12.0

#18
6.0

Wallace králem derby

Děčínští Válečníci dosud z 11 zápasů napočítali v pěti nastřílenou stovku (v jednom případě s licencí 1 bodu), z toho jen jednou na výjezdu. V pěti dalších už jejich útok zamrzl pod 70 body a venku jen jednou překonali sedmdesátku. Tahle nekonzistence je popravila i v prvním severním derby této sezony, v němž je z trojek mnohem produktivnější SLUNETA doma složila 76-66 a ulovila tak už pátou výhru v řadě, přičemž se vyšplhala na páté místo a usadila se o jedno vítězství za soupeřem.

Ústí před plným hledištěm (1420) otevřelo duel lépe a po 10 bodech svého nyní již lídra Wallace ovládlo první čtvrtinu 21-15, když nečekaně dominovalo na doskoku 14-7. Za stavu 30-20 se ale ARMEX vrátil do zápasu třemi trojkami, aby poločas těsně patřil SLUNETĚ (41-38), hodně díky 13 bodům z druhých šancí při minimu útočných doskoků a také zásluhou 16 bodů Wallace.

Domácí pak rozhodli v úvodu třetí čtvrtiny, kdy sekvence se 3 trojkami proti řadě ztrát Děčína znamenala trhák 54-42, a 8 bodů Wallace v závěru tohoto dějství (s celkem 8 ztrátami hostů) udělalo nad zápasem definitivně kříž (62-46). Do šestky zatažené Pandy lákaly soupeře do střel z dálky, hosté se nedokázali prosazovat ani z mismatchů po přebrání clon, pak už i přecházeli střely a vrátili se tak do smyčky venkovních utkání z úvodu sezony.

Pod vítězství Pand se zásadněji podepsali Wallace (24), Pecka (14), Šotnar (10+11 asistencí) a Svejcar (10), za hosty kontrovali Autrey (14+12 doskoků), Carlson (14) a Ježek (11). Ústí držely trojky (31/11 – 20/7), body z druhých šancí (16-7 z útočných doskoků 8-8) i menší počet ztrát (8-18).

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Ústí šlo za výhrou víc než my. Už v první čtvrtině jsme nechali soupeři některé hráče rozstřílet a jiné úřadovat na doskoku, celkově jsme v obraně odvedli špatnou práci. Přesto se nám povedlo stáhnout desetibodovou ztrátu, ve třetí čtvrtině, která rozhodla utkání, jsme ale byli naprosto sterilní. Nejen, že jsme jí prohráli 21-8, ale navíc jsme nebyli důrazní, měli jsme snad jeden faul a jako bonbonek v závěru jsme ještě udělali jediný faul při úspěšném koši soupeře. Nakonec si ale myslím, že dostat 76 bodů na palubovce soupeře je dobrý výsledek, problémem tak byl náš útok a také 18 ztrát. Ústí jich udělalo jen osm, takový zápas se nedá vyhrát. Domácí si výhru zasloužili. Opět se hrálo parádní utkání ve skvělé atmosféře, myslím, že se to divákům muselo líbit.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „V první řadě bych chtěl poděkovat svým hráčům za předvedenou hru, protože tam nechali opravdu všechno. Kolikrát jsem se až divil, kde se v nás berou druhé či třetí rotace, předváděli jsme opravdu výborný výkon. I přesto, že jsme do šaten šli pouze se tříbodovým náskokem, říkal jsem hráčům, že pokud budeme v takovém výkonu pokračovat, výsledek se dostaví. Utkání rozhodla třetí čtvrtina, kterou jsme vyhráli o 13 bodů, dostali se do pohody a už nepřipustili žádné drama. Podle mého jsme vyhráli zaslouženě, protože jsme vedli prakticky celé utkání. Děčín jsme aktivní obranou donutili k 18 ztrátám, které byly dalším klíčem k úspěchu, mluvili jsme i o rychlém přechodu soupeře do útoku, který se nám dařilo zpomalovat. Posledním dílem do skládačky byla eliminace síly Děčína na útočném doskoku.“

8 31 39 3 17 5 18 17 11 85 66

Severočeské derby v kompletním složení obou celků přichází na řadu v nejlepší možný čas, kdy oba soupeři jsou rozjetí na maximální obrátky. Děčín až po 5 výhrách v řadě dokázal zastavit mistr a domácí Pandy mají v zádech čtyři vítězství po sobě, včetně dvou venku. Ve středečním duelu by jim mělo pomoci domácí prostředí, byť se dá očekávat i hojná návštěva ze sousedního města.

Málo ztrácející Ústí v posledních zápasech nabírá vysoká čísla na doskoku a třikrát ze čtyř případů udrželo soupeře pod, nebo na úrovni 70 bodů. A rovněž třikrát vysázelo nejméně 10 trojek. Bodově začal řádit gaurd Wallace a tým nyní drží už pět dvojciferných střelců.

Děčín sice výrazně táhne v součtu 30bodové duo Autrey – Carlson, ale i menší příspěvky ostatních se skládají na výkonnější ofenzivu, než má SLUNETA. Týmu také kolísá úspěšnost trojek, proto bude důležité, zda si do Ústí doveze lepší střeleckou fazonu.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „První derby letošního roku zahájíme na domácí palubovce a zároveň tímto zápasem zakončíme první půli základní části. Pokud chceme pomýšlet na vítězství, pak nás nečeká nic jiného než koncentrovaný výkon na obou polovinách hřiště po celých 40 minut. Cesta k úspěchu povede jednoznačně přes kvalitní návrat do obrany a kvalitní obranný doskok. Děčín momentálně bodově táhnou zahraniční posily Autrey a Carlson, kterým sekunduje výborně hrající Pomikálek. Nicméně nebezpečí směrem k našemu koši hrozí od všech hráčů a my si nemůžeme dovolit kohokoli podcenit. Věřím, že vyprodaná SLUNETA si s námi užije poslední domácí zápas před reprezentační přestávkou.“

Filip Šmíd (křídlo SLUNETA Ústí): „Ve středu nás čeká jeden z vrcholů základní části. Derby s Děčínem mají svou unikátní atmosféru a neznám nikoho, kdo by se na takový zápas netěšil. Děčín těží z toho, že má tým víceméně pohromadě delší dobu a pro letošní rok jej doplnil hned o dva cizince, takže nechce evidentně nic podcenit. My ale chceme pokračovat v dobrých výkonech z posledních zápasů a rozhodující bude naše obrana.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „První polovinu základní části zakončíme v třaskavém derby v Ústí, na které se osobně moc těším. SLUNETA si vylepšila výhrami v posledních utkáních nejen svoji bilanci a postavení v tabulce, ale logicky i sebevědomí, takže nás čeká další těžké utkání. Ale i my máme za sebou dobré období, takže si myslím, že fanoušci obou táborů se  mají na co těšit.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Čeká nás zápas na velice horké půdě momentálně rozjetého týmu Ústeckých. Tato derby se vždy vyznačují specifickým nábojem, který se dá jen těžko hledat někde jinde. Věřím, že atraktivitu tohoto utkání podtrhne vysoká účast ústeckých, ale hlavně našich fanoušků, kteří náš povedou k další venkovní výhře.“