27.0
#14
21.0

Vítězství i s trojkovým rekordem!

Jak padla z ruky Martina Peterky 20. trojka obhájce trofeje, už se do konce prvního finálového zápasu řešilo jen jedno – zda bude překonán nejlepší výkon ligy v počtu trojek v jednom utkání. Už od poloviny třetí čtvrtiny bylo rozhodnuto o vítězi, a když se vytratilo prvopoločasové drama, byla hlavní pozornost díky počítání moderátora upřena na rekordní statistiku. A nymburský snajpr Beriša lačné domácí fanoušky nezklamal – tři minuty před koncem vyslal odvážný projektil, který vyznačil 21. trojku týmu a také nejlepší výkon ligy za posledních 20 let.

Byla to především bilance zpoza oblouku favorita (40/21), co Opavským pokazilo dojem z jejich prvního finálového zápasu v NBL po 15 letech. A podobně i konečný výsledek 114-90. Středočeši ale vlastně jen naplnili normu zápasů s Opavou z této sezony. Už pošesté ze sedmi pokusů zaznamenali stovku a dokonce i oněch 21 trojek už Slezanům nasázeli, a to ve čtvrtfinále domácího poháru!

Na rekordní výkon z ligy zadělali především skvostnou bilancí z první půle (18/12), již však hosté dokázali velmi zdatně dorovnávat šikovnou hrou do koše (na body tu do poločasu vedli 12-26) a řadou využitých brejkových situací. Po 20 minutách tak zaostávali jen 59-51 a málokdo si možná všiml, že bez bodu byl v tu chvíli lídr týmu Šiřina.

Na něj se zaprvé významně soustředila pozornost domácí obrany, ale ještě víc se zdál být vyčerpáván naháněním těch nejběhavějších nymburských motorek Beriši a Raye. Jako by byl tentokrát obětován na oltář týmu a bodovou smetanu pak slízával především power forward Gniadek, který se v úvodu chytil dvěma trojkami (dal 10 z prvních 12 bodů týmu) a poté několikrát obránce vyškolil i v podkošových situacích, kdy Opava mohla těžit ze spousty nymburských přebírání clon.

Na Gniadka byl už v první půli v obraně nasazen i křídelník Pumprla, který s podkošovou oporou soupeře sváděl nelítostné souboje v boji o pozice.

Dokud hosté byli plni sil, rychle a zběsile létali do brejků, někdy i po obdrženém koši, a rozehrávači Klečka s Kouřilem se předháněli v obtížnosti zakončení z průniků do srdce domácí obrany. Kouřilovy „highlighty“ přišly v situacích, kdy „nafoukl“ na maximum svůj korpus a během nájezdu si odhodil i statného brooklynského Ramba Lawrence, aby chladnokrevně zakončil. O moment později ovšem vynikl ještě víc, když doskočil pod vlastním košem, jako závodní kůň vyrazil do protiútoku, na půlce se otočkou zbavil Pumprlovy hráze a nezadržitelně si to namířil až k nymburské obruči.

Domácí tým do půle mírně trápily fauly reprezentačních křídel – dva měl Hruban a po třech Pumprla s Bohačíkem, který byl ovšem koučem ponechán ve hře i po nabrání třetí chyby.

Opava na tom byla nejlíp za vedení 11-21, pak ale přišla druhá vlna na čele s Hrubanem, který naplno rozjel domácí trojkobití, jež se hostům až do konce nepovedlo zastavit. Trefovali se i power forwardi Davis s Křížem, který byl druhou hlavní postavou rozhodného úvodu třetí čtvrtiny.

