26.0

#98
5.0

Houška vládcem Folimanky!

Pandy se na dálku rehabilitovaly svým fanouškům za nevyvedený domácí start s Pardubicemi a na pražské Folimance chytrou hrou i pomocí těžko branitelných pivotů Šteffela s Houškou a úderností svých guardů zvládly i v šestičlenné rotaci (bez zraněného forwarda Šmída a rozehrávače Thompsona) nesnadný zápas s mladíky z USK, jež i přes dlouho nadějný výkon jejich last minute posily na guardu Applebyho (19 bodů) SLUNETA přemohla 70-81 a slaví tak první výhru.

V oboustranně strhujícím úvodu plném brejků se hosté díky získaným míčům ze zdvojování na půlce i efektivnějšímu přechodu utrhli do vedení 8-16, ale Appleby, který navzdory jen pár společným tréninkům v podstatě přebíral i otěže rozehry USK, 9 body v řadě ještě stáhl manko na 17-18, když domácí zprvu držely především trojky. To SLUNETA jen za první čtvrtinu kontrovala 12 body zpod koše (ze svých 18), kam se dostávala po někdy až příliš snadných kombinacích.

Sovy v první půli hořely v obraně 5 na 5, když Ústí dokázalo využívat svých dlouhých mužů v mismatchích, přičemž těžilo z řady chyb domácích mladíků (USK do půle 10 ztrát a úspěšnost z pole 31 procent) a už do poločasu ze svých 42 bodů dosáhlo 26 zpod koše. Nejvíc zářil kapitán Pavel Houška, autor 16 bodů za první dvě čtvrtiny a celkem 26.

Po poločase 30-42 vyšponovaly Pandy vedení až na 20 bodů (6 minut do konce), využily stále větší faulové zátěze Applebyho, který nakonec odehrál jen 21 minut, a ve druhé půli už zápas  kontrolovaly. Vedle Houšky je táhnuli i guardi Wisseh (17+8 doskoků, 6 asistencí, 9F+), Svejcar (14+7 doskoků, trojky 7/4) a Šotnar (10+10 asistencí). Za domácí vedle Applebyho kontroval ještě Michal Mareš (18, trojky 8/4). Jeho tým střílel s úspěšností jen 35 procent a nepomohla mu ani převaha na útočném doskoku (14-6). Hosté si nejvíc pomohli body zpod koše (22-36).

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Hosté předvedli seriózní výkon a mají rozhodně čím přispět do ligy. Jsem velmi zklamaný z nedostatku energie v obraně, z toho, jak jsme tlačili na soupeře. Jsme sice nejmladší tým ligy, ale my tak také musíme hrát. To znamená, že bez běhání, útočného doskoku, presu na míč a rychlých protiútoků nemůžeme vyhrávat utkání, pokud nám tyto lehké body budou chybět. Tenhle tým má velký potenciál, ale bez těchto základních vlastností, které jsem jmenoval, nemůžeme ten potenciál naplnit. Naštěstí je další utkání už ve středu, kdy můžeme vše napravit.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Pro nás je to velmi důležité vítězství. Na USK se jen tak nevyhrává, viz poslední dvě sezony. Za druhé na USK se nikdy nic nevzdává. Pamatuji si zápasy, kdy jsme vedli podobně v poločase, nebo po třech čtvrtinách a zápas jsme dokázali ztratit. Vážím si toho vítězství, protože ve středu jsme proti Pardubicím prohráli a v tom utkání jsme přišli o dva hráče, Thompsona a Šmída. Přijeli jsme v úzké rotaci, se šesti hráči a třemi mladými, kteří nemají tolik zkušeností. Pět hráčů hrálo 30 a více minut, kluci makali, bojovali a zvládli ten závěrečný tlak. Když to vypadalo, že se USK dostane pod hranici deseti bodů, někdo byl schopen zvednout prapor, dát střelu z dálky, nebo se prosadit nájezdem.“

12 6 30 36 3 20 5 14 19 26 92 81

Absence USK: guard Whack, forward Vilém Svoboda (koleno)

Absence Ústí: forward Šmíd (natažené šlachy, start nejistý)

Po last minute odchodu forwarda Lockeho a při nejistotě startu dalšího křídla Šmída mohou být Pandy na Folimance až zásadně oslabené a na perimetru by tak musely spoléhat výhradně na své guardy. Po neslavném středečním vstupu do ligy na domácí půdě s Pardubicemi je tak čeká další přetěžká šichta. Tým se po nedávném příchodu rozehrávače Thomspona ještě musí sžít s americkou akvizicí v útoku a ještě víc v obraně. Ústí na úvod inkasovalo 96 bodů a na 79 v útoku se jeho hráči složili zejména díky 12 trojkám. Po nijak zvlášť vyvedené přípravě se tak nad výkonností celku vznáší řada otazníků.

