30

22
19

Trápení. Trhák. Obavy. Postup!

Pro domácí to muselo být jako temné deja vu z nedělního ústeckého kotle. Pandí veterán Stanislav Votroubek sesměroval do obruče svou druhou trojku, snížil už na 62-55 a původní 21bodové manko srazil už o 14 bodů. Do konce zbývalo ještě pět minut a Beksa už měla na kontě pět faulů.

Hosté ale tuhle šanci nevyužili – Robinsonovi byl vzápětí odpískán nesený míč a Votroubkovi útočný faul při přetlačované s Nečasem na trojce. A mezi tyto dvě ztráty vložil domácí Spearman svou třetí trojku z útočného doskoku Švrdlíka. Náskok JIP vytáhl na 65-55, a i když pak jeho tým včetně něj samého páchal jednu ztrátu za druhou, dunk a další zakončení zpod koše ústeckého Pecky dostalo hosty nejblíž na pět. Spearman vzápětí z útočného doskoku Nečase poslal do koše svou čtvrtou trojku a na začátku poslední minuty už při skore 68-80 nasměroval domácí v sedmém čtvrtfinálovém duelu k postupovému triumfu 70-60, který si však vítězná Beksa ohromně zkomplikovala.

Při nebývalém trápení v oboustranně nervózní první půlce neproměňovala ani ty nejvyloženější situace zpod koše, trojky ani nepokoušela (4/0), minula 6 z 15 šestek, přidávala řadu chybných rozhodnutí a při drtivé převaze na útočném doskoku (13-1) vedla na body z druhých šancí jen 5-1. V těsném vedení 29-25 (polovinu bodů doručili dlouzí Švrdlík s Kohoutem) ji tak po 20 minutách drželo především 10 bodů z rychlého přechodu. Hosté, podporováni početnou žlutomodrou brigádou fanoušků v napěchované a bouřící Dašické (1280), nepotřebovali k vyrovnanému skore mnoho. I oni se ale v útoku proti agresivní obraně domácích spíš trápili a museli být domácím vděční za spoustu spálených šancí.

Do druhé půle už ale vstoupily jiné Pardubice. Jako by opět velkou prvopoločasovou aktivitou do koše a na doskoku soupeře unavily, najednou létaly o dvě rychlosti před ním, pokládaly do obruče snadná zakončení zpod koše a Pandula po kolotoči přihrávek trefil po 22 minutách i první z nakonec 7 trojek týmu (bilance z oblouku v druhé půli 11/7). Motorem přechodové fáze i šikovných pasů pod koš tu byl veterán Welsch, který nakopl v obraně precizně vypomáhající Beksu ke čtyřmi trojkami sycenému trháku až na 54-33 po 28 minutách.

Za Ústí tu podnikal opět osamocené akce Robinson, jeho spoluhráčům přibývaly fauly a zdálo se, že Ústí tentokrát už nic nespasí. Jenže pak Východočechy potkal stejný stav jako v neděli na severu. I pod zesíleným tlakem obrany začali vršit ztráty všeho druhu a od nabytí 21bodového vedení jich za posledních 12 minut spáchali tucet, z toho 10 ve čtvrté čtvrtině. Měli však štěstí, že tentokrát jejich bodový polštář byl o něco napěchovanější než v neděli.

Lídry vítězů byli dva 18bodoví skóreři Švrdlík (18+11 doskoků) a Spearman (18, trojky 7/4), v druhé půli rozkvetlý playmaker Půlpán, jejž hosté cíleně nechávali stále volného, přidal 9 bodů a forward Pandula 8 s 10 doskoky. Za hosty se činili Robinson (17, TH 9/9 z 8F+), Pecka (15) a Šotnar (9). Beksa byla tentokrát velmi efektivní z trojek (15/7 ku 25/5 soupeře), mnohem slabší to bylo s dvojkami (53/18 – 35/13) i ztrátami (22-19). Naopak sílu měl tým opět na doskoku (55-30, v útoku 19-5, body z druhých šancí 17-5) a z brejků (14-0). A v obraně Pandy zavřel na 30 procentech z pole.