V něm domácí o řád přišlápli obranu, Opavě už nedali žádné snadné zakončení zpod koše a navíc ji nutili ke ztrátám. Hlavním strůjcem bodového úniku tu byl playmaker Lawrence, který hned na začátku druhé půle z identických akcí několikrát po sobě uvolnil pod koš Kříže, který skóroval i s fauly. Lawrencovi přibyly v mžiku na konto 4 z celkových 10 asistencí (navíc měl 6 bodů, 7 doskoků a 6 získaných faulů), přihodil i dobré zákroky v obraně, a když se přidali i další, bylo to po šesti minutách 79-59 a dál už mohl být favorit v klidu.

Střelecky jej vedli Ray (21, trojky 6/4), Kříž (18+7 doskoků a 4 asistence), Bohačík (13, trojky 4/3) a Hruban (13+5 asistencí, trojky 4/3), přičemž aspoň jednu trojku trefilo hned devět hráčů. Za hosty se nejvíc zviditelnili Gniadek (24, trojky 7/3) a Bujnoch (15, trojky 6/3). Tým hostů trefil jen 10 trojek z 35 pokusů a pozadu byl i v bilanci bodů z brejků (25-14). Naopak domácím se zvládl vyrovnat v doskocích a ztrátách.

Druhý duel série, který finálovou sérii buď ukončí, anebo ji vrátí zpět do Polabí ke dni konečného zúčtování, hostí ve čtvrtek od 18 hodin zřejmě napěchovaná opavská hala.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Zápas jsme velice dobře rozehráli. Na Nymburku bylo vidět, že pauza mu moc nesvědčila. Bylo ale jen otázkou času, kdy se rozjede. S útočnou hrou svého týmu jsem dnes spokojený, byli jsme odvážní. Trojek mohlo od nás padnout víc. Na druhou stranu Nymburk předvedl na tříbodové lajně opravdu excelentní výkon. Když se trefí i hráči, od kterých se to moc nečeká, potom je těžké cokoli nabídnout. Pro diváka to byl dobrý zápas, pro trenéry asi horší. My jsme si osahali první finálový zápas, všichni hráči, co byli zdravotně k dispozici, zasáhli do hry. Potěšilo mě i šest minut od mladých kluků Lukáše Bukovjana a Jakuba Slavíka, kteří si poprvé zahráli play-off v takové atmosféře. To je super pro ně i pro nás, pro Opavu.“

Martin Gniadek (power forward BK Opava): „Číslo Nymburka z trojek je opravdu velké. Je to však jediný rozdílový faktor. Ve všem ostatním je to vyrovnané, ale když má Nymburk o jedenáct trojek víc než my, těžko se to zastavuje. S tím by měl dnes problém každý tým v české lize i v Lize mistrů. Těšíme se do Opavy, kde bude trochu jiná atmosféra než tady, doufám.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „V prvním poločase na nás byly vidět dva týdny bez zápasu. Nebylo to pro nás jednoduché. Celou první čtvrtinu jsme se snažili Opavu dohnat a nedařilo se nám to. Opava celou sezonu hraje krásný basketbal a dneska jsme viděli, co je důvodem, proč je teď tady a proč se dostala do finále. Ve druhé polovině jsme zlepšili obranu, hráli jsme hru, na kterou jsme zvyklí. Roli hrálo pochopitelně i procento střelby za tři body, s takovým procentem se vyhrává.“

Martin Kříž (power forward ČEZ Basketball Nymburk a MVP utkání): „My jsme do zápasu nevstoupili podle našich představ. To, co jsme předváděli v obraně, určitě nemůžeme zopakovat v Opavě. Jak říkal Martin Gniadek, velký rozdíl bude v atmosféře. Pokud se podíváme na počet trojek, je to ten faktor, díky kterému jsme vyhráli. Na čtvrtek se musíme připravit a nesmíme dostat 90 bodů.“

10 23 33 16 8 14 22 19 92 90

Vzájemné zápasy v sezoně v NBL: 4-0 (z pohledu Nymburka): 103-65 (doma), 101-75 (venku), 100-88 (doma), 110-73 (venku), v Českém poháru 91-70 (venku) a 105-72 (doma)

