26.0

#44
10.0

Maričova dokonalá koncovka

Na ústecké SLUNETĚ se v dohrávce 5. kola odehrálo nebývalé drama, z nějž vítězně vyšly Sovy z USK, jež po triumfu 74-80 vylepšily svou bilanci na 4-2. Naopak Pandy po skvělém startu do sezony počítají druhou porážku v řadě.

Hosté měli lepší start, ale minitrhák na 4-14 tažený dvěma trojkami jim zásadně nepomohl. Od stavu 15-24 totiž začali úřadovat nečekaní muži v domácím dresu Fait s Davidem, kteří sami po 13 a půl minutách otočili i díky ztrátám hostů na 25-24. A ač Sovy ještě během druhé čtvrtiny získaly nové sedmibodové vedení, proměnil se zbytek utkání v ukrutnou bitvu.

A když domácí Šotnar s Davidem zkusili v závěru třetí čtvrtiny zápas utrhnout třemi trojkami na 58-48, rozehrávač USK Ondřej Sehnal 9 body svého týmu v řadě nastolil opět téměř rovnováhu a do koncovky se šlo prsa na prsa.

Za stavu 71-72 100 sekund do konce soví power forward Proleta fauloval trojkujícího Houšku, který třemi šestkami obrátil na 74-72. Následoval kritický útok zápasu, v němž USK po třech útočných doskocích srovnal zpod koše z rukou Stevanoviče, aby se domácí David dopustil ztráty vyšlápnutím do autu. A Chorvat Marič vzápětí z nájezdu strhl vedení 74-76 na stranu hostů.

To zbývalo do konce 21 sekund. Domácí si vzali timeout a v následném útoku svěřili trojku do rukou zelenáče Davida. Ten 9 sekund do konce minul a Marič z trestných hodů stvrdil výhru Pražanů.

Pod tu se nejvíc podepsali Marič (26, trojky 11/4, TH 8/8 z 6F+), Sehnal (13+6 asistencí a 6F+), Proleta (11) a Stevanovič (10+8 doskoků). Za domácí kontrovali Houška (23), Šotnar (16+6 asistencí, trojky 7/4) a David (11, +8 za 25 minut), ani bodem však nepřispěl rozehrávač Brown (kvůli faulům odehrál jen 16 minut) a pouze 4 body stihl obvykle produktivní Pecka.

Domácím patřily trojky (13-8), ale zásadně zaostali zpod koše (14-34) i v šestkách (11-20). USK navíc ztratil pouhých 9 míčů a SLUNETA zapsala jen 2 body z rychlých protiútoků.

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Byl to pro nás těžký zápas, protože jsme ve čtvrtek hráli v Nymburce a na přípravu na toto utkání jsme měli jen dva dny. Z minulé sezony, kdy jsme s Ústím prohráli oba zápasy, jsme neměli dobré zkušenosti, takže jsme sem jeli velice namotivovaní se snahou tuto bilanci prolomit. Těší mě, jaký tým ukázal charakter, za dnešní výkon si zaslouží respekt.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Viděl bych dva důležité momenty. První byl hned na začátku, kdy se USK dostal rychle do desetibodového náskoku, a nás stálo spoustu sil se dotáhnout zpátky. Druhým klíčovým momentem byla třetí čtvrtina, kdy jsme si vypracovali desetibodový náskok my, ovšem z posledních dvou útoků jsme si nechali dát dvě trojky od Sehnala, který USK podržel. Díky tomu se hosté do čtvrté čtvrtiny nějakým způsobem nadechli, pak už to byl boj o každý míč. U nás bohužel hráči, od kterých očekáváme lepší výkony, nesplnili to, co se od nich čeká, což byl jeden z kamenů úrazu. Vypíchl bych ještě jednu věc - řekli jsme si, že nedostaneme moc bodů z vymezeného území, ale v této statistice jsme prohráli 14-34. Bohužel jsme nezvládli těžké domácí utkání, teď nás čekají tři zápasy venku a v některém z nich to budeme muset odčinit.“

Igor Marič (křídlo USK Praha): „Byl to velice těžký zápas, který musel fanoušky bavit. My jsme ukázali charakter, bojovali od začátku až do konce a díky tomu jsme na konci mohli oslavit výhru.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Soupeře jsme si nechali hned na začátku zápasu utéct, ruku v ruce s tím šla i naše špatná úspěšnost střelby, což nás dost sráželo. V závěru zápasu jsme sice ubránili některé útoky soupeře, jenže nedokázali jsme doskočit. Každopádně bych chtěl soupeře pochválit za jeho výkon.“

14 27 41 3 14 9 9 23 18 101 80

Při dané formě týmů a jejich cíli postoupit do skupiny A1 půjde v neděli v Ústí o velmi zajímavý zápas. USK zatím nestačil jen venku na mistra a bronzové Olomoucko a na severu bude nemálo kousat, což ve vloženém čtvrtečním utkání demonstroval při vlažnější hře soupeře i na palubovce Nymburka, kde využíval každou nabídnutou brejkovou šanci i možnost skórovat z útočných doskoků.

SLUNETA musí zastavit především ohnivé trio Proleta (16,2) – Mareš (13,2) – Marič (11,8), jež se skládá na 41 sovích bodů. Zatím sice dost inkasuje (průměr přes 92), ale nahrazuje to skvělými trojkami (průměr 10 na utkání při úspěšnosti 41 procent) i slušnými čísly v ostatních statistikách. Střelecké pole vede shodně 17bodové trio Houška, Pecka, Svejcar, rozehrávači Brown se Šotnarem přidávají 13 a 10 bodů.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „USK po minulé sezoně doplnil tým o zkušeného Mariče a na pozici podkošového hráče nahradil Vukoslavjeviče mladý talentovaný Proleta. Zbytek týmu zůstal pohromadě. Trošku netradičně tak máme možnost po několika letech vidět v dresu soupeře hned čtyři cizince. Sovy se od začátku sezony prezentují velmi dobrým a týmovým basketbalem. Bodová zátěž je rozložena na několik hráčů a není tak možné se soustředit pouze na dva tři jedince. Jak již nám přípravný zápas s vysokoškoláky naznačil, budeme se muset hostům vyrovnat především v agresivitě. Je to naše poslední domácí utkání před šňůrou třech těžkých zápasů na hřištích soupeře. I proto věřím, že nás přijde podpořit plná SLUNETA a zápas dovedeme do vítězného konce.“

Jan Karlovský (power forward SLUNETA Ústí): „V minulém kole jsme prohráli v Opavě, teď nás čeká velmi dobře organizovaný tým USK. Ten udělal největší progres mezi minulou a současnou sezonou. Musíme se připravit na jeho basketbal jak nejlépe umíme, jít si pro vítězství a hrát celých 40 minut náš basketbal.“

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Čekají nás teď dvě důležitá utkání na venkovních palubovkách. V neděli v Ústí a ve středu v Opavě. Chceme uspět v obou, i když je to odvážný plán v rámci respektu kvality soupeřů. Pokud budeme poctivě bránit, může se to stát skutečností. Teď nás čeká série soupeřů ze špičky tabulky, kteří nás opravdu prověří. Je to na nás - favorit utkání není daný, byť budeme hrát venku.“