7.0

#30
4.0

Triumf Beksy v hitu i bez lídra

Pardubický tým se v náročném duelu třetího se čtvrtým doma dlouho vyrovnával s absencí ústředního dirigenta Vyorala a také střelce Potočka, kdy břemeno rozehry se snažil po téměř celých 40 minut nést guard Šafarčík (9+7 asistencí). Jeho tým utkání s Brnem nakonec zvrátil až lepší druhou půlí (49-39), v níž i díky zónové obraně dospěl k vydřené výhře 87-82.

K té Beksu nejvíc tlačil i popáté dvojciferný Pekárek (26, trojky 6/4, TH 11/10), jemuž sekundovali Henry (20), Švrdlík (10+7 doskoků) a Walton (10). Za hosty, jehož mnohé opory byly zastaveny na nízkých číslech, nejvíc zabírali Madden (17, TH 12/10), Mickelson (16+6 asistencí) a Bálint (14). Domácím patřily šestky (37/30 - 27/22) i trojky (11-8), hostům body zpod koše (16-32).

Beksa se v první čtvrtině na chvíli utrhla dopředu trojkami, ale hosté brzy manko zamazali a sami za domácích ztrát čtyřmi trojkami vyskákali v úvodu druhé desítky do vedení 23-33. V závěru půle se ale domácí šestkami probili ke snížení a Henry, Pekárek a Burda pro změnu trojkami vedli tým k obratu v závěru třetí čtvrtiny.

Brno žilo v naději ještě tři minuty před koncem (75-74), pak mu ale zasadil těžkou ránu Pekárek trojkou s faulem z útočného doskoku domácích, Henry vzápětí čtyřmi šestkami zvýšil na osm a hostům už pak nepomohly ani dva nešikovné pardubické fauly na trojkující soupeře.

Dino Repeša (trenér BK JIP Pardubice): ”Gratuluji mým hráčům k vítězství. Pro nás to byl velmi těžký zápas, protože nám chyběli Tomáš Vyoral s Josefem Potočkem, což jsou dva velmi důležití hráči. První poločas jsme neodehráli tak, jak jsme se připravovali, měli jsme moc ztrát, v naší útočné hře celkově chyběly určité detaily, které jsme si připravovali. V druhém poločase jsme zlepšili doskok, pomohli jsme si i zónovou obranou a podařilo se nám zastavit útok Brna.”

David Pekárek (křídlo BK JIP Pardubice): ”Od prvních minut to bylo velice vyrovnané utkání. V prvním poločase nás hodně trápil útočný doskok Brna, ale v druhém poločase už jsme si ho pohlídali. Opravdu to byl extrémně vyrovnaný zápas, pro nás je strašně důležité, že jsme ho dokázali vyhrát. V druhém poločase jsme zastavili Brno i díky zóně, oni ztratili určitou lehkost, kterou do té doby měli.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”My jsme byli podle mě lepší v prvním poločase a oni v druhém. Je to škoda, protože jsme byli blízko k vítězství. Přišla pěkná návštěva, byla tady pěkná kulisa, za což jsem rád, protože to je v letošní sezoně poprvé, kdy jsem viděl takhle zaplněné hlediště. Co rozhodlo? Lepší střelecká potence ze strany Pardubic v druhém poločase.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): ”Chtěli jsme v Pardubicích uspět. Myslím si, že jsme celý zápas hráli dobrý basket, buď jsme byli ve vedení, nebo se to tahalo. O to víc nás mrzí, že jsme nezvládli koncovku a prohráli. Řekl bych ale, že jsme předvedli dobrý výkon, určitě lepší než minule doma s Ostravou, takže máme na čem stavět.”

• rychlá a agresivní hra

Hlavní bod středečního Studia Basketbal nabídne atraktivní podívanou, neboť v Pardubicích se utkají třetí se čtvrtým. Domácí ovšem hlásí potenciální problém ještě před startem, neboť po odstoupení z předchozího utkání hrozí absence reprezentačního rozehrávače Vyorala, a to by v souboji s širokou sestavou Brna byl citelný zásah do sestavy.

Beksu sice při dvou výhrách venku pokaždé trápily ztráty, ale její hra nabírá progres a zejména obrana byla naposledy v Olomouci na výši (obdržených 55 bodů).

Brno vyprazdňuje marodku, už pošle do akce i křídlo Maddena a bude tak mít všechny dostupné zbraně k dosažení loupeže. K tomu ovšem nesmí bránit tak bídně jako naposledy doma s USK, kde si hbití soví guardi procházeli do koše, kudy chtěli. Hosté by také měli uplatnit svou podkošovou sílu a navýšit důraz na doskoku, který ve třech ze čtyř posledních utkání nebyl dostatečný.

Absence Pardubic: křídlo Potoček (nemoc), rozehrávač Vyoral (start nejistý, zranění z utkání v Olomouci)

Absence Brna: rozehrávač Petr Křivánek (zranění ve spodní části těla)

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubice): ”Herní projev Brna mi přijde dost podobný jako v minulé sezoně. Je potřeba říct, že s příchodem rozehrávače Romana Marka nabrali hodně zkušeností, což se okamžitě projevilo ve hře, kdy jsou například nebezpečnější při cloně na hráče s míčem. Už se navíc zapojují do hry také pivoti Krakovič s Puršlem, takže se jim vrací i podkošová síla. Na rovinu je potřeba říct, že nás nečeká nic jednoduchého, protože Brno v kompletní sestavě má hodně širokou rotaci kvalitních hráčů. Myslím si, že uvidíme souboj dvou odlišných stylů: my lpíme na obraně, Brno naopak rádo útočí a skóruje. Osobně se na toto utkání těším asi nejvíc ze všech dosavadních zápasů, protože se potkají dva dobře organizované týmy, což slibuje hezkou basketbalovou podívanou.”

Michal Svoboda (křídlo BK JIP Pardubice): ”Určitě se budeme chtít zaměřit na obranný doskok, potřebujeme ho pořád zlepšovat, protože obranných doskoků není nikdy dost. Důležité bude také eliminovat jejich rychlý přechod do protiútoků. Když si Roman Marko nebo Viktor Půlpán vezmou míč a rozeběhnou se, v přechodové fázi dokážou tvořit výhodné situace pro své spoluhráče, takže je v těchto silných stránkách potřebujeme zastavit. Předpokládám, že to bude extrémně vyrovnaný zápas. Brno posílilo o Romana Marka, mají spoustu mladých, talentovaných kluků. My ale budeme chtít ukázat, že jsme se ještě zlepšili oproti minulému roku, kdy se nám proti Brnu dařilo. Hrajeme doma a jednoznačně chceme zvítězit.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”V Pardubicích nás čeká těžký úkol, protože domácí tým disponuje velice kvalitním a zkušeným kvádrem. Po minulé sezoně udělal na soupisce hodně změn a také přivedl nového trenéra. Nám se v posledním týdnu nedařilo na obranné polovině, což jsme si rozebrali, a teď nás čeká jiný soupeř. Budeme se snažit zlepšit hlavně na obranné půlce a navázat na výkony, které nás zdobily v úvodu sezony.“

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): ”Ve středu nás čeká další utkáni na půdě Pardubic. Víme, že to nebude lehké utkáni a výhru si odveze bojovnější tým. S našimi výkony v posledních dvou zápasech nejsme spokojeni a ve středu máme šanci obrátit kartu a zlepšit naši hru.“