Pro SLUNETU sezona skončila sedmým místem, Beksu čeká v semifinále, jež startuje příští týden, našlápnutá Opava.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Chtěl bych poděkovat Ústí za super sérii. Trenér Pištěcký udělal skvělou práci s týmem, k tomu mu gratuluji. Chci dát kredit i našim hráčům, protože hlavně z mentálního hlediska to byla těžká série. Každý si myslí, že když jste druhý po dlouhodobé části, tak automaticky postupujete dál, ale play-off je jiná soutěž. Nezáleží na tom, jak jste hráli v základní části a kolikátí jste skončili, musíte přijít na hřiště a vyhrát. Nás rozhodilo, že jsme prohráli hned první domácí zápas v sérii, věděli jsme, že to pro nás bude těžká série. Klíč k ní byl po utkání číslo 3, který jsme prohráli, ale po zápase jsem v šatně neviděl skleslé hráče - zklamané ano, ale ne zásadně skleslé. Další den na ranním tréninku v Ústí jsem viděl, že tým je pohromadě, že drží spolu. Od čtvrtého zápasu jsme se přizpůsobili tomu, jakým způsobem proti nám Ústí hrálo, rozpoznali jsme, co máme udělat pro náš úspěch v sérii. Měli jsme v jednotlivých zápasech propady, čehož Ústí využívalo, ale zvládli jsme to a jsme v semifinále.“

Jiří Welsch (rozehrávač BK JIP Pardubice): „Po druhém zápase jsem říkal, že jedním z hlavních problémů bylo, že lidi si mysleli, že tahle série bude jednoduchá, a ona jednoduchá nebyla. Narazili jsme na tým, který dokázal pozvednout úroveň svojí hry na vyšší rychlost a vyšší stupeň, na tým, který byl velmi dobře takticky připravený, a dost dlouho nám trvalo, než jsme se tomu přizpůsobili. V téhle sérii jsme předvedli všechny naše tváře, včetně nevyrovnanosti, ale zároveň hodně velkou sílu a srdce, protože když jsme byli přitlačeni ke zdi, vždycky jsme dokázali odpovědět a zareagovat. Jsme samozřejmě šťastní, že jsme vyhráli a postoupili do semifinále. Viděl jsem spoustu emocí, ale rád bych je krotil, protože jsme potvrdili roli favorita. Těším se na semifinále.“

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „V první řadě gratuluji Pardubicím k vítězství a k postupu do semifinále. Samotný zápas jsme ztratili ve 3. čtvrtině, kterou jsme prohráli o 15 bodů. O přestávce jsme si řekli v šatně, že výsledek je pro nás ještě příznivý, na to, že domácí měli 13 útočných doskoků a dali 10 bodů z rychlých protiútoků. Chtěli jsme chytit 3. čtvrtinou, ale její začátek se nám vůbec nepovedl. Ve 4. čtvrtině, jak už to několikrát bylo v sérii, jsme se vrátili do zápasu, dostali jsme se na 5 bodů, ale pak Brandon Spearman dal trojku a už se nenašla síla. Chtěl bych poděkovat všem našim hráčům, protože jsme odvedli slušnou práci, byť výsledek je pro nás krutý - všichni si přečtou, že jsme skončili sedmí. Děkujeme všem lidem, kteří nás podporovali, bylo jich opravdu dost. Jsem pyšný na to, co se nám částečně povedlo, byť zklamání je momentálně větší.“

Stanislav Votroubek (forward a asistent SLUNETA Ústí): „Myslím, že jsme Pardubicím jejich postup ztížili, asi to nikdo nečekal. Jsem hrdý na to, co jsme předvedli, ale bohužel to nestačilo. Můžeme být spokojení s tím, co jsme odvedli, přeji Pardubicím hodně štěstí do dalších bojů.“

5 25 30 4 9 10 19 24 19 54 60

Poprvé za dva roky, kdy se v lize hrají čtvrtfinálové série na čtyři výhry, se dostane na divácky nejatraktivnější Zápas 7 o všechno. O konec sezony pro jednoho a velkou úlevu pro druhého. V případě středečního sedmého duelu mezi domácími Pardubicemi a Ústím (v 18:00 v hale na Dašické, živě vysílá web ČT) by ta úleva v podání favorizované Beksy byla přímo olbřímí, v případě lupu Pand by pak stejně velká byla radost hostů.

Ti jsou nyní psychicky na koni, neboť senzačně v prodloužení dokázali otočit šestý domácí zápas, když 6:30 do konce základní hrací doby ztráceli 15 bodů a už byli téměř na cestě na dovolenou. Po jejich nebývalém vzepětí ale vše dopadlo jinak a z drsného direktu se musel sbírat favorit, který rozhodně nečekal tak dlouhou sérii.

„Prohrát takový zápas tímhle způsobem, to je na psychiku vždycky náročnější. Je to těžké i v běžném utkání a v takhle důležitém, kdy už jsme mohli sérii ukončit, je to ještě horší. Pořád jsme ale ve hře a musíme tu poslední výhru doma urvat,“ vrátil se k hořké nedělní zkušenosti pardubický power forward Ondřej Kohout.