Absence Nymburka: power forward Benda (zranění achilovky)

Absence Opavy: forward Zbránek (zlomená záprstní kůstka na noze)

Jako by se v lize vrátily staré časy, byť se Nymburk s Opavou potkaly jen v jediném finále z roku 2003, kdy Polabané už šplhali na český trůn, a u Slezanů šlo o poslední zlatý záblesk slavné éry se čtyřmi tituly během pouhých sedmi let. Teď je tu ale možná nová doba, a pokud by se reálně se blížící účast Opavy v Lize mistrů podařilo přetavit v ještě větší zesílení kvality týmu, nemuselo by jít o poslední společné Finále Kooperativa NBL.

Čtrnáctinásobný šampion je v tom aktuálním i přes podkošovou absenci Petra Bendy jednoznačným favoritem, což dokladuje šest jasných výsledků z této sezony s pěti vysázenými stovkami Nymburka. Jen v domácím duelu nadstavby se Opava dokázala dostat pod 20 bodů rozdílu, ale i tak inkasovala stovku.

Co zatím letošní vzájemné duely ukázaly?

Opava jen doma v základní části, kdy se po 30 minutách i bez podkošových Bujnocha s Kvapilem držela na manku 11 bodů, a v domácím pohárovém souboji dokázala ještě po třech čtvrtinách být na hratelném skore, jinak se vždy rozhodlo dávno před tím – většinou už do poločasu, s často kritickou druhou čtvrtinou Slezanů, kteří se právě na střední části zápasů série budou muset nejvíc zaměřit, aby mohli splnit svůj cíl – tedy být favoritovi konkurenceschopným soupeřem. A viděno skrze enormní nasazení v obraně, na doskoku a kvalitní exekuci útoku ve čtvrtfinále i semifinále, mohli by mít na to obhájce trofeje minimálně potrápit.

Jenže zároveň platí, že v nymburské DNA je dlouhodobá schopnost povýšení výkonu právě v těch nej bitvách sezony, což naznačila už semifinálová vystoupení týmu. Hlavní opory a ředitelé útoku Turů, tedy guardi Slezák s Markem, neměli na hřišti ani decimetr prostoru a už jen uvolnit se pro míč je stálo ohromnou spoustu energie. S tím musejí počítat i hlavní opavští vodiči míče – Šiřina, Klečka a Kouřil. Právě na nich bude nejvíc stát ofenzivní dění a potenciální úspěch týmu.

Opavští stejně jako Nymburk vedle spousty trojek vynikají v tom, že se zvládají dostávat k vysokoprocentním zakončením zpod koše a právě to, jak se do takových situací dokážou uvolňovat ve finále, bude výrazně určovat jejich šance na úspěch. V několika vzájemných zápasech sezony v celkové úspěšnosti střelby zaostali o parník, a to si nyní nebudou moct dovolit.

Totéž platí o doskoku, na němž je Nymburk jako letos elitní tým v této disciplíně rozdrtil pětkrát ze šesti případů, když Středočeši sbírali i padesátky. A to jsou cifry a disproporce, kterým se Slezané (v této sezoně se přitom na doskoku výrazně zvedli) musejí vyhnout. A stejně musí co nejvíc omezit dobré pozice soupeře z jeho bleskově zakončovaných útoků všeho druhu. Musí tak po hřišti doslova létat a především nabírat a zpomalovat hráče soupeře, co nejdřív to půjde.

A vyrovnat se budou muset i s bolestnou absencí nyní už podkošové opory Zbránka, díky zkušenostem z 3x3 vybaveného pro boje v tvrdých mlýnicích na doskoku a kolem koše obecně. Slezanům zbylo osm tažných hráčů plus guard Vlček, který se do týmu zapojil až během nadstavby, a to by proti širší rotaci soupeře mohlo být při vysoké intenzitě a tempu hry zejména v závěru prvního poločasu a pak od závěru třetí čtvrtiny znát.

