BK Opava

#24
18.0

Labské trojkobraní i debut Šafarčíka

Osm trojek už za 13 minut, 57 bodů do půle a po přitvrzení na doskoku i jednoznačný druhý poločas. Taková byla v podání mistra domácí dohrávka 1. kola nadstavbové skupiny A1, v níž sestřelil ve čtvrtém vzájemném zápase sezony Opavu už potřetí stovkou, tentokrát 112-82. První dva nymburské body ve svém novém ligovém působišti zapsala nejčerstvější posila Polabanů - reprezentant Petr Šafarčík.

Oslabení Slezané (bez Šiřiny s Jurečkou) byli nejvíc ve hře v první čtvrtině (30-27), kdy plni sil podnikali do ještě nezkoncentrované obrany domácích jeden nájezd za druhým a žali spoustu bodů zpod koše. Na to mistr jen v první desítce odpovídal sedmi trojkami, a když v úvodu druhé čtvrtiny přitlačil i v obraně, osmá trojka týmu už trhala vedení na 43-29. Domácí až do půle udrželi díky hře do koše a útočným doskokům (i bez bodů z brejků) náskok na úrovni deseti bodů a v prvních čtyřech minutách třetí čtvrtiny trojky a další body podkošového dua Benda – Kříž přinesly vedení 71-52 a tím i konec jakékoli další zápletky.

Vítězové těžili z velké trojkové převahy (32/15 – 27/5) a ve druhé půli i z dominance na doskoku (24-11, v útoku 10-3). Celkově doskok ovládli 46-31, útočný 20-12 a v bodech z druhých šancí čněli 23-13. Opavě patřily jen trestné hody (dané 15-27).

Z pole sedmi dvojciferných střelců domácích byli na vrchu podkošoví muži Myers (18), Benda (17+7 doskoků) a Martin Peterka (14+8 doskoků). Za vicemistra skore nejvíc korigovali rovněž dlouzí Gniadek (18) a Kvapil (17+7 doskoků). Jejich tým porážka srovnala s bilancí osmého Brna (10-14).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Po reprezentační pauze člověk nikdy neví, jak budou hráči reagovat. První čtvrtina se nesla v ofenzivním až exhibičním duchu. Pak Nymburk přitvrdil v obraně a dostal se do náskoku, kde ukázal svou sílu. Rozhodovalo se pod košem, 20 útočných doskoků domácích je příliš mnoho. A 28 asistencí také svědčí o tom, že Nymburk to odehrál v pohodě. My odehráli pár dobrých pasáží, ale to tady nestačí. Prohra o 30 bodů je zasloužená. My teď hledáme svojí tvář.“

Lukáš Bukovjan (rozehrávač BK Opava): „Rozhodlo, že nás domácí přeskákali. Nymburk střílel s velmi vysokou úspěšností. Dal nám 15 trojek. Když má den, tak mu to padá. My se teď musíme připravit na domácí utkání s Děčínem, protože musíme začít vyhrávat, abychom se dostali na šesté místo a měli co nejlepší výchozí pozici pro play-off.“

Oren Amiel (trenér ČEZ Basketball Nymburk): „Čekal jsem pomalejší začátek, protože jsme nehráli dva týdny. Pak jsme ale měli zápas pod kontrolou, do poločasu jsme odskočili a dobře jsme bránili. S celkovým projevem jsem spokojený.“

Mike Myers (power forward ČEZ Basketball Nymburk): „Začali jsme pomalu, pak jsme se zvedli a hráli svou hru. Zakončili jsme to dobře.”

12 19 31 1 12 9 14 23 24 77 82

Absence Opavy: rozehrávač Šiřina (zranění paty), křídlo Jurečka (po operaci zlomené jařmové kosti, chybět bude nejméně měsíc)

Dohrávkou prvního kola skupiny A1, v níž se utkají dva účastníci letošní Ligy mistrů, bude ve čtvrtek v Nymburce (od 18:30) uzavřen únorový program Kooperativa NBL. Mistr už bude bez 19letého křídelníka Filipa Novotného, jejž při přeplněnosti svého kádru přenechal zřejmě na zbytek sezony Kolínu. Sedm reprezentantů z nymburské sestavy (včetně nové posily Petra Šafarčíka) si při zapojení do posledního okna světové kvalifikace v ligové pauze nijak zvlášť neoddechlo, přesto je obhájce trofeje jasným favoritem.

V základní části Opavu doma setnul o 30 a venku vyvázl s výhrou o dva. V nedávném finále Českého poháru pak při oslabení soupeře dominoval 102-68.

Opava má za sebou sekvenci 5 porážek z šesti posledních zápasů a prohra v Nymburce už by ji srovnala s nyní osmým Brnem. Oba tyto celky při manku 4 výher na šesté místo jsou již takřka jistými účastníky předkola play-off.

Slezané už uzdravili power forwarda Gniadka, po zraněních z Hyundai Final Four jim ale budou chybět rozehrávač Šiřina s křídlem Jurečkou. Zraněními ničenému celku se hodila dvoutýdenní reprezentační přestávka, v té se nicméně musel obejít bez kouče Czudka, který plnil povinnosti asistenta národního týmu.

Dušan Štěnička (GM BK Opava): „Do Nymburku se nejezdí vyhrávat, ale rozhodně tam pojedeme se vztyčenou hlavou. Hráči v reprezentační pauze kvalitně potrénovali, takže se porveme o co nejlepší výsledek.“