2.0

#18
3.0

Retro svědčilo Turům

Očekávaný retro zápas hraný v replikách dresů, jež na sobě v roce 1946 nosili českoslovenští mistři Evropy, se rozhodoval ve druhé čtvrtině, v níž domácí Tuři díky třem trojkám a příspěvkům mnoha mužů ujeli střelecky strádajícím Válečníkům z 21-19 na poločasových 47-32 (trojky do půle 11/6 a celkově o 24 procent lepší střelba z pole) a dali tu v repríze posledního čtvrtfinále soupeři další šach mat.

Řádil především rozehrávač Marko, který sice už po 13 minutách nabral třetí faul, ale jinak čistil obranný doskok, řídil rozehru, skóroval z dálky a nejvíc se blýskl při pick-and-rollu, po němž poslal zadovkou do koše Woodse, který proměnil jeden z řady svitavských košů s faulem. I Woodse v zápase tížily fauly, stejně jako podkošové kolegy Puršla a Jelínka, nebo na druhé straně dlouhány Krakoviče s Gruntem.

Zatímco Marko (13+7 asistencí, 6F+) měl k ruce komplexně vybaveného forwarda O´Briena, který hostům škodil nájezdy, jumpy i útočnými doskoky, aby i podruhé natočil hutný double-double (21+14 doskoků), a oproti prvnímu kolu se pochlapili mladíci Puršl (10) se Svobodou (12), hosty zejména ve druhé půli držel prakticky sám guard Autrey (celkem 25+11 doskoků), jejž až z odstupu následoval druhý Američan v týmu Carlson (10+8 doskoků). Právě Autrey hosty ve druhé půli ještě dokázal přitáhnout z 50-32 nejdřív na osm a 4 minuty do konce s pomocí dalších až na 72-66, když si Děčín stejně jako do půle pomáhal útočnými doskoky, ale za zbytek utkání už hosté dali jen tři body. Domácí trojkou posunul dál Slezák a po zakončení všudybyla O´Briena z útočného doskoku na 79-68 byl už osud Válečníků zpečetěn.

A bývalý generální manažer Turů Pavel Špaček pak mohl ve stylovém oblečení s kloboukem a hůlkou už jen rozjet vytleskávání vítězů. Svitavští uspěli 84-69 a po dvou kolech zůstávají bezchybní. Pomohli si lepšími trojkami (10-8), body zpod koše (36-22) i body lavičky (33-14), a byť měli horší útočné doskoky (11-16), na body z nich vyhráli 12-7. A to si ještě dovolili zahodit 11 trestných hodů.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „V utkání nám chybělo větší sebevědomí, lepší řešení situací a také herní kázeň. Uděláme si hloupé fauly a pak musíme hrát v netradiční sestavě. Ve druhé čtvrtině jsme vypadli z role, po poločasové přestávce jsme se ale zlepšili a vrátili zpět do zápasu. Jenže pak jsme přestali dávat koše, naopak domácí se trefovali a rozhodli. Svitavy byly důraznější, fyzičtějští a herně chytřejší.“

16 23 39 1 15 3 14 24 21 69 69

K retro zápasu, v němž oba týmy nastoupí v replikách reprezentačních dresů ze 40. let minulého století v rámci propagace filmu „Zlatý podraz“, už lze dodat především to, že se od něj dá očekávat i kvalitní basketbal a pořádná zápletka.

Válečníci na úvod sezony ukázali velmi dobrou formu a jako extra motivace jim poslouží čtvrtfinálové vyřazení od Turů z minulé sezony. Domácí tým bude muset komplexně navýšit svou kvalitu oproti premiéře s Brnem. Netýká se to ani tak veteránů týmu a hlavních opor včetně nové posily forwarda O´Briena (uvedl se double doublem s 15 doskoky), jako mladíků, kterých má nyní tým hodně, a kteří to od kouče schytali za výkon proti Brnu, neboť byli zcela neviditelní.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Zápas má hned několik lákadel pro fanoušky. Jedná se o reprízu poslední čtvrtfinálové série. Válečnická soupiska doznala několik změn stejně jako naše. Nové akvizice na straně Děčína mají svoji kvalitu. Jdeme do utkání s několika úkoly. Musíme se vyrovnat s houževnatým a energickým stylem hry soupeře. Zastavit jednoduché pozice z protiútoků a bojovat o každý doskok. Druhým aspektem zápasu je slavnostní nádech v rámci připomínky stého výročí založení československé republiky a propagace filmu Zlatý podraz, který oslavuje hrdiny československé poválečné éry. Pevně věřím, že si fanoušci najdou cestu do haly Na Střelnici a vytvoří bouřlivou atmosféru.“

Tomáš Teplý (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás zajímavé utkání vzhledem k propagaci filmu. Zároveň nás čeká soupeř z posledního čtvrtfinále play-off, který nám bude chtít vyřazení oplatit. Děčín disponuje velmi tvrdou obranou a bude záležet, jak se s tím popasujeme. Určitě máme po prvním utkání, co zlepšovat. Doufám, že ukážeme zlepšený výkon na obou polovinách hřiště.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Svitavy jsou klubem, který udělal za poslední dva roky obrovský progres a jejich účast v kvalifikaci o FIBA Europe Cup je z mého pohledu skvělá zkušenost. Tuři oproti minulé sezoně omladili, přivedli nové cizince, ale jádro zkušených hráčů - Marko, Slezák, Jelínek, Teplý - bude opět hlavní hybnou silou jejich hry. Čeká nás tedy těžké utkání, ve kterém budou rozhodovat maličkosti. Věřím, že máme na to v prvním vzájemném utkání uspět, budeme však potřebovat velmi disciplinovaný a konzistentní výkon všech hráčů.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Svitavy, podobně jako my, prošly změnami v kádru, ale jádro týmu zůstalo stejné. Očekávám pohledný zápas, ve kterém mohou rozhodovat detaily. Když ale k sebevědomému útoku přidáme větší nasazení a chytrost v obraně, máme velkou šanci na úspěch. Turům máme (po minulém play-off) co vracet a věřím, že ve středu uspějeme.“

Atrakce utkání: slavnostní ráz „retro zápasu“, v němž hráči a možná i leckteří fanoušci budou oděni od oblečení z dob 40. let 20. století.