12.0

#8
10.0

Snové pandí konce poločasů

SLUNETA si ve Svitavách pohlídala všechny začátky i konce poločasů a to jí stačilo přesně k tomu, aby Turům ukradla pod rukama už prakticky vyhraný zápas. Zvítězila 66-70 a rázem je na třech úspěších. Naopak „kameníci“ byli doma přemoženi podruhé z posledních tří utkání, když jim navíc chyběl jeden podkošový hráč. Po náhlém exitu Woodse, který v létě přišel z Ostravy, se ještě nepodařilo doplnit na soupisku jeho nástupce, 28letého 206 vysokého amerického power forwarda C.J. Aikena.

I proto měli zkušení ústečtí dlouzí pod košem volněji, což také využili ke skórování prvních 12 bodů hostů a vedení 5-12. Tuři se pak vrátili, ale Pandy kontrovaly v posledních dvou minutách první půle šňůrou 0-10 na 29-37. Po 25 minutách vedly už o 13, ale za posledních 80 vteřin třetí čtvrtiny se domácí přitáhli i díky dvěma trojkám z -12 na 50-54, a když se Ústí najednou propadlo do útočné marnosti, stály Svitavy v 38. minutě za stavu 66-58 na dosah vítězství.

Jenže dvě trojky Wallace a Houšky znamenaly 80 vteřin před koncem srovnání a Wallace při zamrznutí domácích v samotném závěru dvěma šestkami završil rozhodnou šňůru 0-12 šířeji rotujících hostů. Ty střelecky vedli Houška (14) a právě Wallace (13), u domácích, kteří zahodili 8 ze 16 šestek, byli nejplodnější O´Brien (20+12 doskoků), Puršl (11) a Marko (10 asistencí).

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Přijeli jsme sem s tím, že musíme začít od obrany a víceméně jsme se nebavili o útoku, protože v obraně poslední dobou hoříme hlavně v agresivitě na cloně atd. Nám se to dnes podařilo. První poločas jsme vyhráli o osm bodů a do druhého poločasu bylo jasné, že Svitavy budou muset trošku přitlačit v obraně a budou muset trošku změnit herní koncept. Nám se s tím jakž takž podařilo vyrovnat. Ve čtvrté čtvrtině asi tři minuty do konce, když jsme bylo skóre mínus osm, myslím si, že už by už si na nás nikdo nevsadil ani korunu, nicméně se v klucích někde vzala nějaká vnitřní síla a samozřejmě pak padla Houškovi a Devantovi těžká trojka a vrátilo nás to zpět do hry a nakonec jsme zvítězili jako šťastnější tým. Myslím, že rozhodla zaprvé procentuální úspěšnost střelby, která u Svitav nebyla zázračná, a za druhé to, že jsme byli po mnoha zápasech agresivnější v obraně.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Myslím, že vyhrál šťastnější tým, a to tým, který 24 minut v zápase vedl, takže se štěstěna přiklonila na jeho stranu. My jsme mu k tomu ale dopomohli naprostou impotencí. Nedáme dvojtakt, nedáme jednoduchou pozici, polovinu šestek i mnoho otevřených střel za tři body. Nevím, z čeho to vycházelo, jestli z hlav, nebo z čeho… Dva dny jsme upozorňovali na to, že má Ústí velmi kvalitní kádr, že jeho umístění neodpovídá tomu, jaký má potenciál, a že se sehrává, měnilo hráče, mělo to hodně složité a samozřejmě ty předpoklady se potvrdily. My jsme samozřejmě znervózněli a dneska nám nezahráli naši klíčoví hráči a zápas jsme protrpěli. I když jsme se pak dostali na plus osm bodů, a vypadlo to, že už zápas budeme kontrolovat, udělali jsme několik špatných rozhodnutí zejména v útoku a v obraně, i když jsme byli u Pavla Houšky nebo u Wallace, tak bohužel takový je sport.“

Devante Wallace (křídlo SLUNETA Ústí): „Bylo to velmi těžké utkání. Svitavy mají opravdu dobrý tým. Odehráli jsme skvělý zápas, šla nám zejména obrana. Lépe jsme se doplňovali na hřišti a dnes jsme byli prostě lepším týmem a zaslouženě jsme vyhráli.“

Šimon Puršl (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Měli jsme špatně nastavené hlavy. Vstoupili jsme do utkání nekoncentrovaně. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme byli uvolnění z toho předchozího utkání, které jsme vyhráli velkým rozdílem. První poločas byl úplně strašný, pak jsme se v druhém poločase trochu kousli, ale koncovka nám nevyšla, nehráli jsme dobře nacvičené akce a ztratili jsme vedení. Musíme se dívat dopředu, nesmíme dát hlavy dolů, protože nás ve středu čeká další zápas. Musíme si vzít ten kousek, který jsme v dnešním zápase odehráli dobře a přenést ho do dalšího zápasu a pokusit se takto hrát celých 40 minut, protože máme co zlepšovat.“

5 35 40 2 16 8 11 22 22 82 70

Tuři se po třech porážkách v řadě s úřadujícími medailisty vrátili na vítězný orbit přesvědčivým výkonem proti Kolínu a zatím si při své mladé sestavě nemají nač stěžovat. V obraně se i přes těžká utkání, jaká mají za sebou, udrželi na 78 bodech a v útoku patří k sedmi celkům, co minimálně atakují kótu 10 trojek na utkání. Jedním z důvodů toho všeho je, že se slušně chytila omladina a takový power forward Puršl už je s 11,6 bodu třetím střelcem týmu, o desetinu za O´Brienem a o 4 body za jedním z prozatímních aspirantů na MVP ligy Romanem Markem.

SLUNETA si oddychla, že s nováčkem konečně získala aspoň druhou výhru sezony a v aktuální situaci při domácí síle Turů jede na východ Čech spíš překvapit. Jako trojkařsky nebezpečný tým, který málo ztrácí, by se jí to za určité shody okolností možná i mohlo podařit.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Domácí zápas proti Slunetě bude jiné „kafe“, než byl minulý týden Kolín. Přes jeho pomalý start nás čeká soupeř, který má vybalancovanou soupisku. Zkušenosti v podobě Pavla Houšky, Ládi Pecky, Michala Šotnara v kombinaci se zahraničními akvizicemi budí respekt. My jsme však doma a musíme ukázat náš progres na obranné polovině a hrát náš basketbal. Jedině dobrý přístup v obraně, na doskoku a v přechodové fázi nás může dovést k vítězství.“

Matěj Svoboda (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Proti Ústí budeme chtít navázat na náš poslední zápas s Kolínem, kde jsme podali dobrý týmový výkon. Když ještě omezíme zbytečné ztráty a budeme hrát agresivně dopředu, věřím, že zvítězíme.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Domácí výhra nám psychicky pomohla a věřím, že se hráči dostali do herní pohody. Do Svitav sice nejedeme jako favorit, ale i tak chceme vyhrát. Ztratili jsme některé zápasy, které jsme měli vyhrát, a nyní musíme uspět i venku v zápasech, kde nejsme favoritem. Rozhodující bude obrana ústředního rozehrávače soupeře Marka, který dokáže velmi dobře číst hru a vytvářet dobré pozice pro své spoluhráče.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Náš herní projev ještě stále není ideální a je to hodně o hlavách, naštěstí jsme dokázali v posledním zápase zdolat houževnatého nováčka soutěže i přesto, že se nám tolik střelecky nedařilo. Ve Svitavách ovšem mají spoustu nebezpečných střelců a naše obrana nesmí nic vypustit, aby se střelci Turů nechytili. Pak už by to bylo hodně těžké.“