První pondělní duel série vysílá z Nymburka stanice ČT Sport od 17:50.

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Budeme čelit velmi dobrému týmu, který hraje beze strachu a s velkou sebedůvěrou. Samozřejmě má velmi jedinečný styl hry. Využívá všestrannou sestavu se spoustou dobrých střelců na všech pozicích. Ovšem je tady finále, na které jsme teď dlouho čekali, a proto máme hlad po zápasech. Těšíme se na plnou halu, která naše hráče požene vstříc dalšímu vítězství. I když je Opava těžký soupeř a prokázala to především v play-off, my jsme se připravovali pečlivě a v pondělí budeme bojovat s plnou intenzitou o první výhru v sérii.“

Pavel Pumprla (forward a kapitán ČEZ Basketball Nymburk): „My jsme celou sezonu – a vlastně až do poslední chvíle - očekávali ve finále Pardubice, které i před semifinále byly mírným favoritem. Najednou jsme museli „přehodit výhybku“ a začít se připravovat na úplně jiného soupeře. Ze strany Opavy lze čekat zcela uvolněný, ovšem zároveň namotivovaný výkon, protože kromě Luďka Jurečky je to pro všechny ostatní první finále. I když si ale soupeři uvědomují, že už mají „splněno“, nepůjdou to jen odehrát, protože pokud se někdo dostane do finále poprvé, rozhodně to neodevzdá zadarmo, ať je už soupeřem kdokoli. Pořád ovšem platí „klišé“, které si neustále opakujeme, že my i se zkušenostmi ze zápasů Ligy mistrů musíme hledět hlavně na to, jak k tomu přistoupíme sami. A pokud zahrajeme, čeho jsme schopní, neměli bychom mít strach z nikoho.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Věřím, že si do pondělí nastavíme hlavy na finále. Uvidíme, jak bude soupeř připravený. Jde o zkušený tým, před nímž máme respekt. My nemůžeme do finále jít s tím, že jsme druzí a ty nadcházející zápasy nějak odehrajeme a bude konec sezony. To bych nechtěl, to bychom dehonestovali naši čtvrtfinálovou i semifinálovou sérii. Doufám, že budeme Nymburku dobrým soupeřem a finále bude kvalitní.“

Jakub Šiřina (rozehrávač a kapitán BK Opava): „Na svoje první finále se určitě těším. My do něj nejdeme předem poražení, byť Nymburk je v letošní sezoně velmi našlapaný a dokázal to i v Lize mistrů. V Nymburce jsme v nadstavbě minulé sezony vedli v poločase o dvacet bodů a vepředu jsme byli ještě po třech čtvrtinách, jsme tak schopní hrát i tam a domácí potrápit. Všechno si ale musí sednout. Do finále určitě nejdeme jen s tím neudělat ostudu - to by byla cesta do pekel. Doufám, že to, jak nám hodně lidí už gratuluje ke stříbru, nás zdravě nabudí, budeme Nymburku konkurenceschopní, porveme se o co nejlepší výsledek a zejména doma i o vítězství, abychom to dotáhli až do rozhodujícího zápasu, kde se může stát cokoli. Pokud jde o delší pauzu před finále, my ji měli i před semifinále, Pardubice do něj šly prakticky hned ze čtvrtfinále a možná hodně lidí si říkalo, že budou v tempu a naopak že my ze zápasového rytmu vypadneme. A vidíte, jak to dopadlo – pro někoho i hodně překvapivě 4-1. Je vidět, že dost těžíme z dlouhodobé sehranosti, vidíme se prakticky poslepu a ani delší pauza před sérií nás nerozhodila. I před finále se budeme hodně bavit o doskoku, který jsme v této sezoně vylepšili. Tady vidím i určitou výhodu v tom, že soupeři chybí Petr Benda. Byť už patří mezi ty starší, pořád je to pro Nymburk klíčový hráč a pod košem by soupeř mohl mít slabinu. A jak využijeme naše zónové systémy? Uvidíme, může se stát, že se rozhodneme zalézt do zóny na celých 40 minut a budeme spoléhat, že Nymburku to zvenku nepadne, můžeme to i střídat, ale hlavní výhoda je, že to můžeme točit i během zápasu a pro soupeře je mnohem těžší se na to připravit.“

