3.0
#8
3.0

Záblesky Welsche a Wright v akci

Welsch zamířil pod koš, kde se zastavil, po otočce vyfintoval Kříže a chladnokrevně poslal míč do obruče. Jako by se vrátil čas. Jenže tenhle Welsch měřil o dvacet čísel méně než bránící soupeř a v 18 letech hrál své vůbec první minuty kariéry v NBL. Syn a synovec dvou bývalých reprezentantů Marek Welsch ukázal první záblesky svých schopností na hlavní tuzemské scéně a s 9 body byl dokonce top skórerem Turů ve vyrovnaném prvním poločase (43-41 s 23 body svitavských náhradníků) předehry 7. kola v Nymburce, kde se se domácí dlouho sbírali z jen dva dny starého 50minutového zmaru v Lize mistrů.

Jen za první čtvrtinu, v níž byli většinou pozadu, ztratili pět míčů, nechávali otevřená okna v obraně, trojky měli 7/1 a na body zpod koše prohrávali 8-14. Nicméně držel je doskok (12 bodů z 12 útočných doskoků) a nikdy nenechali hosty uniknout do výrazného trháku. Do poločasu tomu tak bylo i díky prvním 9 ligovým bodům nové nymburské posily na guardu Braceyho Wrighta.

Do druhé půle už ale mistr vstoupil napruženější a po 4 svitavských ztrátách se zejména díky podkošovým zakončením a šestkám propracoval do vedení 61-45 po 26 minutách. Jenže zejména z trojkoviště zabijácky přesný rozehrávač hostů Marko to tak nechtěl nechat a vracel Tury ještě několikrát pod deset bodů rozdílu. Víc už však Východočeši nesvedli. Padli 85-77 a v posledních dvou utkáních tak s nepořízenou odešli proti oběma dosud neporaženým týmům ligy.

Vyrovnané střelecké pole vítězů vedli američtí guardi Smith (18) a Wright (15). Tury drželi Marko (15), Kotásek (13) a Kovář (10+7 doskoků). Hostům sice patřily trojky (5-9) i body zpod koše (28-36), ale útočné doskoky (22-11), body z nich (15-8), ztráty, dvojky a body lavičky (51-37) byly na straně mistra.

11 33 44 14 10 17 21 23 76 77

Netradičně v pátek pokračuje Kooperavita NBL předehrávkou sedmého kola. Kvůli nabitému euro-programu českých šampionů se repríza loňského semifinále odehraje o pár dní dříve než původně měla. Konečně, střetnou se dva celky, kterým letos evropské poháry zatím moc radosti neudělaly. Svitavy si vybraly nováčkovskou daň a neprošly do základní skupiny FIBA Europe Cupu. Nymburk odstartoval Ligu mistrů bilancí 0-2 a především čerstvá domácí porážka s AEK Atény o bod ve druhém prodloužení je dost bolestivá.

Mladý tým Turů by mohl zkusit využít nakumulované únavy na nymburské straně. Trenér Amiel točil ve vypjatém zápas s řeckým celkem prakticky sedmičku hráčů, na kterých úterní večer hra Nymburka stála. A po dvou dnech mají čelit dalšímu soupeři. Ten navíc má ve svém kádru hned několik bývalých příslušníků nymburských barev. Například Matěj Svoboda se na místo svého bývalého působiště vrací poprvé od předloňského transferu za velkou louži.

Svitavy na Nymburk ve vzájemných soubojích v Kooperativa NBL ještě nikdy nevyzrály. Nejblíže byly na konci letošního února, kdy v hale u Labe padly rozdílem čtyř bodů, když do závěrečné čtvrtiny vstupovaly s jednobodovým náskokem.

V doprovodném programu se mohou diváci těšit na vystoupení nymburského týmu U11 a pro všechny zájemce je už u vstupu připravena čerstvá várka speciálních triček Miroslava Jansty.

Saša Sekulič (asistent trenéra ČEZ Basketball Nymburk): „Svitavy i přes dvě prohry v kvalifikaci hrají na začátku sezony dobrý basketbal. Oproti minulé sezoně udělali několik změn v sestavě. Po nás bude po náročném utkání v Praze proti AEK stanou tváří v tvář tomuto mladému týmu a sledovat, jak se na nás podepíše dvojí prodloužení v úterním zápase. Našim cílem je vítězství a nic jiného.“

Luboš Kovář (pivot DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás vůbec nejtěžší zápas z celé soutěže. Do zápasu musíme nastoupit samozřejmě s respektem, ale hlavně se nesmíme bát a musíme být odvážní. Když budeme na hřišti jeden za druhého bojovat a pomáhat si v obraně, tak věřím, že můžeme Nymburk hodně potrápit.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Nymburk je v českém basketbale hegemonem posledních 15ti let. Pro náš tým je souboj proti týmu z Champions league velkou výzvou. Pro mnoho mých hráčů jde o pikantní zápas, jelikož v nymburském dresu ať už v akademii nebo v A týmu strávili několik sezón. (Slezák, Jelínek, Svoboda, Kovář, Kotásek pozn. redak. + trenér Růžička byl asistentem). Nymburk bude mít v nohách dvě prodloužení z úterý, ale to nic nemění na faktu, že je doma favoritem. Naším cílem je omezit ztráty, zamezit jednoduchým bodům z protiútoků a nedopustit druhé šance z útočných doskoků. Jedině pak můžeme myslet na vyrovnané utkání a dostat se do koncovky, kde je vše otevřené. Očekávám těžké utkání, ale jedině taková konfrontace nám dopomůže k progresu naší hry.“