou to sice ohraná klišé, ale pro nás existuje pouze čtvrtek, nejbližší zápas, a nic víc. Teprve po čtvrtku se uvidí, jestli budeme hrát i v pátek a případně po pátku se uvidí, jestli budeme hrát i v pondělí. Jsme přitlačeni ke zdi, teď už to bude o každém jednotlivém zápase. Samozřejmě musíme soupeře i něčím překvapit, protože momentálně taháme za kratší konec, ale budeme se chtít odrazit od toho, že v dlouhodobé části jsme Kolín doma dvakrát porazili - z vědomí, že jsme předchozí zápasy s Kolínem na domácí palubovce zvládli. Těžit chceme i z toho, že jsme v nich udrželi kolínské střelce na uzdě, což se vynasnažíme ukázat znovu.”

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): ”Musíme do toho jít s tím, že je to ”must win game” (zápas, který se musí bezpodmínečně zvládnout). Nemáme se na co šetřit. Ke každému zápasu je teď potřeba přistupovat tak, jako kdyby byl poslední, protože každý opravdu může být poslední. Když se říká, že teď tam všichni musíme nechat úplně všechno, tak tohle bude přesně ten moment, kdy na hřišti rozhodně budeme muset nechat naprosto všechno!”

Filip Rytina (asistent BC GEOSAN Kolín): ”První dva zápasy nám ukázaly, v jakých činnostech se musíme zlepšit. Jsme rádi, že jsme uhájili domácí palubovku, ale nesmíme usnout na vavřínech. Pardubice nemají co ztratit a určitě nám nedají nic zadarmo.”