11.0
#18
9.0

Šiška vysvobodil Děčín!

Doběhly poslední sekundy prodloužení, ale vítězní hráči hostů místo bouřlivých projevů radosti, jež by triumfu (85-90) ve stánku velkého rivala odpovídaly, po sobě jen vrhali pohledy s do blažených úsměvů až pozvolna roztávajícími tvářemi. Jako by se báli, že to, co se právě přihodilo, se ve skutečnosti nestalo. Jejich stav tak ze všeho nejvíc připomínal obrovskou úlevu. Úlevu z konce série devíti ligových porážek v řadě (a jedenácti soutěžních pádů za sebou), ke kterému děčínští Válečníci potřebovali tak obrovskou porci kliky, že si na ni museli šetřit už pořádně dlouho. Posuďte sami...

Za stavu 75-72 dvacet sekund do konce základní doby získal power forward Landa na útočném doskoku se štěstím faul, který byl zároveň pátým a střídání značícím pro důležitého ústeckého snajpra Svejcara. Děčínský veterán však proměnil jen jednu šestku a tým už pak musel nuceně faulovat. Domácí Pecka ovšem na druhé straně proměnil rovněž jen jeden hod na 76-73. A míč si vzal hlavní hrdina večera Ondřej Šiška, který vzápětí odpoutal poměrně dalekou trojku z levých 45 stupňů. A trefil o desku! A protože domácí už stihli jen zoufalou střelu, šlo se do dalšího prodloužení v utkání severních sousedů.

A to už plně ovládl rozehrávač Šiška, který v něm dosáhl 7 bodů a 2 asistencí a měl obří podíl na 14 bodech týmu. Klíčový byl nesportovní faul domácího Martina na Krakoviče, který minutu do konce proměnil jednu šestku, a Šiška vzápětí proletěl k zakončení na 85-86. A po minuté trojce ústeckého Šotnara doskočil na opačné straně Krakovič nepřesnou trojku spoluhráče Šišky, který opět dostal míč do ruky a 11 sekund do konce už musel být faulován. Televizní komentátor to v tu chvíli vyhodnotil jako nejlepší možnou variantu pro Ústí, neboť Šiška měl do derby jen 40procentní trestnou úspěšnost!

Jenže tuhle výhru chtěl moc, dvakrát proměnil, bilanci v zápase si vylepšil na 7/6, a protože Šotnar poté nedostal šanci na kloudný trojkový pokus, mohli Válečníci slavit nejen vendetu za SLUNETOU v sezoně už dvakrát dobytý domácí kurt, ale především konec série temna.

Ten se však podle předpokladů nerodil snadno. V první půli se tým sice mohl opřít o produkci Autreyho ze všech vzdáleností, ale tři ztráty v řadě znamenaly ve druhé čtvrtině únik domácích na 38-29. Pandy však nezvládly závěr první půle a Krakovič trojkou se sirénou zavřel poločas na 40-39. Po změně stran hosté dokonce sdruženým úsilím unikli na 46-55, jenže 9 body Wisseha tažený kontr Ústí znamenal domácí šňůru 14-0 a vadnoucí Autrey i do křeče padající válečnický útok začal připomínat řadu minulých zápasů Děčína. Za stavu 72-64 po 35 minutách byla místy až příliš snadno skórující SLUNETA na koni, ale pak nevyužila své šance soupeře dorazit a ten vstal z mrtvých – Šiška trefil trojku po útočném doskoku, Carlson přidal další, a byť pak hosté dvakrát ztratili, i ze stavu 75-70 minutu do konce se dokázali vykopat.

