13.0
#18
10.0

Extáze Ústí, zlost Děčína

Ladislav Pecka nehrál nijak výjimečný zápas. Ani několik předchozích by si nemohl dát do galerie svých největších úspěchů. Přesto se v posledním severním derby stal králem rozhodných okamžiků. Když se po vyhrocených desítkách vteřin jeho tým dostal na remízu 71-71, v obraně zastavil exkluzivním blokem děčínského velkoskokana Tomáše Pomikálka a vzápětí na druhé straně po hře 1 na 1 vyslal vysoký oblouk, aby jeho rána s hodnotou dvou bodů rozhodla sekundu před koncem celý zápas. V tu chvíli se téměř vyprodanou ústeckou halou (1280 fanoušků) ozvala mohutná detonace radosti domácích tifosi a pandí tým vytvořil na šťastném střelci valnou hromadu. Tu však ještě sudí museli rozvalit, neboť zbývalo dohrát poslední vteřinu. Děčínští hosté ale pokazili výhoz v útoku a pak už mohla ústecká extáze z druhé derby výhry této sezony (73-71) propuknout naplno.

Na druhé straně kurtu naopak bublala veliká zlost, jež prosákla i z pozápasových rozhovorů Válečníků do televizních kamer. Hostům se nelíbilo posouzení hned dvou situací v dramatickém finále. Nejdřív reklamovali průraz Svejcara na Landu, který se domácímu nájezdníkovi postavil pod košem a byl ve vzduchu zakončujícím Američanem srolován na zem. Svejcar nicméně dostal dva trestné hody, první proměnil (na 70-71), aby druhý minul, přičemž po odrazu míče do autu poukazovali hosté na teč domácího Pecky. Místo prosazení vlastní pravdy však jen rozehrávač Válečníků Šiška inkasoval technickou chybu, načež Svejcar nařízenou šestkou srovnal. Po následném výhozu se sice ocitl s míčem v zámezí, ale to Děčínské pramálo uspokojilo.

V hostech se ale v tu chvíli nemlela jen zloba nad posledními výroky arbitrů, nýbrž i mrzutost z toho, že ztratili zápas, který měli vyhrát. Do půle si hýčkali drtivou převahu na útočném doskoku (i bez centra Grunta 1-12) i v bodech z druhých šancí (0-13), měli o 17 větší počet střel, jenže o 16 procent horší procento z pole znamenalo po 20 minutách jen remízu 33-33.

Ve třetí čtvrtině se však lepší první pětiminutovkou hosté protlačili pod taktovkou Autreyho do vedení 35-45 a nebývale nesoustředění domácí, kterým padaly míče z rukou do autu jako žhavé brambory, byli v tu dobu zralí na ručník. Válečníci je však nestihli dorazit a domácí se od stavu 43-53 12 minut do konce začali kutat zpět. Zastavili příval útočných doskoků soupeře, které ve 4. části dokonce vyhráli 6-3, a po pěti bodech zelenáče Davida se dostali pár minut do konce na vyrovnaný stav. A pak už se museli bát hosté.

Vítěze nejvíc táhli Svejcar (23), Houška (13+8 doskoků) a Pecka (11+13 doskoků), za hosty, kteří měli o 15 střel z pole víc, ale jen 38procentní úspěšnost, kontrovali výrazněji jen Autrey (22+10 doskoků) s Šiškou (18).

17 21 38 1 8 7 7 15 18 68 71

Jako hlavní chod studia ČT Sport bude v devátém kole severní derby z ústecké palubovky. Půjde ale už o druhý střet Ústí s Děčínem v této sezoně, když poprvé k němu došlo v Alpe Adria Cupu, kdy na kurtu soupeře loupila SLUNETA. Děčín jí tak má, co vracet, ovšem trápí jej blíže neupřesněné zdravotní problémy, otázkou tak bude, zda už nastoupí centr Grunt, a kdo může chybět dál.

Děčín, počítající 3 výhry za poslední 4 kola, zvedá svá střelecká procenta i doskok, ovšem přivře-li Ústí jeho osový kvartet, bude mít nemalou šanci doma uspět. V Kolíně se vrátilo na vítěznou vlnu, ale bylo to i díky kupě štěstí a dvěma heroickým výkonům. Poprvé po čtyřech utkáních se tým dostal na aspoň 50procentní dvojky, a i když mu ztráty klesly až na jednociferné hodnoty, doskok zůstává velkou slabinou a to by Pandám právě s Děčínem mohlo srazit vaz.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Děčín dokázal udržet kromě Krakoviče celý tým pohromadě a to mu velmi pomohlo. Kromě již tradičně skvělých Autreyho, Carlsona, Pomikálka a Šišky se musíme připravit i na další hráče. Již několikrát jsme byli svědky situace, kdy se v derby bodově utrhl někdo, od koho se to nečekalo. Zkrátka si nemůžeme dovolit podcenit nikoho, dřít celých 40 minut a především si pohlídat obranný doskok!“

Martin David (křídlo SLUNETA Ústí): „Severočeská derby patří k nejsledovanějším střetnutím v celé lize, atmosféra je vždy úžasná a je jedno, jestli se hraje v Ústí, nebo Děčíně. Tentokrát budeme mít drobnou výhodu domácího prostředí. V posledním utkání se nám podařilo v Děčíně zvítězit a soupeř nám tuto porážku určitě bude chtít vrátit. Bude to o bojovnosti, hráči obou celků se dobře znají, takže překvapit bude asi problém a opět budou rozhodovat maličkosti.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „V Ústí čekáme velmi těžký zápas, ve kterém se chceme prezentovat kvalitním výkonem. Máme ale zdravotní problémy, které nás omezí v rotaci hráčů. Nicméně derby Ústí - Děčín nemá favorita a zápas rozhodne momentální forma.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Očekáváme těžký zápas, ve kterém budou rozhodovat detaily, jak už to v derby bývá. Velký pozor si budeme muset dát na legendu Pavla Houšku, který podává stabilně dobré výkony. Rozhodující bude ale náš výkon a doufám, že potvrdíme vzrůstající kvalitu naši hry a ze zápasu odejdeme jak vládci severu.“