10.0

#18
4.0

Zkouška Šafarčíka. Děčín 8. v řadě

Byl to pro něj nezvyklý maturitní test, zatím jasně nejtěžší za jeho krátkého nymburského pobytu. Za stavu 64-60 pro domácí Děčín byl 13 minut do konce vložen do hry (v zápase vůbec poprvé) a na startu posledního dějství, nadále za vedení soupeře, mu byla svěřena dokonce rozehra, na níž se od začátku působení u mistra při trvající absenci prvního dirigenta Lawrence objevuje nečekaně často. A guard Petr Šafarčík obstál. V takřka reprezentační pětici, s Hrubanem, Bohačíkem, Peterkou a Bendou, zvládl v úvodu 4. čtvrtky mismatch při hře vyššího Pomikálka zády vyřešit ziskem, navázal trojkou na 70-77, získal faul i další míč, a i když pak minul dvakrát zpod koše, odcházel tři minuty do konce už za rozhodnutého stavu 72-84. Nymburk duel, přes 30 minut ztělesňující parádní bitvu, završil závěrečným kontrem, který po ovládnutí čtvrté části 4-27 skončil jeho jednoznačným vítězstvím 74-94. A Válečníci tak zapsali už osmou porážkou v řadě.

Pokud by ale Děčín předváděl to, co prvních 30 minut, i v předchozích kolech, jeho série temna by nemohla trvat ani z poloviny tak dlouho. Do atraktivního mače domácí vtrhli, jako by to byl první zápas sezony, a jako by byli poháněni všemi severočeskými elektrárnami naráz. Na jasně nejvíc megawattů jeli oba Američané Autrey s Carlsonem (Autrey jen za 1. čtvrtinu stihl 15 bodů, Carlson 7), kteří většinu zápasu udělali pro všechny domácí i nezávislé fanoušky zajímavým. Od stavu 2-6 řídili nezastavitelnou a do brejků létající děčínskou mašinu 19 body až k vedení 28-13. Časomíra v tu dobu odkrojila sotva 5 minut 40 a tým měl na kontě už pět trojek. Mistra naopak tížily 3 ztráty a jeden soupeřem naplno využitý nesportovní faul.

Jenže obhájce trofeje, otřískaný z mnoha těžkých eurobitev, ani na chvíli nezazmatkoval a při padající úspěšnosti domácích krok po kroku i díky zařazení zóny začal manko stahovat. A ostrým nástupem do 2. čtvrtiny s několika brejkovými výpady už po 11 minutách snížil na 31-30. Po 13 minutách vedl 34-39, ale otřesení domácí našli v torně ještě několik trojek (bilance do půle 20/8, hosté 13/6) a i díky 10 ztrátám hostů uhráli vyrovnaný poločas (48-51).

Zpod koše ale skórovali minimálně a to je čekala v poslední době mnohem slabší druhá půle. Tentokrát v ní nastřádali jen 26 bodů. V úvodu třetí čtvrtiny ještě vyskočili v nové euforii do vedení 62-55, když opět roztočili motory Carlson (po 3. čtvtině 17 bodů a trojky 6/5) s Autreym (21 a 6/3), kteří opět zejména trojkami udrželi Nymburk pod sebou až do kritického startu závěrečné části.

Mistr ale ve třetí čtvrtině s trojkami rovněž nešetřil a hlavně si začal čím dál víc pomáhat útočnými doskoky. Ve čtvrtém dějství pak vystupňoval svou obranu, zdvojoval míč skoro všude, Autrey i Carlson už museli jít odpočívat a jejich tým odpaloval stále těžší a těžší střely. A protože oba zámořští borci neměli potřebnou podporu v české sekci děčínského orchestru, domácí bodovod v poslední desítce zcela vyschnul.

Hosté nakonec protivníka přetlačili v trojkové přestřelce 37/12 – 31/14, zpod koše pak 22-32 a na doskoku 36-50. Mistrovu střeleckou divizi vedli Hruban (19+7 doskoků), Jaromír Bohačík (19, trojky 7/5), Benda (11+7 doskoků) a Myers (10). Vzhledem k 10 odehraným minutám Šafarčíka a necelým dvanácti reprezentačního playmakera Vyorala zbytek zápasu řídil tým z pozice 1 nejčastěji guard Wright. Za domácí měli dvojcifernou formu jen Autrey (21+10 doskoků) s Carlsonem (17).