Šiška je vedl 27 body (trojky 8/3, TH 7/6), Autrey přidal 15 bodů s 9 doskoky a Carlson s Landu po 11 bodech. Jejich tým byl lepší zpod koše (32-44), v útočných doskocích (10-13) i bodech z nich (9-17) a přežil i 21 ztrát. Za domácí úřadovali Pecka (18), Wisseh (16+6 asistencí), Martin (15+9 doskoků), Svejcar (12) a Houška (11+11 doskoků).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Jsme rádi, že jsme vyhráli, to nemusím nikomu říkat, když sleduje naše výsledky. Je to vítězství hráčů, je to vítězství pro naše fanoušky, bylo to opět utkání, které se přelévalo ze strany na stranu, mělo vzácně vyrovnané čtvrtiny. Myslím, že rozhodl X-faktor Ondřej Šiška, který nás vzal na ramena, dostal nás do prodloužení, a v prodloužení jsme udělali největší rozdíl bodů, což je neuvěřitelné. Skvělá byla atmosféra, a jak jsme byli zklamaní z těch zápasů doma, které jsme s Ústím prohráli těsně, tak dnes jsme za to těsné vítězství rádi.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Souhlasím s kolegou. Mě hrozně mrzí jedna věc - vy ty hráče můžete připravit na spoustu situací, ale jsou tam prostě věci, které musí rozhodnout oni na tom hřišti. My jsme přitom na hřišti neměli kluky, kteří to hrají jen rok nebo dva. Za příklad dám jen dvě situace - na konci prvního poločasu můžeme faulovat a necháme si dát trojku, což svědčí o nějaké herní inteligenci hráčů. A druhý příklad - za stavu plus 2, pár sekund do konce 4. čtvrtiny, jdeme střílet dvě šestky, to, že Láďa Pecka jednu nedal, to bych mu nevyčítal, protože to se samozřejmě stát může, ale byli jsme plus tři a stačilo jakkoli faulovat a my jsme si pak mohli vzít míč do posledního útoku, prostě nenechat soupeře vystřelit za 3 body. Můžeme se teď tady bavit o tom, jak to byla šťastná střela o desku, nebo nebyla, ale tam měl jednoznačně předcházet faul. To mi vadí, ale bohužel tak to je. S tím ostatním jsem schopný se jako trenér smířit, protože kluci bojovali, makali a bylo to zase klasické derby, pro fanoušky super, ale tato (ne)rozhodnutí našich zkušených hráčů, kteří jsou v tu dobu na hřišti, mě neskutečně vadí a dnes nás stála zápas.“

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 76-66, 109-106 po 3P, 76-75

Válečníci dál čekají na první výhru v A1, celkem už se neradovali dva měsíce, včetně poháru padli 11krát v řadě a na sdíleném šestém místě za soupeřem zaostávají o dvě výhry, navíc už jistě s ním budou mít horší vzájemné zápasy. Tým sice v posledních dvou kolech s Nymburkem a v Pardubicích dal větší obnos trojek (12 a 9), ale dvojky už čtyřikrát z posledních pěti utkání zůstaly pod 50 procenty, navíc už třikrát v řadě se celek nevyškrábal přes 36 doskoků.

Dílčí kritický úsek sezony ale zažívají i Pandy, které prohrály už čtyřikrát za sebou, což se jim stalo jen ve složitém úvodu sezony. Naposledy ve Svitavách jim chyběl forward Martin (výron kotníku) a jen pět minut odehrál kvůli viróze Houška, oba už jsou ale zřejmě v pořádku. V posledních utkáních Pandám docházely zásoby trojek, doma se ale v televizním derby (live vysílá web ČT) s letos příhodným soupeřem budou chtít zvednout.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „První polovina nadstavby je již minulostí a před námi je další derby. Tentokrát s pořadovým číslem čtyři. Očekáváme další utkání plné tvrdých soubojů na obou polovinách hřiště. Všichni víme, o co se hraje! Více než o taktice to bude o nasazení a hlavách. Musíme si pohlídat především obranný doskok a jednoduché koše soupeře.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Psychická výhoda by měla být na naší straně, dokázali jsme Děčín porazit už třikrát za sebou a to i na jeho hřišti. Oba trenéři jsou výborní stratégové a své hráče na derby připraví dobře, takže více než o taktice to bude o maličkostech – u Válečníků to je vždy doskok, ten si musíme pohlídat. Bude to velká podívaná a my věříme, že nás v tom fanoušci nenechají a přijdou nás opět podpořit.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „V dalším derby v Ústí bude opět naší snahou zlomit nepříznivou sérii porážek. Věřím, že jsme schopni toho dosáhnout, ale je třeba být soustředění, disciplinovaní a produktivní po celé utkání. Obzvlášť na venkovní palubovce je to výzva, se kterou se musí každý člen našeho týmu ztotožnit a nebát se jí. Pak můžeme být úspěšní.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Na duel s Ústím se netěšíme pouze my, ale i celý basketbalový sever. Derby tradičně poutá mnoho pozornosti, zdobí ho neodmyslitelně bouřlivá atmosféra, která dokresluje divácky velmi atraktivní a jedinečnou kulisu, ať se hraje v Děčíně, nebo Ústí. Je to ideální zápas pro ukončeni naší neblahé série porážek.“