Podle něj tým v klíčové sekvenci čtvrté čtvrtiny za vysokého vedení přestal hrát hru, která mu do té doby nesla ovoce. „Vypadli jsme z rytmu v útoku a potom i v obraně a Ústí to dokázalo využít. Chytilo se některými šťastnými střelami a na konci už bylo na koni.“

Fakt, že tým po 28 útočných doskocích z Utkání 5 tentokrát sebral v útoku jen šest odražených míčů, Kohout neviděl nijak tragicky. „Nevím, jestli to bylo vyloženě tím, že si na to Ústí dávalo větší pozor, ale podle mě jsme měli lepší úspěšnost střelby (dvojky 40/22, trojky 29/11) než předtím doma a nebylo tolik míčů na doskok. Jinak ta aktivita byla podle mě pořád stejná,“ soudí podkošová opora, která v domácím Duelu 5 sebrala hned 7 útočných doskoků, což vyznačilo i osobní maximum sezony.

Šest útočných doskoků celkem by ale v sedmém zápase Bekse stačit nemuselo. „Doskok je jistě jednou z našich hlavních zbraní, ať se střelecky daří, nebo ne, a musíme to využívat. Musíme se o to opřít v jakékoli chvíli utkání,“ naznačuje Kohout, že na Dašické se opět dá očekávat velké dobíjení obruče hostů.

Vedle doskoku už podle power forwarda, kterého čeká první Zápas 7 v kariéře, budou rozhodovat tradiční přednosti z podobně vypjatých duelů – nasazení, bojovnost, získávání neutrálních balonů a týmový výkon. „Kdo ho předvede v obraně i útoku lepší, ten vyhraje.“

Pro Beksu, jíž v celé sérii chybí křídlo Škranc a power forwrad Martin, bylo důležité, že se po zranění z pátého utkání mohl i v neděli v Ústí opět v plném lesku představit top skórer týmu v sérii Brandon Spearman. Tomu se z poslendích 4 utkání (tři venku, jedno doma) mnohem víc vydařily dva ústecké zápasy s 35 body v Duelu 4 a s 32 body v Utkání 6. Jeho týmu by se nyní hodilo, aby zabral i na domácí půdě, kde měl lepší především první dva zápasy (19 a 22 bodů).

„Podle mě je to víc o týmovém výkonu než o tom, jestli zahraje líp jeden hráč. Kdyby ale předvedl to samé co v Ústí, určitě by nám to pomohlo,“ nepochybuje Kohout.

Trenér Pardubic Tomáš Bartošek před rozhodujícím zápasem zdůraznil, že je třeba zapomenout na to, co bylo, aby tým šel do středeční bitvy v dobré pohodě, koncentrovaný a sebevědomý. „V letošní sezoně se s Ústím potkáme už podeváté. Je možné nějak upravit jednu dvě akce, abychom soupeře překvapili, ale spíš je to v této fázi o tom, abychom byli schopni předvést konstantní výkon ne 35, ale 40 minut. Sedmý zápas bude hlavně o správném nastavení hlav.“

Bartošek je rád, že rozhodující duel jeho tým odehraje doma. „Hala Dašická je specifická v tom, že fanoušci jsou v bezprostředním kontaktu s hráči a ženou nás dopředu. Rozhodně vnímáme jako obrovskou výhodu, že sedmý zápas hrajeme doma. A věříme, že nás požene plná hala.“

Kouč ústeckých Pand Antonín Pištěcký vzhlíží k večeru zúčtování s otevřeným hledím. „Celou sérii si maximálně užíváme a nehodláme na tom nic měnit ani v posledním utkání. Vnímáme podporu ze strany našich fanoušků a víme, že nás ani v Pardubicích nenechají na holičkách. Pro celou SLUNETU bude středa 25. dubna velkým dnem a my uděláme vše pro to, aby bylo co slavit.“

Hrající asistent Ústí Stanislav Votroubek šel ve svém vyjádření ještě o štok výš: „Ať už to dopadne jakkoli, jsem hrdý na to, co tento tým dokázal, a myslím, že i pro ústecké fanoušky to byl až doteď skvělý zážitek, který ještě zdaleka nemusí skončit.“

V hale na Dašické na fanoušky čekají i tradiční doprovodné aktivity. V pauzách tak vystoupí cheerleaders IM CHEER Pardubice a tanečnice Aerobic centra Pardubice a diváckých soutěžích budou hlavními cenami poukázky do místní provozovny McDonald’s a také medovník od kavárny Nano café.