5.0

#18
6.0

Když povstane nenápadný centr

Válečníci musejí mít v soubojích s Beksou jakousi magickou moc. I na jejím kurtu. A bez ohledu na kádrové složení soupeře. Předehra 7. kola to už potolikáté potvrdila. Pod vliv děčínských čár a kouzel se kompletně dostal i nový zámořský kvartet, který se pod střeleckou deku, tak častou právě v bitvách s Děčínem, propadl pořádně hluboko: McGaughey to měl z pole 4/0, Benjamin 13/2, Jackson 17/6 a Williams 22/5. Na českou ekipu zbylo 19 pokusů, z nichž do čeného zamířilo 8 ran. Tým se po 40 minutách zasekl na 28 procentech z pole a pouhých 67 bodech. Nic nepomohly o stupeň lepší útočné doskoky i ztráty a tak přišla první porážka ligové sezony (67-76).

Jako by se pardubický tým nepoučil z podobně vypadajícího domácího duelu s Olomouckem. Spousta útoků končila špatně vybranými střelami většinou amerických mužů, kteří umějí spoustu věcí včetně těch efektních, ale také mají rádi míč a individuální prosazování 1 na 1 i 1 na 2, což nahrávalo připraveným Válečníkům. Jednoduché clony na míč, po kterých napichoval obranu Děčín, chyběly stejně jako hra pro podkošové muže, míč nelétal z ruky do ruky a hlavně – z pardubické hry i doma vymizel rychlý přechod. V sobotu byli hosté z Olomoucka v bodech z brejků lepší 16 k osmi, návštěvníci z Děčína pro změnu 16 k jedenácti. A bez této produkce byl výsledek na útočné polovině pro Beksu zřejmý.

Úřadující bronzový medailista se pozadu ocitl už na začátku. Vrcholem zmaru tu byl parádní dunk Benjamina z alley-oopu, který po průletu obručí kuriózně vylétl zpět ven a následně nebyl domácím uznán. Nepomohly ani brzké dva fauly Benjamina a Půlpána (u hostů na tom byli stejně Krakovič s Kroutilem). Oba pardubičtí hráči měli 3 osobní chyby už v poločase, první za 5 minut ve hře, druhý za 7. Zbytek týmu přitom nabral jen 3 fauly dohromady.

Beksa se zvedla za stavu 6-14, tažena Jacksonem, když zprvu víc těžila z útočných doskoků, ztékaných pravidelně třemi muži. Ve druhé čtvrtině pokračovalo oboustranné útočné trápení a až v úvodu třetí Beksa na chvíli svrhla střelecké okovy a třemki trojkami se vydrápala k 8bodovému vedení. Obloukovou slinu ovšem vzápětí chytili i Válečníci, od druhé čtvrtiny aktivnější i na útočném doskoku, a vedeni Feštrem a Autreym otočili na 50-53.

Na konci třetí čtvrtky se ještě naposled probila do vedení Beksa, jež se však ve čtvrtém dějsví zasekla na 12 bodech, když míjela nájezdy i trestné hody. Děčín naopak nebývalým vzepětím nakopl centr Grunt, jenž 9 body v řadě včetně jedné trojky – sycen dvorním nahravačem Autreym - utrhl tým do klíčového trháku, až na 56-72. Domácí tu při čtyřech ztrátách za 7 minut stihli pouhopouhý bod. Už 4:20 do konce tak ARMEX, dosud ve venkovních zápasech velmi matný, mohl pomalu začít slavit.

Střelecky jej táhl druhý nejvytíženější hráč Grunt (18+10 doskoků za 28 minut), z lavičky naskakující Autrey (15+7 doskoků) a také rozehrávač Feštr (11). Ač měl Děčín o 16 střel méně, o 14 lepší procento z pole, převaha zpod koše (16-30), silnější celkový doskok (41-48) i drobně produktivnější šestky vše vynahradily. Dvěma dvojcifernými střelci Beksy, jež ze 17 útočných doskoků vytěžila jen 9 bodů, byli Williams (20+7 doskoků) a Jackson (18).

Levell Sanders (trenér BK JIP Pardubice): „Utkání se mi samozřejmě hodnotí špatně. Hlavním důvodem naší porážky bylo, že jsme na začátku neměli moc energie, dlouho nám trvalo, než jsme se dostali do rytmu. Přesto o přestávce byl stav nerozhodný, ale ve druhém poločase jsme velmi obtížně skórovali. Největším problémem bylo, že jsme nešli do zápasu s takovou energií a snahou, s jakou jsme chtěli, a bez toho to zvlášť proti týmům, jako je Děčín, zkrátka nejde.“

