Zisky

#8
2.0

Richardova rekordní noc!

Při trvající absenci snajpra Jacksona na sebe vzal ve východočeském derby největší zodpovědnost v dresu Beksy jen 178 vysoký playmaker Richard Williams, který se rozohnil k top výkonu dosavadního průběhu sezony v celé lize, když pří vítězství Pardubic ve Svitavách (85-93) zazářil 31 body, 9 asistencemi, 8 doskoky a 8 získanými fauly, což mu dalo vysoký rating 39! Jeho dvorním sekundantem byl Benjamin (18+7 doskoků), nemalý podíl na nadále stoprocentní bilanci týmu měli i Kohout (13) a McGaughey (11). Hosté vládli zpod koše (32-48), lepší byli i na útočných doskocích (13-17) a v bodech z nich (13-22).

Domácí Tuři si po třech výhrách zapsali první porážku, a to i přes skvělé výkony kvartetu Slezák (23, trojky 6/4), Marko (20+11 asistencí), Puršl (15), Kovář (11+5 doskoků a 5 asistencí). Naopak v minusovém ratingu tentokrát skončil power forward Woods, který se vyfauloval už za 11 a půl minuty ve hře.

Zápas se začal výrazněji lámat v posledních 6 minutách první půle, kdy Williams 8 body nakopl únik z 30-30 na poločasových 40-51. Už tady měl na kontě 16 bodů, 5 asistencí a 5 doskoků. Když však Kohoutem tažená sekvence z úvodu druhé půle na 42-57 domácí stále nedokázala zlomit, začali se Tuři brodit zápasem zpátky a po řadě tříbodových akcí namnoze z dílny mládežníků, kdy Beksa zásadně chybovala v obraně, se dostali na 61-67 a po Markem pěti body využitém nesportovním faulu Švrdlíka, který už předtím fauloval i trojkujícího Kováře, se Tuři dostali na 75-76.

Jenže hosté měli Benjamina, který dvěma trojkami i dunkem v kritické závěrečné fázi pozvedl pardubický prapor, u nějž dvěma zisky vedoucím k brejkům stáli i dlouzí Nečas s Kohoutem. A z vedení 82-88 3:20 do konce už se Beksa odrazila k vítězství, protože většina dalších těžkých zakončení domácích nenašla cestu do obruče.

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Domácí tým odehrál skutečně dobrý zápas, ale my také. Byla tu skutečně dobrá atmosféra, hodná derby, ale to jsme očekávali. Zejména v první polovině jsme hráli s velkou energií a získali jsme, tuším, 14 útočných doskoků, což bylo dobré, a k tomu pouze 4 ztráty. Na tohle jsme kladli důraz, abychom nedávali domácím šanci k přechodové fázi a aby z ní nemohli dávat jednoduché koše. Druhý poločas skutečný boj obou týmů. Oba hrály dobře, proměňovaly těžké střely. Ale nakonec v takových zápasech potřebujete hráče jako je Williams, který proměnil několik útoků sám, nebo Benjamin, který trefil těžké trojky, a také Kohout, který měl několik důležitých doskoků. Byla to zásluha celého týmu.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme prohráli, ale můžeme být spokojeni se svým výkonem ve třech čtvrtinách zápasu proti týmu, který bude hrát evropský pohár. Ukázali jsme dobrou tvář, bohužel jedna čtvrtina nám nevyšla. Dovolili jsme v ní soupeři 31 bodů a v první půli měli hosté 14 útočných doskoků. V první půli měli 45 střel z pole a ve druhé jen 31, což je obrovský rozdíl. Pak proti týmu jako Pardubice dotahujete, dostanete se na rozdíl bodu, ale soupeř má zkušené hráče, kteří si utkání pohlídali. Nám chyběly dvě střely, které neskončily košem, abychom skore překlopili na svoji stranu. V koncovce rozhodl Williams. My hlavu nevěšíme. Pokud budeme pokračovat v progresu naší hry, budu spokojený a pak docílíme našich předsevzetí, která jsme si dali před sezonou.“