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Jako vždy jsme sem jeli bojovat, jako vždy to bylo těžké utkání. Někdy je těžké udržet mé hráče soustředěné a s vítězným duchem. Každý těžký zápas je pro nás ale dobrý a dělá nás silnějšími. Dnes to byl opravdu veliký boj. X-faktorem utkání byl Petr Šafarčík, který odvedl dobrou práci. Byl to vyrovnaný zápas, jejž rozhodla až poslední čtvrtina.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Finální výsledek, vzhledem k tomu, jak jsme se prezentovali celé utkání, je trochu krutý. V pětatřicáté minutě, kdy jsme ztráceli jen pět bodů, byl zápas ještě vcelku otevřený. Pak nám ale jednoduše došly síly, protože Nymburk si dnes může dovolit to, že někteří hráči mohou nastoupit až na druhý poločas a nahradí své spoluhráče v tlaku, který naši hráči už jednoduše neudrželi. Nastoupili jsme s velikou energií, hráli jsme dobře a už dlouho jsem neviděl Nymburk, že by reagoval na vývoj zónovou obranou. Moji kluci bojovali a předvedli jeden z nejlepších výkonů proti skvělému týmu. Doufám, že jsme potěšili diváky a budeme pokračovat v podobných výkonech, které nás snad už konečně posunou k lepším výsledkům.“

Martin Peterka (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Děčín odehrál výborný první poločas, kdy nás přehrál a skvěle trefoval střely. My jsme naštěstí do poločasu vyrovnali a uklidnili se. Ve druhém poločase jsme zpevnili obranu, víc jsme si půjčovali balon a měli jsme víc energie. Nakonec jsme to dotáhli k (20bodovému) vítězství, které je pro Děčín ale hodně kruté.“

Lamb Autrey (křídlo BK ARMEX Děčín): „Jsem hrdý na své spoluhráče a celý tým. Pětatřicet minut jsme předváděli skvělý basketbal a bojovali. Soupeř samozřejmě hrál také dobře a navíc zvládl posledních pět minut. Nenechal nás snadno zakončovat, navíc nám nepadlo několik otevřených střel. Byl to ale skvělý zápas, každý, kdo přišel na hřiště, odevzdal maximum a musíme z dnešního duelu čerpat inspiraci pro další utkání.“

16 34 50 3 17 5 14 18 17 107 94

Absence Nymburka: rozehrávač Lawrence (stehenní sval, start nejistý)

O 25 bodů v Děčíně a o 18 doma. Tak jasné byly výsledky utkání s Válečníky v základní části z pohledu mistra. Před úterní předehrou 6. kola A1 se při už sedmi porážkách Severočechů v řadě nedá očekávat zásadní změna kurzu nastaveného v předchozích utkáních. Děčín se ale minimálně musí - pro zlepšení psychiky - pokusit o co nejlepší výsledek a pro jednou třeba i lepší trojky, které má nyní s 29 procenty nejslabší v lize.

A pokud nepošlape útok, musí tým svou pozornost zaměřit především na své přednosti – útočný doskok a obranu, kde bude potřebovat co nejvíc nymburských útoků 5 na 5. Zjednoduší-li svou hru, vyhne-li se většímu počtu ztrát a donutí-li zakončovat v dresu soupeře méně jisté střelce, může se povést i přijatelný průběh utkání.

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „V jakém momentálním rozpoložení se oba týmy nacházejí, je věc známá, stejně jako to, že Nymburk neprohrává. Přesto je ale naší povinností jít do utkání s maximálním odhodláním uspět a pokusit se být konkurenceschopní celých čtyřicet minut.“

Pavel Grunt (pivot BK ARMEX Děčín): „Čeká nás extrémně těžké utkání, jelikož se nám poslední dobou nedaří. Nymburk je plný zvučných jmen, to ale neznamená, že nebudeme bojovat a snažit se vyhrát! Chtěl bych pozvat všechny naše fanoušky, aby nás přišli podpořit, a zároveň jim poděkovat za podporu i v časech, kdy se nám nedaří.“

Aleksander Sekulič (asistent ČEZ Basketball Nymburk): „Každý zápas je jiný příběh. A proti nám bude chtít Děčín jistě předvést to nejlepší ze své obrany i útoku. Především na domácí palubovce před svými fanoušky je nebezpečným soupeřem. Musíme být připraveni a snažit se hrát svou hru. Rychle do útoku a proměňovat střelecké pozice.“