36

10
15

Autreyho show v Edenu

Sérii pěti porážek v řadě pomohl Královským Sokolům ukončit jejich nový lídr a jedna z ligových legend Lamb Autrey. Ten se při výhře na Slavii 87:81 blýskl 28 body a odsoudil červenobílé k třetí prohře za sebou.

Slavia předvedla dobrý vstup do zápasu, když od začátku vedla zejména díky duu Radek Pumprla – Jelínek. Díky ofenzivní smršti, která domácí v Edenu dostala v osmé minutě na čtyřiadvacet bodů byl náskok Pražanů už osmibodový. Sokoli se sice na přelomu čtvrtin dostali zpět do hry, ale Slavia pak vystřihla desetibodovou sérii, která rozzářila lehce promrzlé diváky. Hradec se ale nedal a zlepšenou střelbou se znovu vzepřel. Když se pak jejich nový lídr Autrey chytil z dálky a trefil dvě trojky za sebou, mohli Východočeši dokonce odcházet do kabin s prvním vedením v zápase.

Třetí čtvrtina pak byla v podání hostů nejlepší v zápase a přinesla jim hned několikrát devítibodový (maximální) náskok v utkání. Slavia se ale rozhodla zápas ještě naposledy zdramatizovat, a zatímco Hradec čekal přes čtyři minuty na první koš ve čtvrté čtvrtině, poslal Radek Pumprla svůj tým šest minut před koncem do trháku 71:67. Pak si oba soupeři vyměňovali koše jako dva boxeři údery v ringu, než koncovku převzal plně do svých rukou Lamb Autrey. Jeho koš a následná trojka půl minuty před koncem poslala Hradec do šestibodového vedení, svůj výkon pak korunoval dvěma pojišťujícími šestkami.

Autrey se prostřílel ke 28 bodům za osmatřicet minut na palubovce, přidal i sedm doskoků a pět ztracených míčů. Doplnil ho 21 body Lovro Mandalinić, z úzké lavičky Hradce se bodově prosadil pouze jediným košem Vladimír Vondra. Pět dvouciferných střelců Slavie vedl Juraj Palenik se sedmnácti body, Adam Dworsky přidal o dva body méně. Tolik se tentokrát neprosadil mladý Martin Kheil, který zůstal na šesti bodech.

Pavel Beneš (kouč SK Slavia Praha): Bylo to velice těsné utkání, kde v první půlce jsme byli lepší my, v druhé půlce byl lepší soupeř. Bohužel jsme se nedokázali vyrovnat s Lambem Autreym, který nám dal 30 bodů. Měli jsme s ním strašné problémy, když jsme zkoušeli různé varianty... prostě nedůslednost a taková nedisciplinovanost našich hráčů, kteří nechtěli hrát fyzický basketbal, dostali jsme 90 bodů a s tím nemůžeme vyhrát, to je prostě problém. Když se k tomu dopočítá, že jsme měli 20% střelbu z tříbodové vzdálenosti, což bývá naše gro, tak se samozřejmě dostaneme k tomu, že jsme prohráli o 5 bodů. Těsné utkání, jsme z toho smutní, ale musíme pokračovat dál, čekají nás Ostrava a pak USK, což jsou další hratelní soupeři, tak uvidíme, jak to půjde dál."

David Jelínek (power forward SK Slavia Praha): Rozhodně zklamání... byl to jeden zápas, který jsme předpokládali vyhrát od začátku sezóny. Nepřistoupili jsme k tomu tak, jak jsme měli už od začátku, nechali jsme je hrát jejich hru a potom jsme se přizpůsobili té jejich hře a nehráli jsme to, co bychom hrát měli."

Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): Tak zápas se mi hodnotí velice dobře. Vyhráli jsme a to vítězství jsme potřebovali. Hrál jsem v úzké sestavě, zapracovali jsme Lamba, prostě odehráli jsme dobrý zápas. Přestáli jsme ten první poločas, kde nám domácí trošku utekli, do poločasu jsme to ale otočili a pak si myslím, že jsme byli o kapánek lepší a po zásluze jsme vyhráli."

Vladimír Vondra (forward Královští sokoli): „Já si myslím, že jsme hráli určitě dobře, konečně jsme byli v plné sestavě. Tohle vítězství jsme určitě potřebovali a připravovali jsme se na to celou repre pauzu. Jsem rád, že to dopadlo tak, jak jsme chtěli a očekávali."

• pivot Šturanovič

Poprvé pod vedením nového dirigenta Autreyho se představí nyní již poslední Sokoli (už bez rozehrávače Vlahoviče) na palubovce nováčka. Počítají už pět porážek v řadě, z toho čtyři doma, přičemž ta nejmenší byla o dvacet bodů. V defenzivě, na doskoku i ve ztrátách strádající tým by už měl být po čase kompletní a pokusí se tak odpoutat ze dna.

Sešívaní sice po senzačním setnutí mistra padli v Kolíně a v Pardubicích, ale vždy po vyrovnaném průběhu. Doma navíc zatím drží neporazitelnost, když těží z organizované hry bez ztrát a s průměrem téměř 10 trojek na utkání. Nečekaným šéfem jejich ofenzivy je mladý křídelník Kheil s průměrem 16,7 bodu za své první tři zápasy v sezoně.

Pavel Beneš (kouč SK Slavia Praha): „Po reprezentační pauze jsou první ligová utkání vždy trošku loterie. Hradec již bude hrát v plné síle, naším úkolem bude zastavit soupeřovy individuality a střelbu z dlouhé vzdálenosti. Věřím, že jsme schopni pokračovat v našich výkonech a postupně se ještě zlepšovat.”

Juraj Páleník (křídlo SK Slavia Praha): „Opět další domácí zápas, určitě budeme chtít prodloužit domácí neporazitelnost a navázat na dobrý výkon z Pardubic. Za Hradec by měl už hrát i Autrey, takže velký pozor si musíme dát určitě na něj.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): „Na Slavii se snažíme co nejlépe připravit, ale máme před ní respekt, protože doma porazila Nymburk. Nečeká nás lehké utkání, nicméně věřím, že když jsme teď kompletní a vrátili se všichni marodi, tak předvedeme lepší výkony. Pokud jde o začlenění Lamba Autreyho, proběhlo bezproblémově, kluci ho vnímají hodně pozitivně. Očekávám od něj, že převezme roli lídra, dodá potřebnou energii a posune nás na vyšší úroveň.”

Tadeáš Vlček (křídlo Královští sokoli): „V poslední době nás trápila zranění tří hráčů ze základní pětky. Větší role pak byla dána nám mladším, to nás bohužel drželo dole. Vzhledem k naší nezkušenosti jsme se dopouštěli chyb, a to je podle mě ten hlavní důvod našich neúspěchů. Jedním z větších problémů, na který jsme se teď soustředili, byla obrana. Dále bylo pro nás důležité představit novému hráči Lambu Autreymu náš herní styl.”