27.0

#23
5.0

Beksa ztratila 20bodové vedení, přesto se raduje

Východočeši si na Tatranu hráli s hodně ostrým ohněm, přesto nakonec vydřeli výhru 78-85, k níž je velkým výkonem dotlačil rozehrávač Vyoral (22+9 asistencí, TH 12/11), následován trojkařsky plodným (8/4) power forwardem Waltonem (19), jeho kolegou zpod koše Švrdlíkem (16+7 doskoků) a také křídelníkem Pekárkem (12+7 doskoků). Hosté, kteří se museli obejít bez Šafarčíka, byli o 18 procent lepší z pole a také dali více šestek (12-17), což přebilo handicapy ve ztrátách (9-17) a na útočném doskoku (14-4 a body z druhých šancí 11-2). Domácí se nejvíc opírali o trio Radukič (19), Šmíd (18), Vann (16).

Beksa v trojkařsky vyvedené první čtvrtině už po 6 minutách odskočily zejména díky 10 bodům Pekárka na 9-20, ovšem domácí dostala zpět česká divize, a tak muselo trio Vyoral, Potoček, Švrdlík budovat ve druhé čtvrtině nové pardubické vedení. To čtyři minuty před půlí dělalo dokonce 20 bodů (25-45), jenže NH se nevzdala a Vann s Radukičem ďábelskou poslední minutou druhé čtvrtiny stáhli manko z minus 18 na minus 10 a tím domácí vrátili do zápasu.

Rozjetá NH se ve třetí čtvrtině probila do až čtyřbodového vedení, to už ale Beksa tahala za záchranou brzdu a šest minut do konce získala nové vedení o deset. NH se ovšem ještě jednou zaktivizovala, 90 sekund do konce snížila na 78-79 a byly to až slepené trojky Waltona se Svobodou, co dalo hostům definitivní klid.

Dino Repeša (kouč BK JIP Pardubice): ”Začátek byl velmi dobrý, velice dobrý tlak na balon, rychle jsme běhali do protiútoku, ale jakmile jsme se dostali na vedení o 10, tak jsme polevili a domácí se dotáhli. V poločase jsem říkal hráčům, že to vedení není jinak velké.  Máme velké cíle a proto musíme být neustále kvalitní.  Klub je velmi kvalitní po manažerské stránce a tak i my na hřišti musíme být stejně kvalitní celou dobu. Pak jsme změnili zónu, udělali si náskok a vyhráli. Škoda, že jsme dnes nemohli využit služeb Šafarčíka. V útoku jsme měli hodně ztrát.”

Adam Choleva (kouč NH Ostrava):
”Dino si nadělil pěkný dárek k narozeninám. My jsme nezvládli druhou periodu, tam se naše hra rozpadla, jako domeček z karet. Je to již třetí zápas, co se nemůžeme trefit z dálky. V přípravě nám to šlo, teď ne. Kredit mým hráčům za to se dostat z minus 20 k obratu. To je dobrá vizitka pro nás, můžeme se o to opřít.”

Filip Šmíd (křídlo NH Ostrava): ”Utkání hodnotím pozitivně z toho pohledu, že jsme se dokázali vrátit z minus 20, což svědčí hodně o týmu, bohužel jsme udělali pár hloupých chyb v závěru a to nás stálo zápas.”

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK JIP Pardubice): ”Měli jsme dobrý vstup, povedlo se nám Ostravě ujet až na 20 bodů, ale sami jsme si to zkomplikovali. Pak to bylo taková trápená. Bylo to ubojované vítězství.”

• rychlá hra

Po prvních dvou kolech, kdy NH byla blízko dvojúderu na severu Čech i při dvou dlouhých výjezdech během pár dnů, je cítit, že přestane být ligovým otloukánkem a vedena novým mladým koučem Cholevou bude nejspíš po čase hrozbou. Alfou a omegou jejího úspěchu bude kvalita hry nového rozehrávače Ubilly, který zatím ukazuje velké zkušenosti. Z dalších posil jsou zatím znát i centr Radukič a křídlo Vann, tým také vypadá, že se mu chce bránit a doma bude kousat ještě víc.

Beksa pod vedením nového kouče Repeši doma kontrolovaně rozbila Děčín, který ale bez Pomikálka a ne tak silné osy nebyl ještě tou pravou zkouškou. Ta přijde až nyní a týmu JIP u toho nejspíš bude chybět reprezentační guard Šafarčík, který duel s Válečníky rozjel velmi energicky, ale už v závěru poločasu jej menší zranění vyřadilo ze zbytku utkání. Větší díl odpovědnosti tak bude na Pekárkovi, Vyoralovi a obou amerických power forwardech.

Absence Pardubic: guard Šafarčík (start nejistý, zranění), rozehrávač Michal Svojanovský (start nejistý, zranění)

Saša Jankovič (asistent NH Ostrava): ”Velmi silný tým Pardubic má jen ty nejvyšší ambice.  Máme za sebou dva venkovní zápasy, které nám vzaly hodně sil, ale věřím, že tomu hráči dají vše, co mají v sobě, a s pomocí domácích fanoušků zabojujeme o výhru.”

Jiří Dedek (křídlo NH Ostrava): ”Čeká náš první domácí zápas v nové sezóně a to s velice silným soupeřem. Po prohraném duelu v Ústí máme dva dny na přípravu na soupeře, který se v přípravě prokazoval rychlou a organizovanou hrou. Do zápasu proto chceme přinést bojovnost, týmovou hru a vůli po vítězství.”

Adam Konvalinka (asistent BK JIP Pardubic): ”Ostrava je hodně závislá na rozehrávači Ubillovi, k němuž sedí zkušený pivot Petr Bohačík, zajímaví jsou i další dva cizinci Vann a Radukič. Oba předchozí zápasy, které NH odehrála na severu Čech, ukázaly, že může být hodně nepříjemným soupeřem: v Děčíně vyhrála, v Ústí rozhodla až koncovka. Na to, že hráli dvakrát za sebou na druhé straně republiky, nebyli až tak daleko od dvou výher, takže je jasné, že nás nečeká nic jednoduchého. Naším cílem bude dostat se do vlastní hry nejen na 20 minut jako v utkání s Děčínem, kdy jsme byli spokojeni s druhou a čtvrtou čtvrtinou, ale diktovat tempo po většinu zápasu.”

Josef Potoček (křídlo BK JIP Pardubice): ”Rádi bychom navázali na povedené pasáže z předchozího domácího utkání s Děčínem, v nichž jsme hráli agresivně a rychle dopředu. Naopak je potřeba se vyvarovat hloupých chyb, protože v Ostravě nás čeká zápas s nebezpečným týmem, který by je určitě trestal. Musíme se maximálně soustředit hlavně sami na sebe, hrát se stejnou energií jako ve středu a ukázat stejný hlad po vítězství.”