Atrakce utkání
Na prvních dvě stě diváků čeká zmrzlina Mrož zdarma, Postřižinské pivo pro dospělé a točená limonáda pro děti bude rovněž zdarma, prvních 100 zájemců získá u hostesek voucher na 14 dní sledování DIGI TV přes internet zdarma, na další čeká 50procentní sleva na dobu prvních šesti měsíců, v hale bude nainstalovaná velkoplošná obrazovka, kde se budou odbavovat různé zábavné obsahy pro diváky jako „kiss cam“ či infografika, nástup hráčů na palubovku bude doprovázen ohňovou show, hudbu při utkání obstará speciální DJ a moderátorem duelu bude Tomáš Budka, mezi fanoušky zamíří 13 míčků Molten s podpisy nymburských hráčů, českou hymnu odtroubí ze středového kruhu dechová sekce domácího týmu, pauzy vyplní cheerleaders Queennies z taneční školy Easy Dance 2000, v poločase bude oceněn nymburský tým žen, který letos získal bronzové medaile v Českém poháru i v ŽBL, a chlapecké týmy U13 (9. místo v Národním finále) a U19 (stříbro), v soutěži Lucky shot z poloviny hřiště se společností Barton bude ve hře už 10.000 korun.

S Kooperativa NBL na Hrady CZ
Generální partner ligy pojišťovna Kooperativa bude odměňovat věrné fanoušky NBL. Kdo si tak nenechá ujít vyvrcholení letošní sezony pod bezednými koši, ten si k zakoupené vstupence odnese i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma k zakoupené vstupence na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.

Pokud nechcete, aby vám lákavý bonus unikl, kupte si vstupenku na utkání play-off Kooperativa NBL hned teď, v pohodlí a z domova. Díky unikátnímu jednotnému tiketingovému systému Kooperativa NBL vám stačí kliknout na následující odkaz a vybrat si, na který že zápas vyrazíte: nbl.cz/vstupenky.html

Hyundai Genesis za fotku
Chcete si užít víkend v luxusní vlajkové lodi partnera Kooperativa NBL automobilky Hyundai? Hyundai Genesis čeká možná právě na vás! Stačí udělat několik jednoduchých kroků:

1. Vyhledejte před halou vystavený vůz Hyundai a pořiďte si s ním fotku
2. Staňte se followerem @HyundaiCZ na Instagramu
3. Nahrajte fotku na svůj instagramový účest s hashtagem #TvojeHyundaiTvojeHra

Komise složená ze zástupců Kooperativa NBL a Hyundai vybere do konce play-off čtyři vítěze (z každé semifinálové série, zápasů o 3. místo a finále). Vítěz získává Hyundai Genesis s plnou nádrží na víkend. Soutěžící na 2. - 5. místě se mohou těšit na basketbalový míč a vstupenky na utkání reprezentace v kvalifikaci MS 2019 v Pardubicích (29.6. proti Finsku, 2.7. proti Bulharsku).

Už nikdy nepřijdete na zápas pozdě
Stane se vám, že někdy zmeškáte rozskok zápasu svého oblíbeného týmu? Nebo jste dochvilní a chodíte všude včas? Ať je to tak nebo tak, bez hodinek se neobejdete. Teď si navíc můžete vybrat hodinky Lotus podle vlastního vkusu a se slevou 15 procent. Na každé elektronické či tištěné vstupence najdete unikátní kód, který Vám umožní využít výše zmíněnou slevu na nákup značkových hodinek Lotus v e-shopu www.lotus-hodinky.cz.