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Hodnocení bude negativní. Určitě jsme nechtěli hrát tak, jak jsme hráli. Měli jsme sice světlé momenty, v určité pasáži jsme hráli dobře, ale pak se to nějak zlomilo. Dostali jsme pár jednoduchých košů a tím se to zlomilo. Celkově bych řekl, že jsme nechali hrát Děčín tak, jak jsme chtěli hrát sami. Soupeř byl agresivní, měl útočné doskoky a z toho žil. V tom jsme se mu nevyrovnali, a když se chytil, trefoval i těžké střely. Pro nás bylo hrozně těžké se dostat zpátky.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Letos bude velmi obtížné získávat výhry v Pardubicích, ale jak už bývá tradiční mezi těmito dvěma týmy, jsou to zajímavé zápasy. Není to poprvé, co jsme tady vyhráli, a pro nás je to velmi cenná výhra, v kontextu všech situací, které se kolem našeho týmu dějí. Chtěli jsme utkání otevřít stylem, jakým se nám to podařilo. Chtěli jsme být pořád na dostřel, ve hře o výhru. Ve druhém poločase se hra trošičku změnila, zpomalilo se tempo, my jsme ale udělali lepší rozhodnutí. Pardubice neměly svůj střelecký den, celkově jejich hra nebyla nápaditá, naopak byla těžkopádná. Nevyšel nám začátek druhého poločasu, ale dokázali jsme se zvednout a v okamžiku, kdy jsme se dostali do vedení o 10 bodů, bylo cítit, že výhru chceme. A také jsme si ji vzali.“

Pavel Grunt (centr BK ARMEX Děčín a Hráč utkání): „Na našem plánu, který jsme si nastavili, jsme pracovali hned od začátku. Zápas byl dlouho vyrovnaný, ale na začátku čtvrté čtvrtiny se nám podařilo vypracovat si náskok a udržet ho, což je pro nás super.“

12 36 48 3 18 6 17 25 20 97 76

96bodová, 14doskoková, z trojek 37procentní a málo ztrácející ofenziva Pardubic, jíž šéfuje 42bodové duo úderníků Benjamin – Williams. Oproti tomu ve venkovních zápasech zatím jen 68bodový útok Děčína, který více ztrácí a také hůře útočně doskakuje. Karty jsou před atraktivní pondělní předehrou 7. kola rozdány zdnálivě jasně, jenže Válečníci právě v Pardubicích už v řadě případů ukázali, že i když se to od nich nečekalo, o to důrazněji Beksu zvládli zaskočit. A když doma dokážou mít průměr 102 nastřílených bodů, jednou se musejí utrhnout z řetězu i venku. A pokud by domácí potkal podobný letargický propad jako v sobotu s Olomouckem, kdy při příliš statické a pomalé hře přišli o celé 18bodové vedení, mohlo by to pro ně tenktokrát dopadnout ve výsledku třeba i hůř.

Východočeši musejí také rozkládat síly, neboť ve středu hráli v Nizozemsku Europe Cup, v sobotu ligu, v pondělí další a ve středu jdou doma na Saratov opět v Europe Cupu.

Z týmu Válečníků se venku zatím výrazněji prosadil jen ex-pardubický Autrey a ruku k dílu tak musejí přidat i další. Děčín na druhé straně ví, že v obraně si musí dát největší pozor na opěrné duo soupeře. Po dvoutýdenní zdravotní pauze se zatím ještě nezahřál snajpr Jackson, naopak stabilitu pod košem i z trojek pravidleně předvádí Kohout (průměry 12 bodů a 6 doskoků, trojky 12/5). Pokud tuto osu hosté dokážou jakkoli přibrzdit, a bude jim to padat i v útoku, budou na dobré cestě možná nejen k potrápení dosud neporaženého favorita.

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Děčín má po delší době ve svém kádru zahraniční hráče. Lamba Autreyho velmi dobře známe, spolu s Klintonem Carlsonem svému týmu hodně pomáhají. Celkově lze říci, že si Děčín i nadále zachovává své charakteristické herní rysy, tedy fyzickou hru, aktivitu na útočném doskoku a tak dále. Víme, že je to jeden z nejtěžších soupeřů v lize, ale i tento zápas bude hlavně o nás, o našem přístupu, o energii, jakou do utkání vložíme. Co se týče hry, klíčové bude i to, abychom Děčínu neumožnili skórovat jednoduché koše v přechodové fázi.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Pardubice ukazují, jaký tým poskládaly. Před sezonou chtěly hrát Ligu mistrů, což se nepovedlo, ale působí ve FIBA Europe Cupu. Kvalitu na soupisce mají, přivedly nové zahraniční hráče, kteří ukazují, že jsou nebezpeční pro koš soupeře a není problém pro ně dát přes třicet bodů. K tomu pak musíme připočíst kvalitu českých podkošových hráčů Švrdlíka, Nečase a Kohouta, takže ve výsledku jsou Pardubice velmi silné a doma nebudou chtít prohrát. My jsme ale v Pardubicích již několikrát uspěli a chtěl bych, abychom se stejnou vírou jeli i tentokrát. Musíme však být precizní na obranné polovině a nedostat se do slabé mentální zóny, pokud by se nám nedařilo v útoku. Musíme být připraveni, že utkání může dopadnout na nízké skore. Na přípravu jsme měli 48 hodin, ale do Pardubic se pojedeme poprat o výhru.“

Pavel Grunt (pivot BK ARMEX Děčín): „Z dosavadních venkovních zápasů jsme přijížděli hodně zklamaní, protože se nám nedařilo v útoku. V obraně to celkem šlo, ale problémem byl útok. Doufám tedy, že v Pardubicích to napravíme, protože si už chceme přivézt první výhru zvenku. Nebude to ale jednoduché, protože Pardubičtí jsou silný soupeř jako každý rok, a také letos mají skvělé cizince, kterými se výrazně posílili. Hrají podobný styl jako my, tedy rychle dopředu, ale také umějí hrát kontrolovanou hru. Přesto věřím v náš úspěch, který by nám mentálně hodně pomohl.“