Basket Brno

#8
10.0

Historický večer Viktora Půlpána v okresu na severu!

Je to pro něj skutečný svátek, vidět u svého jména tahle neuvěřitelná čísla. Viktor Půlpán není prototypem střelce a po posledním play-off se až začalo zdát, že se trojkám vyhýbá úplně. V minulé sezoně napočítal jen 13 zásahů, z 69 pokusů. Jen ve dvou zápasech zvládl dvě trefy. Tři se mu naposledy poštěstily 11. ledna 2020. Letošní sezonu pak zahájil třemi nulami. A Děčín se tak před jeho sobotním příjezdem neměl důvod ničeho obávat.

Jenže pak to přišlo. Bum, bum, bum! Třikrát brněnský rozehrávač nabil už do půle svou obloukovou zbraň a třikrát trefil do černého! Za vedení hostů 31-41 se u jeho pasu houpalo dokonce 17 bodů a Válečníci se nestačili divit.

Půlpánův nadále oslabený tým (bez Maddena a Puršla) získal vedení už v první čtvrtině a pak jej udržoval, když už do půle byl o téměř dvacet procent lepší z pole. Půlpán s Nečasem a Bálintem po šesti minutách třetí čtvrtiny vytáhli náskok až na 17 bodů a z trestné linie celkem 16krát neúspěšní domácí (28/12) nakonec padli rozdílem 16 bodů 63-79.

Lídr hostů Půlpán se zaskvěl 23 body, Mickelson přidal 14 bodů s 11 doskoky a Bálint tucet bodů. Z pole jasně lepší Brno (v procentech 32-49) trefilo víc trojek (5-8), domácí (bez Pomikálka) měli dvakrát víc útočných doskoků (19-10), ale na body z nich vyhráli jen 13-11. Jejich hlavními střelci byli Šiška (16), Matěj Svoboda (14) a Dodd (13, TH 9/1).

Tomáš Grepl (kouč BK ARME Děčín): ”Brno hrálo výborně. Druhá věc je, že v prvním poločase jsme byli střelecky impotentní a Půlpán dal naopak tři trojky. Do druhé půle jsme šli s desetibodovým deficitem. Naše agresivita a bojovnost tam nebyla, na útočným doskoku jsme se začali rvát až v poslední čtvrtině a to je málo. Je třeba zmínit, že dva velmi zkušení rozehrávači na straně Brna dokázali takový zápas udržet. Jde ale o součinnost celého týmu, my chceme hrát dovnitř, abychom otevřeli prostor pro střelce, ale to jsme vůbec nesplnili.”

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín):
”Jsme hodně zklamaní ze zápasu. Nejde o porážku, ale o to nasazení, které v Olomouci a s Nymburkem bylo. Nevím, z jakého důvodu to tam dneska nebylo, ale musíme se z toho oklepat. Nám nic nevycházelo, nestavěli jsme dobré clony, nenavedeme si tam hráče. Takto šanci na úspěch nemáme.”

Lubomír Růžička (kouč Basket Brno): ”Oba rozehrávači byli klíčovým faktorem, Roman Marko tomu víc velí, Viktor Půlpán hraje víc z křídla, dneska trefil i z dálky, což byl v minulosti jeho limit. To je ale hlavní ingredience proti loňsku, dnes je basket hrou guardů. Mladí kluci už jsou druhý rok, letos už to Husták s Nečasem splácí, zmínil bych i Ríšu Bálinta, který hrál s limitem. Myslím, že máme zdravý mix, ale také vidíme chyby jako třeba 8 útočných doskoků soupeře ve čtvrté čtvrtině.”

Viktor Půlpán (rozehrávač Basket Brno): ”Ve spolupráci s Romanem Markem se cítím super. Jsme oba rozehrávači, ale každý jiný. V předchozím zápasu to padalo spíš jemu, dneska mně. Myslím, že klíčových věcí bylo víc. V první čtvrtině jsme měli zbytečně moc ztrát, a to jsme pak zlepšili.”

• rozehrávač Marko

Statistiky Válečníků a zejména jejich 75bodový útok zatím není žádný šlágr, ale v poslední vteřině vydřená výhra na Hané i zlepšený výkon tamtéž jim můžou vlít novou krev do žil. Tým se spoléhá na osu Svoboda, Šiška, Dodd, k nimž se nyní začíná přidávat i nový forward Gregg, který byl proti Olomoucku velmi důležitý. Tým má na domácí půdě při oslabení Brna šanci uspět, ale Brňané i v zúžené rotaci ukázali, že mají dostatečně široký kádr na to, aby i četnější absence zvládali vykrýt.

Po porážce doma s Opavou mají co nahrazovat a bude hodně na jejich veteránské ose, aby to na severu Čech dokázali.

Absence Děčína: forward Pomikálek (zlomeniny ruky)

Absence Brna: pivoti Krakovič a Puršl (oba zranění ve spodní části těla), rozehrávač Petr Křivánek (zranění ve spodní části těla), křídelník Madden (zranění ve spodní části těla)

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Brno odstartovalo sezónu ve velkém stylu. Noví hráči Mickelson, Madden, Körner a Marko se ukazují jako skvělé posily, které doplnily už tak nabitý kádr dalším obrovským talentem. Pokud chceme uspět, potřebujeme přibrzdit Brno na doskoku, kde díky hráčům jako jsou Puršl, Krakovič nebo již zmiňovaní Mickelson s Körnerem a Hustákem dominují. Celý tým diriguje reprezentační rozehrávač Půlpán, takže musíme podat ještě lepší výkon, než v posledním utkání v Olomouci.”

Eduard Kotásek (rozehrávač BK ARMEX Děčín): ”Po středeční výhře v Olomouci nás čeká další těžký soupeř, Brno. Abychom si připsali první domácí výhru, musíme předvést minimálně stejné nasazení jako v předchozích dvou zápasech.”

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): ”Na palubovce v Děčíně nás čeká výhrou nabuzený domácí celek. Zápas budou rozhodovat obrany, dobrá selekce střel a hlavně doskok. Osobně se do Děčína těším na atmosféru, která vždy strhne všechny aktéry k maximálním výkonům.“

Matěj Dáňa (křídlo Basket Brno): ”Po nelehké prohře doma s Opavou nás čeká venkovní utkání v Děčíně, které nebude vůbec lehké, protože Děčín hraje doma velmi dobře, ale věřím, že když se na ně důkladně připravíme a budeme plnit pokyny od trenéra v obraně i v útoku, tak si domů odvezeme výhru, která pro nás bude hodně důležitá.“