Ještě nečitelnější je ovšem před startem ligy forma USK, jenž tradičně nezveřejňuje výsledky ani další informace o svých přípravách, a nezbývá tak než čekat na rozskok úvodního utkání. Snad jediná věc je jasná – Sovy budou po sezoně s volnější defenzivou opět přísné v obraně a jako tradičně budou nejmladším týmem ligy, zejména díky přítomnosti 8 hráčů mladších 22 let a dokonce pěti mladších 20 let. Jde však i o několik nadějných reprezentantů, z nichž řada zřejmě už letos dostane větší šanci.

Klub v létě vyměnil nejen své zahraniční zastoupení, když Madsena, Bookerta a Ranese nahradili Američané Whack s Holdenem, ale přišel i forward Fait a na trenérské pozici nahradil Řeka Chougaze 25letý mladík Dino Repeša, syn chorvatské trenérské veličiny Jasmina Repeši.

Letní přípravu s týmem odpracoval i 35letý 201 vysoký srbský power forward Filip Vukosavljevič, jenž v minulé sezoně hrál pátou francouzskou ligu, a jejž do Prahy zavál vztah s novou posilou euroligového ZVVZ USK, francouzskou křídelnicí Valeriane Ayayi. Sovy se s ním nakonec dohodly na angažmá a hodlají využít jeho zkušeností a pod košem i 110 kil živé váhy.

USK však hned na začátku řeší i jednu nepříjemnost. Svalové zranění nové posily guarda Whacka si vyžádá několikatýdení léčení a klub, který jen v říjnu čeká porce 11 utkání, tak povolal do zbraně dočasný záskok Raheema Applebyho. 25letý 191 vysoký Američan sezonu 2016/17 odehrál ve finském ligovém celku Kouvot s průměry přes 14 bodů a 4 asistence (trojky 32,4) a v minulé sezoně s velkou pravděpodobností nepůsobil v žádném klubu. Za studií hrával na Lousiana Tech s další letní posilou Pražanů, power forwardem Holdenem.

Michal Šob (manažer týmu USK Praha): „Při našem losu je start do sezony hodně důležitý. Proto bereme v neděli pouze výhru, a to i přes respekt k síle soupeře, jehož hra je opřena o skladbu cizinců a skvělého Pavla Houšku.“

Dino Repeša (kouč USK Praha): „Po celý průběh letní přípravy měly naše výkony vzestupnou tendenci a nyní se nacházíme přesně tam, kde bychom chtěli před začátkem sezony být. Až na dva zraněné hráče budeme mít k dispozici kompletní tým. Do utkání chceme vstoupit s energií především na obranné polovině a vůlí udržet střelce SLUNETY při zemi. Ústí nezvládlo předehrávku proti dobře hrajícím Pardubicím a určitě si na nás bude chtít spravit chuť. Pozor si musíme dát především na podkošové duo Pecka - Houška a na zahraniční posily Wisseha a Thompsona. “

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Předehrávka druhého kola nám jasně ukázala, že nás nečeká lehká sezona, a že pokud se budeme chtít měřit s nejlepšími týmy v lize, pak nás čeká ještě hodně práce. Na USK jedeme s pokorou, ale s jediným cílem, a tím je první letošní výhra.“

David Šteffel (centr SLUNETA Ústí): „Do Prahy jedeme bojovat o první výhru, soupeř je nám sice známý, ale během léta značně posílil a tím naznačil své ambice a určitě nás nečeká nic lehkého. Naší malou výhodou by mohl být fakt, že už za sebou máme první zápas a tlak z úvodního utkání je spíš na USK.“

Atrakce utkání: ke každé zakoupené vstupence dostane návštěvník utkání i jednu zdarma.