28.0

#15
7.0

Ani posily neodvrátily devátou porážku v řadě

Ještě ráno v den zápasu nefigurovali na soupisce Hanáků dva noví muži, kteří se už večer do domácí bitvy s USK měli významně obtisknout. Ne však natolik, aby změnili aktuální osud svého nového celku. REDSTONE, jemuž pod košem chyběl klíčový pilíř Vučkovič, celé utkání Sovy marně naháněl a porážce nakonec i přes výtečnou poločasovou produkci nezabránila ani srbská posila na centru Sreten Kněževič a nový americký guard Darrell Davis.

Právě Kněževič byl při absenci Vučkoviče velkým důvodem toho, že domácí i přes bídnou defenzivu uhráli poločas na sedmibodové manko (44-51). USK se tu opřel o 22 bodů guarda Westa a díky trojkové převaze (4/2 - 27/9) zaretušoval i manko zpod koše (30-18) a 12procentní deficit v úspěšnosti střelby.

Kněževič však po 19 bodech a 10 doskocích z první půle zůstal ve zbytku utkání velmi tichý (celkem 22+15 za 24 minut) a USK z rukou prakticky jen českých borců vystoupal 14 minut do konce do už rozhodného trháku 49-69, i díky téměř čtyřminutovému totálnímu vyhasnutí domácí ofenzivy.

Zejména křídelník Halada pak ještě rozdmýchával pokusy o stíhací jízdu Olomoucka, ale blíž než na deset bodů se jeho tým neprobil.

Pod už devátou porážku Hanáků v řadě (85-104) se v dresu Pražanů (bez Vyroubala) nejvíc podepsali West (28, trojky 14/6), Mangas (22), Štěrba (17+7 asistencí), Švec (11) a Kyzlink (10). Na straně hostů byly trojky (11/3 - 39/12), šestky (20/14 - 34/24), body z druhých šancí (13-21) i ztráty (16-11). Domácí kontrovali jen produkcí zpod koše (52-40). Vedle Kněževiče je dvojciferně sytili i Halada (15) a Carpenter (14), Davis ve své premiéře přidal 8 bodů, 6 doskoků a 3 asistence.

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Nejsme v ideální situaci, přišli noví hráči, další byli zranění. Přesto tým bojoval a chtěl uspět. Nevzdal se, což je pozitivní. Proti hodně našlapané sestavě soupeře to ale měl těžké především fyzicky a to se projevilo ve výsledku.”

Dominik Žák (power forward BK REDSTONE Olomoucko):
”Myslím, že jsme nepodali špatný výkon, i když to na úspěch nestačilo. Jsme bojovníci a věříme, že pokud budeme pokračovat v maximální práci, sezona se ještě otočí a začneme vyhrávat.”

Josh King (kouč USK Praha): ”Rozhodně to nebylo jednoduché utkání, soupeř je kvalitní, v jeho řadách nastoupili noví hráči. Olomoucko sice několik zápasů v řadě prohrálo, i tak to pro nás ale bylo hodně náročné a jsme rádi, že se nám podařilo na palubovce soupeře opět uspět.”

Ondřej Švec (guard USK Praha): ”Chtěli jsme se po minulé porážce vrátit na vítěznou vlnu, což se podařilo. Nebylo to ale snadné. Sice jsme si dokázali vypracovat několikrát větší náskok, domácí se ale vždy dokázali vrátit, a proto se rozhodovalo až v poslední čtvrtině.”

• bleskurychlá hra

Pro Hanáky přichází další šance na změnu osudu a přerušení strašidelné šňůry už osmi porážek. Při stávající sestavě,  v níž stále chybí náhrada za již bývalého lídra týmu Wigginse, to však bude proti třetímu USK velice těžké i v domácím prostředí.

Sovy po třech výhrách sice padly doma s Nymburkem a byla to jejich vůbec první domácí porážka, zároveň ale platí, že Pražané dosud podlehli jen třem posledním medailistům. Po duelu s mistrem jim sice průměr v útoku spadl pod 90 bodů, stále je ale jedním z nejlepších v soutěži. Navíc tým už pětkrát v řadě navršil nejméně 41 doskoků a má i průměr deseti trojek a také jen 12 ztrát.

To Hanáci ztrácejí jako o závod a jejich 77bodový útok tak často strádá, nemálo i kvůli jen 68procntním trestným hodům a 33procentním trojkám.

Absence USK: rozehrávač Vyroubal (zranění v horní polovině těla)

Robert Skibniewski (kouč BK REDSTONE Olomoucko): ”Vysokoškoláci trefili posily a hrají opravdu dobře. Pomohl jim návrat Tomáše Kyzlinka z Itálie. Čeká nás opravdu kvalitní protivník, který prožívá hodně dobrou sezonu. Víme, kde je největší palebná síla USK, spoléhají na Mangase a Westa. Nesmíme ale zapomínat i na další kvalitní hráče Pražanů. Pro tým je hodně důležitá pomoc zkušeného Štěrby a dobře hraje na rozehrávce i Vyroubal. Potřebujeme zopakovat domácí defenzivní výkon proti Brnu. Když k němu přidáme lepší zakončení, nebudeme bez šancí.”

Josh King (trenér USK Praha): ”Je to pro nás důležitý zápas, protože přichází po prohře s Nymburkem. Bude třeba znovu navázat na naši hru a naskočit na tu správnou vlnu. Po delší cestě do Olomouce musíme být připraveni hrát hned od začátku. Je to náš poslední zápas v první půlce základní části a chceme ji skončit vítězně. To nebude lehký úkol, domácí mají několik zkušených hráčů. Carpenter je talentovaný a dobře stavěný, ale mají i další hráče jako třeba Feštra. Jsou vysocí a bude důležité se s tím fyzicky vypořádat v útoku i obraně. Vučkovič v tomto vyčnívá a musíme ho tak odstavit dál od koše. Doma jsou Hanáci silnější a sahali po několika výhrách, jako třeba s Brnem nebo Děčínem. Pokud se chceme vrátit na vítěznou vlnu, musíme být na tohle vše připraveni.“

František Fuxa (power forward USK Praha): ”Po ne úplně vydařeném výkonu proti Nymburku pokračujeme nelehkým zápasem v Olomouci. Soupeř má řadu kvalitních zkušených hráčů, naším cílem bude udržet je na uzdě a pokusit se diktovat tempo po celých 40 minut. Pokud se nám toto podaří, můžeme pomýšlet na další výhru.“