Richard Williams (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Do zápasu jsme dali hodně energie. Byli jsme soustředění, pohlídali si doskok a neztráceli míče. Jenže druhý poločas už jsme tak koncentrovaní nebyli, jak v obraně, tak v útoku. Dostali jsme mnoho laciných košů a také jsme měli zbytečné ztráty. Nehráli jsme v tu chvíli tak dobře. V závěru jsme ale zvládli několik důležitých akcí. Před koncovkou utkání Svitavy daly snad 12 těžkých bodů v řadě, ale v úplné koncovce už minuly pár střel a to rozhodlo.“

Luboš Kovář (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Škoda je, že nedokážeme hrát všechny čtvrtiny stejně. Bohužel ve druhé čtvrtině měl soupeř velké množství doskoků. My jsme hosty nedokázali odstavit, a to rozhodlo, proč jsme v poločase prohrávali o 11 bodů. V šatně jsme si řekli, že půjdeme krok po kroku. Začali jsme náskok stahovat. Dotáhli jsme se na nějaké tři body. Do vedení jsme se bohužel nedostali, protože jsme minuly ty nejdůležitější střely a soupeř si koncovku pohlídal.“

17 28 45 3 22 6 11 24 19 115 93

Absence Pardubic: guard Jackson (start nejistý, kvůli zranění nehrál předchozí utkání)

Soubojem neporažených je východočeský hit ve svitavském stánku, kde se utkají dva celky letos ošlehané Evropou. Hostům může opět chybět mikrovlnný střelec Jackson, bez nějž by mohli mít problémy, pokud by domácí důrazně zabednili podkošové území. Beksa se ale zatím může spolehnout na svého nového lídra Benjamina, aktuálně top skórera i nejužitečnějšího hráče ligy. Pardubičtí rádi útočí, ale pomalu se budou muset zaměřit i na obranu, která minule proti Hradci, ani na úvod v Ústí nebyla výstavní.

Alfou a omegou utkání bude doskok, který má Beksa i letos výborný, ale na pozicích pivotů a forwardů výškově vybavení Tuři by se jí tu mohli směle postavit. Z pohledu pardubické defenzivy bude klíčové, jak naloží s častými pick-and-rolly rozehrávače domácích Marka, a zda povolí další rozlet mladším ročníkům, zejména Svobodovi s Puršlem, případně Kovářovi.

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Derby s Pardubicemi je pikantní z mnoha důvodů. Jedná se o reprízu bojů o bronz, je to již tradiční derby a oba celky prošly přes léto změnami na soupiskách. V zápase je favorit jasný. Beksa přivedla hned čtveřici zahraničních amerických posil, které v úvodu soutěže prokazují velkou kvalitu. My jsme však doma a chceme bojovat o každý centimetr palubovky, jedině tak můžeme být na konci úspěšní. Máme několik cílů, se kterými jdeme do zápasu, a pokud se nám je podaří splnit, máme doma šanci uspět. Myslím, že pro fanoušky obou celků je to ta nejlepší pozvánka do haly Na Střelnici, aby vytvořili báječnou atmosféru jistě zajímavého duelu.“

Russell Woods (pivot DEKSTONE Tuři Svitavy): „Pardubice letos podepsaly mnoho dobrých basketbalistů, zejména hráči na perimetru budí respekt. My jsme ale také silný tým a den ode dne je naše hra lepší a všichni se na hřišti lépe čteme. V sobotu nás čeká velmi těžké a fyzické utkání. Za kluky v šatně mohu říct, že do toho dáme vše a našim skvělým fanouškům budeme chtít dát radost v podobě vítězství.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Očekáváme náročné utkání, už proto, že Svitavy jsou doma nebezpečnějším týmem než venku. Snaží se o rychlou přechodovou fázi, na útočné polovině pak využívají dobré střelce. Pokud jde o nás, klíčová bude maximální koncentrace na obranu, nenechat domácí skórovat jednoduché koše. Budeme chtít hrát dostatečně agresivně, dostat Svitavy z jejich stylu hry. Musíme pro domácí udělat všechno těžké, snažit se jim utkání co nejvíc znepříjemnit.“