10.0

#13
3.0

Ztratili Morgana, ale ne zápas

Hanáci dál přicházejí o jednoho amerického muže za druhým, i přesto však dokážou vítězit. A dokonce už se po pátém úspěchu ze sedmi posledních kol probili na čtvrté místo. I když na pražské Folimance podruhé v řadě ztratili dvojciferné vedení ze druhé čtvrtiny a v závěru půle dokonce i jednoho ze svých tahounů Malika Morgana, díky zvládnuté koncovce Sovám oplatili výhrou 86-91 nedávné vyřazení ze čtvrtfinále Českého poháru.

Olomoucko hned v úvodu duelu vrhlo na domácí zónu, které se i pak věnovalo výrazným způsobem, a k tomu se od prvních minut střelecky rozjely hlavní opory Palyza s Morganem. A když se z oblouku přidal i rozehrávač Kouřil, ofenzivní i defenzivní jistota USK se začala otřásat v základech. Hosté navíc čím dál víc ničili soupeře útočným doskokem (do půle poměr 1-11 a body z druhých šancí 0-10) a za stavu 25-37 už bylo Pražanům úzko.

80 sekund před půlí ale Hanáky postihla velká rána. Jako by nestačilo, že tým opustil lídr Douglas a už po jednom odehraném zápase je aktuálně mimo i jeho záskok Drye, při nikým netísněném dvojtaktu se znenadání hrozivě podlomilo koleno křídlu Morganovi, který se skácel na zem, do zápasu už nezasáhl a sezona pro něj nejspíš skončila.

Jeho tým se ale z nenadálé ztráty dokázal vzpamatovat a z pěti bodů ještě do půle vytáhl náskok na devět, tažen autorem 21 bodů Palyzou. Ten po změně stran přidal už jen půltucet dalších, ovšem jeho i Morgana zastoupili jiní a v úvodu třetí části vedlo Olomoucko až o 15.

Jenže rozehrávači Appleby s Ondřejem Sehnalem vzápětí vedli kontr USK na 66-67 a začínalo se skoro znovu. Ovšem to už našlapoval svou motorku tajný trumf hostů Váňa, který s Josipovičem a Kouřilem dovedl hosty do koncovky stále za mírného vedení.

Po snížení třemi šestkami domácího Mariče na 81-83 získal na oblouku tři trestné hody právě i Váňa, který na začátku 40. minuty oddálil hosty na 81-85, aby po minuté trojce Mariče znovu on z dalších šestek posunul Olomoucko na plus 6. Pak po útočném doskoku USK snížil bláznivou trefou z dvojtaktu z úrovně oblouku Appleby (83-87), aby po dvou šestkách Hanáka Palyzy přidal i divokou trojku na 86-89. Další trestné hody Palyzy už ale sebraly Sovám i zbytek nadějí.

Vítězný tým sytili Palyza (27+10 doskoků), Váňa (18), Josipovič (15), Kouřil (12+11 asistencí, 6 doskoků) a Morgan (11). Hanáci si pomohli šestkami (15-20) a útočnými doskoky (3-17, body z nich 4-10), přičemž měli o 13 střel víc. Za USK byli vidět Appleby (20+7 asistencí), Ondřej Sehnal (18+7 asistencí a 8f+), Proleta (17, z pole 8/8) a Stevanovič (10).

Predrag Benáček (trenér BK Olomoucko): „Čekali jsme těžké utkání. Domácí mají dobrou formu. Vyhráli v Pardubicích a Svitavách. Nás porazili i v poháru před dvěma týdny a měli jsme k nim velký respekt. Přišli jsme maximálně bojovat a porazit je. To se nám povedlo, přestože se Morgan

těžce zranil. Má poškozené vazy v kolenu a asi pro něj skončila sezona, což nás mrzí. I bez něho jsme to ale dokázali a smekám před kluky, jak to dali z hlav pryč na konci prvního poločasu. Odehráli jsme chlapsky druhý poločas. Nelekli jsme se, když se USK vrátil z minus 15 na konci třetí čtvrtiny. Gratuluji klukům a opravdu smekám.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Nemůžete vyhrát proti týmům, jako je Olomoucko, pokud jim necháte 17 útočných doskoků. Já jsem varoval tým už po utkání v Pardubicích, kdy jsme soupeři dali 19 útočných doskoků. Jenže to jsme zvládli vyhrát. Olomoucko hrálo dobře. I přes ta zranění

dobře sdílelo míč a ukázalo formu. Buď jsme fyzicky tak slabí, že nedokážeme doskočit míč, nebo máme mentální limit, že nejsme dostatečně hladoví po doskoku. K tomu přidejte 27 bodů Palyzy a sedm nedaných trestných hodů. Když to vše sečtete, je stav minus 5 ještě dobrý výsledek.“

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 77-90, 84-77, v Českém poháru: 89-68

Hanáci i přes různé kádrové potíže získali ze 6 posledních zápasů 4 výhry a doma v minulém kole nebývale jasně smetli Tury. Zlepšenou formu zejména proti rozjetým Sovám budou potřebovat, neboť v minulém ligovém duelu s nimi na Folimance ztratili zápas z 12boového vedení, tehdy navíc s lídrem týmu Douglasem. A poté – už bez Douglase – přišel domácí propadák ve čtvrtfinále poháru. Proto Palyza, Morgan a spol. budou muset vytáhnout svůj áčkový výkon, aby mohli v Praze uspět. V tuto chvíli jen není jasné, zda v sestavě bude nový small forward Drye, který v minulém duelu se Svitavami chyběl.

Pražané jsou ve své top formě sezony, když jim zřejmě maximálně vyhovuje, že se nyní utkávají jen se silnými soupeři a už neztrácejí s celky z chvostu tabulky. Získali už pět výher z posledních sedmi kol, když doma složili Opavu, Svitavy a Děčín a venku, kde už dlouho zvítězit nedokázali, čerstvě skolili i Svitavy a Pardubice, když nemálo těžili i z oslabení soupeřů.

Jan Pospíšil (asistent USK Praha): „Olomoucko zapojuje do sestavy nové hráče místo Douglese. Tým se tak mění v průběhu sezony, díky tomu je soupeř méně čitelný, ale i tak bereme za úspěch jen výhru. Máme s Olomouckem letos kladnou bilanci, pokud počítáme i utkání Českého poháru. Tuto statistiku chceme potvrdit domácím výkonem. Jako vždy se musíme odrazit od obrany. Hanáci mají několik dobrých střelců z dlouhé vzdálenosti.“