16.0

#8
11.0

Tuři na dotyk od nebeských bran!

Hlava a sebedůvěra jsou alfou a omegou výkonu vrcholového sportovce a třetí duel série mezi Tury a Válečníky to odkryl v plné nahotě. Dokud Severočeši věřili, že poprvé ve čtvrtfinále mohou uspět a hlava nehlava napadali koš soupeře nekompromisními nájezdy bez váhání z každé pozice, ze které to jen trochu šlo, vedli už na začátku první čtvrtiny o 11 a ještě tři minuty do poločasu o osm. Oba rozehrávači napichovali obranu a Šiška měl už do půle vedle 4 bodů i 5 asistencí a 5 získaných faulů. Power forwardi Krakovič a Landa trefovali trojky, tým házel už do půle 13 šestek, navíc v aktivní obraně nutil domácí do přihrávkových ztrát a stíhal se vracet s jejich brejky.

Tury pak ale začali zvedat power forwardi – nejdřív dobrými zákroky v obraně i útoku Petway (už ve druhé čtvrtině měl však i třetí faul), Jelínek se přidal trojkou a v závěru půle se na třetí dějství velkým dunkem zahřál Puršl. A jejich tým se krok po kroku přiblížil až na poločasových 38-44. Pro Děčín však byla příslibem dokonce 59procentní střelba.

Příslibem, který se nenaplnil. Ze záhadných důvodů. Ze šatny se na hřiště vrátili úplně jiní Válečníci. Bázliví, nesebevědomí a už opět nevěřící svým střeleckým schopnostem. Již úvodní sekvence třetí čtvrtiny to vystihla naprosto přesně – domácí Marko jako rozehrávač doskočil v útoku a Kerr z druhé šance udeřil z trojky, Šiška si na druhé straně nechtěl vzít dvakrát během pár vteřin otevřenou trojku a místo toho poslal přihrávku pod koš, kde už ji spoluhráč nečekal, a byl z toho úspěšně zakončený brejk domácích s faulem, čímž hosté v mžiku přišli o celý poločasový náskok.

Vzápětí Petway smetl míč z obruče vlastního koše a za okamžik už si seběhl pod obruč hostů ke snadnému zakončení. Už jen tento úsek zcela změnil momentum utkání a Děčín vyhodil ze sedla, do něhož až do konce hosté nedokázali naskočit zpět.

Od této chvíle každý míč ze šestky Válečníci vyhazovali na trojku a odtud adresáti pasů míjeli střelu za střelou. Naopak v domácím motoparku nakopl svou jedenáctistovkou Puršl, který se mazácky prosadil zpod koše, brzy nato ošálil dva obránce najednou a Slezák přidal bleskové body ihned po obdrženém koši na 54-49.

Perimetroví hosté na čele s rozehrávačem Feštrem začali ztrácet míče, tým vyklidil i útočný doskok, a byť guardi dostali Děčín ještě z 60-51 na 60-60, byla to s koncem třetí čtvrtiny labutí píseň seveřanů. Další ztráty hostů vybudily k velké aktivitě domácího Marka a k devítibodové erupci jeho kolegu Slezáka a z vedení 75-61 po 34 minutách se Tuři odrazili k přesvědčivému vítězsví 82-69, jež je přiblížilo na dosah jediné výhry k historicky prvnímu postupu klubu v play-off NBL.

Válečníci podtrhli svůj zmar jediným bodem za prvních 5,5 minuty čtvrtého dějství a jen 9 body v této části, jež všechny padly z trestné linie.

