29.0
#7
11.0

Beksa spadla na ofenzivní dno!

76, 76 a dokonce 58. Po dlouhodobé části 85bodový útok Pardubic upadá ve čtvrtfinále do stále větších potíží a důsledky pro tým začínají být už dost vážné. Poté, co Ústí na domácí půdě drtivým druhým poločasem (40-26) ovládlo třetí zápas čtvrtfinálové série a znovu se dostalo do vedení (2-1), stojí Východočeši pouhá dvě utkání od konce sezony.

V kritické druhé půli nikdo z jejich týmu nedal ani sedm bodů, jediné dvě trojky tu zaznamenali Kent s Kohoutem a Ústí se tak opět povedlo spoutat pardubickou „ofenzivní bestii“, která za celý zápas zvládla jen 6 brejkových bodů.

Pandy po špatném startu do utkání (2-9) zavřely na druhých pět minut úvodního dějství obranu, z útočných doskoků a trojek - nejvíc taženy Peckou a Robinsonem - otočili skore a po 13 minutách šly do trháku 26-13, aby hosté po 9,5 minutové sekvenci s pouhými 4 body opět přidali a neseni trojkujícím Potočkem obrátili na poločasových 30-32.

Rozhodný úder SLUNETY před více než tisícem diváků nastal na přelomu třetí a čtvrt čtvrtiny, kdy po 4 trojkách vyskočila během 4 a půl minuty z 40-41 na 58-47. Postupně vedla až o 16 a pro Beksu už nebylo cesty zpět.

Při porážce 70-58 zásadně zaostala především ve trojkách (26/12 – 13/5). Vítěze vedli Pecka (16) s Robinsonem (12), u hostů, jež zatížilo 15 ztrát, byli nejlepší Švrdlík (14) s Kentem (11).

6 30 36 8 6 14 16 15 53 58

Absence Pardubic: křídlo Škranc (zranění), power forward Martin (zranění, již odcestoval do USA)

Podle informací z ústeckého lůna byl triumf SLUNETY v úvodním duelu série prvním po nekonečných 13 letech na pardubické půdě a to je už doslova poklad a především závazek směrem k oběma domácím utkáním. Ústí může jen litovat, že nesebralo při nemalých šancích i druhý zápas, což už by byl doslova majstrštyk, který by podle všeho měl hodně co dělat s taktickým nachystáním týmu koučem Pištěckým. Ten ve skupině A2 nenápadně čekal na svou příležitost a věděl, že v obou vzájemných zápasech sezony Beksu náležitě potrápil a jednou i porazil.

Dokázal podřídit americké individuality potřebám týmu, v úvodních dvou zápasech vyžil i bez podkošové síly Teaguea, který odešel už před nadstavbou, a v obraně i útoku ušil na papírového favorita padnoucí taktiku. SLUNETA se zejména v prvním zápase dokázala soupeři vyrovnat v jeho elitní doskakovací disciplíně, dobře zabednila vymezené území a nechala i přes 12 tref Východočechy vykrvácet na trojkové linii (34/12), odkud Pardubice nejsou zvyklé odpalovat tak početné salvy pokusů.

Druhý tým dlouhodobé části se nedokáže tak, jak by potřeboval, dostat do rychlých protiútoků, a jakmile ztrácí půdu pod nohama, příliš spoléhá na svého amerického snajpra Spearmana, případně na jeho pobočníka Kenta, jež z „federálních zdrojů“ doplňuje nejvíc jen křídelník Pandula.

Po dvou prvních super těsných bitvách jsou oba duely na severu očekávány s největší mírou napětí.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Během týdenní přípravy na čtvrtfinále jsem klukům neustále opakoval, že Pardubice jsou kvalitní soupeř, ale rozhodně ne neporazitelný. Play-off je naprosto jiná soutěž než základní část. Vše, na čem jsme v tomto krátkém čase pracovali, a o čem jsme se bavili, si kluci vzali za své a na hřišti nechali vše. Z tohoto úhlu pohledu jsem byl s prvními zápasy série spokojený. Možná mi to někdo nebude věřit, ale ano, věřil jsem, že jsme mohli z Pardubic přivézt i dvě výhry. Máme silný, zdravý tým a hráči mají zdravé sebevědomí. Fungují na hřišti i mimo něj jako jeden a v zápasech jsou ochotní nechat vše. Samozřejmě si sílu soupeře uvědomujeme, ale nějak ji nepřeceňujeme, ani nepodceňujeme. Kvalitu pardubického týmu známe a přistupujeme k ní zodpovědně a s pokorou, ale to neznamená, že se z toho sesypeme. Zápasy ve vyřazovacích bojích jsou odměnou za naši celosezonní dřinu a my bychom si je měli především užít, což klukům neustále opakuji. Od dvou domácíh zápasů máme velmi velká očekávání a netajíme se tím. Jedná se o vrchol sezony a nepochybuji, že to bude na SLUNETĚ znát. Věřím, že nás plná hale požene k ještě kvalitnějšímu výkonu. Věřím, že naši fanoušci dokážou z kluků vymačkat 110 procent energie. A taky věřím, že se nám podaří se fanouškům odměnit. Mám na ně i jednu obrovskou prosbu. Potřebujeme jich víc než kdykoli jindy. Čekají nás další dvě náročná utkání a oni můžou být pomyslným jazýčkem na miskách vah.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Čtvrteční vítězství a vyrovnání série je pro nás hrozně důležité. Zaprvé jsme získali první bod v sérii, zadruhé by nás tato výhra měla uklidnit a nakopnout do dalších zápasů. Víme, že jsme se dokázali zvednout z těžké situace - i když se nám úplně nedařilo v útoku, je velmi cenné, že jsme toto vítězství vybojovali jako tým. Podobně vybojovaná vítězství jsou mnohdy cennější, než když jde všechno tak, jak má. Před dvěma zápasy v Ústí máme víru, že dokážeme uspět. Je potřeba, abychom hráli se stejným nasazením v obraně jako ve druhém utkání. Nedat domácím žádný jednoduchý koš, nedovolit jim útočné doskoky a sami na nich být stále co nejaktivnější. Rádi bychom také zlepšili naši přechodovou fázi do útoku, potřebujeme se rychleji a častěji rozbíhat dopředu, abychom více skórovali z přechodové fáze.“