20.0

#1
3.0

Drtivý finiš fantoma Šišky!

Podle zvyklostí kouče Pištěckého bude zřejmě v úterý za kuropění čekat na jeho Pandy trestný trénink, anebo minimálně povinné sledování záznamu utkání. Prohrát totiž z vedení o třináct 8:20 do konce (a o 11 pět minut do konce), to nevidí rád žádný basketbalový trenér. Naneštěstí pro Ústí hrál severní derby i nikdy se nevzdávající rozehrávač Děčína Ondřej Šiška. Ten zařídil 14 z posledních 23 bodů týmu včetně tří trojek a celkem 32 body s obloukovou bilancí 9/6 dovedl Válečníky i k nevídanému comebacku a triumfu 88-87. Šiška na konci 39. minuty jednou trojkou nejprve snížil na 84-87 a druhou s faulem Svejcara už srovnal, aby dodatkovým trestným hodem rozhodl o nejtěsnější výhře, neboť v poslední minutě už nikdo neskóroval.

Válečníci tak urvali druhou sezonní výhru v zápase, v němž doma po první čtvrtině vedli díky trojkám 27-20. Jenže hosté si přivlastnili poslední čtyřminutovku první půle, k útočným doskokům přidali i trojky a z minus 8 tu otočili na 47-48. A z obratu těžili i dál, když ve třetím dějství dál přitápěli trojkami, zvedli i obranu a ve 32. minutě vedli 65-78. Krutý konec však již číhal za rohem.

Za Šiškou byli jedinými dalšími dvojcifery Děčína Ježek s Kotáskem (po 12). U hostů se nad 10 dostali Pecka (18), Fait (16), Svejcar (15), Šotnar (11) a Karlovský (10). Děčín soupeře přestřílel trojkami (24/12 – 29/10), šestkami (23/18 – 17/11) i body z brejků (15-5).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Bylo to rozjeté na výhru, ale v Děčíně už klasicky domácí vsadili v poslední čtvrtině na agresivní obranu, těžké střely a chození za útočným doskokem, což jim nakonec vyšlo. Nám bohužel nestačilo ani třináctibodové vedení, protože jsme sice bodovali, ale také jsme nechali několikrát bodovat Děčín a tím jsme nezatloukli ten pomyslný hřebík do jejich rakve. Navíc domácí měli Ondru Šišku a dnes to nebyl zápas Děčín - Ústí, ale Šiška - Ústí. Nenašli jsme jediného hráče, který by byl schopen Ondru ubránit. Nemám problém s tím, když promění trojku přes natažené paže obránce, ale dnes jsme dělali chyby v obraně a on to měl jako dvojtaktové cvičení. Tím získal sebedůvěru a na konci nás potrestal. Při vší úctě k Děčínu, my máme papírově silnější sestavu a měli jsme zde potvrdit roli favorita. Jenže jsme to nezvládli a selhali jsme. A nemá smysl se vymlouvat na nějakou herní pauzu nebo na (brzké) zranění pivota Rakočeviče.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Po utkání jsem byl na hráče v kabině trochu ostřejší, protože náš výkon byl chvílemi vynikající, ale chvílemi i velmi špatný. A to špatné pramenilo z toho, že nebyli koncentrováni na utkání. Kotásek, Žikla i Kroutil by měli převzít minuty cizinců a nebudu se na ně zlobit, když podají špatný výkon, ale budu se zlobit, když nejsou připraveni na zápas. Tohle akceptovat nebudu. To ať raději odejdou a přijdou jiní. Naopak Šiška, Ježek a Pomikálek odvedli maximum, jsou nejstarší, zkušení a vědí, že hrát se musí do poslední vteřiny. A to, myslím, byl dnes důvod toho, že jsme to otočili. A také to, že Ústí to v závěru trochu podcenilo.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): „Po třetí čtvrtině to vypadalo, že jsme hodně na koni, že nám bude už jen stačit bránit. Ale pak jsme nebyli schopni zastavit Šišku, což byl hlavní úkol, který jsme si před zápasem dali. Dal 32 bodů, z toho spoustu jednoduchých nájezdů, v závěru pak přidal trojky. A to rozhodlo. Nebyli jsme schopni ho zastavit, když nás objížděl jeden na jednoho a dával jednoduché koše. Osobně jsem cítil, že jsme dlouho nehráli, ale na druhou stranu jsme měli týden, deset dní na to, dostat se zpět. Ale na tohle se vůbec nemůžeme vymlouvat. V poslední čtvrtině to bylo o bojovnosti, o obraně, ne o útoku.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Nevím, jestli jsem dnes já porazil Ústí, vždy je to týmový výkon. My jsme dnes nehráli tak, jak bychom chtěli, a naše výhra byla spíš o štěstí. Na Ústí bylo znát, že hraje po dlouhé pauze, naopak my už máme zápas v Pardubicích za sebou, takže tohle byl faktor pro nás, ale myslím, že jsme z toho měli vytěžit víc. Za výhru jsme samozřejmě rádi, ale podobný výkon by nám ve Svitavách určitě nestačil.“