O produkci domácích se nejvíc starali Slezák (20) s Markem (13+11 asistencí), u Děčína se nejdál dostali Ježek (11) s Pomikálkem (10). Tuři byli lepší z dvojek (33/21 – 33-15), v daných šestkách (22-18), v bodech z brejků (19-5) a ve ztrátách (9-13). Válečníci vyhráli útočný doskok (6-14), ale body z druhých šancí skončily 9-6. A z poločasových 59 procent z pole hosté spadli na konečných 38.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Chtěli jsme zachytit úvod na venkovním hřišti a řekl bych, že jsme předvedli velmi dobrý první poločas. Bylo to samozřejmě lepší než doma, kde jsme na startu dvakrát ztráceli. Dobře jsme si vyhověli, udělali jsme nějaké korekce v útoku, a dokud všichni hráči byli nebezpeční na koš, alespoň se tam podívali a dokonce se i trefili, myslím třeba Jakuba Krakoviče, který dal dvě trojky, Roberta Landu, který dal trojku, tak jsme vypadali dobře a pomýšleli na výhru. Ale potom máme takový zvláštní dar, že z jednoduchosti chceme dělat komplikace, přecházíme střelecké pozice, zatímco Tuři mají silnou střeleckou mentalitu v podobě hráčů jako Roman Marko, Pavel Slezák nebo Jirka Jelínek, kteří neřeší, jestli jim to padá, nebo ne. Naopak my dojdeme do stavu, kdy řešíme, proč nechceme střílet, nechceme brát volné střely a vypracované pozice a začne nám děravět obrana. I když jsme to ještě zastavili, po třech čtvrtinách jsme byli na plichtě, tak o výsledku rozhodla čtvrtá čtvrtina, kde jsme měli trojky 10/0, sesypali jsme se psychicky, domácí šli do euforie a dokázali svoje silné mentální stránky použít k tomu, aby byli pestří v zakončení a trefovali. Nás celou dobu trápí, že do jisté doby, dokud se nám daří v útoku, je to OK, ale jakmile přestaneme být produktivní, jsme schopní se sesypat. Tuři cítili podporu z hlediště, zasloužili si to tím, že věřili čtyřicet minut, že mohou vyhrát. My jsme tomu šli naproti třicet minut, potom už v útoku nebyla osobnost, která by to vzala na sebe.“

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Já jsem očekával, že Děčín nebude tak svázaný, protože nemá co ztratit. Počáteční psychický tlak byl trochu na nás, protože se čekalo, že nastoupíme jako první dvě utkání v Děčíně, ale bylo vidět, že i naši zkušenější hráči byli nervózní, a to i na obranné polovině, kde jsme zbytečně prohrávali mnoho situací jeden na jednoho, nebyli jsme tak chytří a důslední. Obrana opravdu nefungovala, ale podržel nás útok, mohli jsme být rádi, že to bylo jenom o šest bodů. V poločase jsem hráče uklidňoval, protože jsem na nich viděl, že moc chtějí a někdy, když hodně chcete, je to pak kostrbaté a neuhlazené. Udělali jsme nějakou korekci v obraně, zvýšili jsme agresivitu, 25 obdržených bodů za druhý poločas je dobrá vizitka. Pokryli jsme i doskok, i když nějaké chybičky se našly. Co mluví pro nás, je výkon Romana Marka, který čte výborně hru a určuje její tempo. Pořád je to jen 3-0, hraje se na čtyři vítězství, musíme být obezřetní, pokorní a mnohem chytřejší, než jsme byli v prvním poločase.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Nemohli jsme si přát lepší první poločas, hráli jsme fakt dobře, půjčovali si míč, v obraně jsme byli tam, kde jsme měli být. Rozhodla psychická stránka, na začátku čtvrté čtvrtiny jsme tomu přestali věřit, s tím šla ruku v ruce naše střelba a svitavský konzistentní útok nás dorazil.“

Eduard Kotásek (guard DEKSTONE Tuři Svitavy): „První poločas se nám nepovedl především v obraně, 44 bodů na domácím hřišti je opravdu hodně. Bylo to zapříčiněno tím, že jsme nebyli schopni ubránit hráče jeden na jednoho, měli jsme i problém s pick and rollem. V šatně jsme si řekli, že se to musí změnit, hned nástup do třetí čtvrtiny se nám vydařil, dostali jsme se do vedení a rozhodla čtvrtá čtvrtina, kdy jsme dostali pouze devět bodů a sami 22 dali, což bylo super. Děkuji fanouškům, kteří byli úžasní.“

14 24 38 3 16 3 13 27 25 72 69

Z pohledu letošní sezony stojí děčínští Válečníci před „Mission Impossible“. Ve Svitavách, kde je nyní čekají dva čtrvtfinálové zápasy, v této sezoně ve třech případech včetně poháru ještě neuspěli. Musí však věřit, že platí úsloví o tom, že play-off je jiná soutěž. A hlavně musí věřit, že jsou schopní pozvednout svůj výkon i v nepřátelském prostředí. Pokud to nezvládnou, sezona pro trojnásobného vicemistra skončí nečekaně brzy.