• vyrovnaná sestava i hra

Absence Děčína: power forward Landa (po operaci achilovek)

Bude to přelom v historii severních derby. Nejspíš vůbec poprvé se bude hrát bez diváků. Hráči však budou na značkách připraveni, doručit to nejlepší, čeho jsou za aktuální situace schopni. Pro SLUNETU, jež si musela přetrpět i vnitrotýmovou karanténu po nákaze covidem, to však bude první zápas po 50 dnech a to bude pro tým Antonína Pištěckého ten nejtěžší oříšek k rozlousknutí.

Děčín hrál naopak už v pátek a v Pardubicích zažil zápas dvou rozdílných poločasů. Ten první vyhrál 34-40, druhý ztratil 53-35 a jeho 77bodový útok by potřeboval při 84bodové obraně citelné vylepšení. Totéž se týká podkošové sestavy, jejíž aktuální síla v řadě utkání není dostatečná.

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Čeká nás derby s Ústím, což bude těžký zápas s kvalitním týmem. Proti nám nastoupí Lamb Autrey, který ukázal v dosavadním průběhu sezóny svoje nesporné kvality. Zápas rozhodnou obrany a obranný doskok.“

David Žikla (pivot BK ARMEX Děčín): „Ústí se opírá o své zahraniční hráče. Pokud budeme hrát agresivně a rychle v útoku, můžeme uspět.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Restart ligy nabídne SLUNETĚ hned v prvním týdnu tři zápasy v šesti dnech. V derby nás čeká spousta neznámých. Derby v Děčíně bez diváků bude samo o sobě zajímavé – a smutné. Testování hráčů, obzvlášť v našem případě, může bohužel zamíchat sestavou dost významně. Dalším velkým otazníkem bude návrat do zápasového režimu po sedmi týdnech. Nicméně bych byl nerad, aby toto vyznělo jako naříkání. Naopak, je to výzva, kterou přijímáme. Jisté nepřesnosti v kombinacích, spolupráci a při střelbě se dají pochopit a očekávat. Bojovnost, komunikace a touha po vítězství však chybět nesmí. Zpět na palubovky se velmi těšíme a jsme rádi, že alespoň prostřednictvím kamer můžeme opět začít doručovat našim fanouškům emoce.“

Spencer Svejcar (křídlo SLUNETA Ústí): „Zápasu se nemůžeme dočkat, pauza byla dlouhá. Bohužel to bude bez diváků, ale určitě jsme rádi, že můžeme konečně alespoň hrát. Děčín už má za sebou první utkání, které prohrál, takže si to určitě bude chtít vynahradit na domácí palubovce. My se budeme muset vyrovnat s precizní a tvrdou obranou Válečníků, abychom mohli pomýšlet na úspěch.“