Severočeši musí k úspěchu zlepšit svůj útok, o to víc, že hrají ve Svitavách, kde si domácí Tuři věří mnohem víc, a kde nejspíš nejde čekat, že se zastaví na 60 bodech. Pro Děčín jsou však v poslední době nadsedmdesátibodové zápasy v útoku zapeklitým úkolem a překonat aspoň tuto kótu bude jednou z jejich hlavních priorit. Bez toho by museli podat fenomenální výkon v obraně a na doskoku, který bude dalším super faktorem třetího zápasu.

Proti Děčínu hraje to, že je za stavu 0-2 pod mnohem větším tlakem. I když ani Tuři s nyní již nemalou šancí na postup na dlani nebudou prosti nervozity, pořád je to Děčín, kdo prohrál první dva zápasy doma, a kdo je úřadujícím vicemistrem. Nyní potebuje najít produktivnější střelce. Za dva zápasy doma napočítal dohromady jen tři nadjedenáctibodové výkony (dva Pavel Houška, jeden Feštr) a to je na vítězství většinou málo.

Děčín musí vyřešit i svou nejistotu na rozehře. Do každého z prvních utkání nasadil do základu jiného muže, ale pak byl vždy lepší ten nastupující z druhé vlny. Ondřej Šiška v nadstavbě záhadně poztrácel formu a suverenitu muže, který se v dřívější fázi sezony stal už nejužitečnějším Válečníkem a který tým protlačil do A1.

U Turů jsou zatím jeho opory a v play-off už protřelí veteráni znát výrazněji, což snad nejvíc platí o guardech Markovi se Slezákem. Oni jsou motorem ofenzivy Svitav, a teprve až oni budou výrazněji eliminováni, dostane se tým do větších problémů. V Děčíně Tury ovšem dvakrát skvěle podržel i power forward Jelínek, který přesnými trefami nechával zapomenout na absenci stále zřejmě indisponovaného centra Roseboroa.

Duel vysílá od 18:00 web ČT.

Garret Kerr (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Samozřejmě jsme za dvě vítězství z Děčína rádi. V pátek nás čeká další důležitý krok před domácími fanoušky. Co čekat od zápasu? Bude se opět hrát tvrdě, o každý míč bude boj. My nesmíme podlehnout žádnému tlaku, musíme opět hrát s pokorou, tak jako první dva zápasy v sérii. Očekáváme, že bude plný dům, moc se všichni těšíme na atmosféru a věříme, že to společně zvládneme.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Do Svitav odjíždíme s touhou změnit stávající vývoj série. Úkol to není jednoduchý, ale věřím, že máme na to sérii zdramatizovat. Druhé utkání by mohlo být vodítkem, jak Svitavy porazit. Budeme však potřebovat pevnou defenzivu a produktivnejší útok, což je prozatím naše největší slabina.“

Pavel Houška (power forward BK ARMEX Děčín): „Je pravda, že jsme v sezoně ve Svitavách ještě nevyhráli, na druhou stranu už nemáme co ztratit. My tam prostě musíme vyhrát, musíme dát do toho úplně všechno, a buď to vyjde, nebo ne.“

Pavel Grunt (pivot BK ARMEX Děčín): „V pátek a sobotu nás čeká boj o zvrat ve čtvrtfinálové sérii. Jde o záchranu nadějí o postup do semifinále a my na palubovce musíme nechat vše. Doufám, že nás naši fanoušci i nadále budou podporovat a my jim to vrátíme v podobě výhry a vrácení série do Děčína.“