29.0

#8
6.0

Soví pravidlo platí i po Turech!

Nervózní duel s nevídanými 71 šestkami ve Svitavách potvrdil „Soví pravidlo“, z nějž by už soupeři z vrchních pater měli mít pěkně nahnáno. USK se totiž posledních několik týdnů umí vyhecovat především proti silným protivníkům. A třetí DEKSTONE mezi takové rozhodně patří. Výsledek? 76-94 pro Pražany!

I přes různé horké chvíle se skutečné napětí nad svitavskou palubovkou vznášelo jen prvních 17 minut. O dalšího muže oslabenější Tuři (bez Svobody, O´Briena a nově i bez centra Dodda) byli mimo svou obvyklou kůži a nedokázali zastavovat pestrý, Applebym řízený útok USK, který poměrně snadno chodil až do koše, trefoval trojky i získával trestné hody (23 do půle), ve druhé čtvrtině už byl vpředu a od stavu 44-45 se proti sestavě se třemi domácími mladíky utrhl z útočných doskoků až na 44-55 po 20 minutách. A když v úvodu druhé půle namísto náporu Turů přiložil USK pod kotel ještě víc, únikem na +18 bodů rozhodl definitivně, když druhou a třetí čtvrtinu v součtu ovládl 36-56.

Lídrem vítězů, kteří měli tři hráče vyfaulované za 18 či méně minut ve hře, byl Stevanovič (24+9 doskoků), následován Marešem (13), Ondřejem Sehnalem (11+9 asistencí), Proletou (11) a Křivánkem (10+7 doskoků). Za domácí dělal, co mohl, Puršl (Puršl 22+7 doskoků a 9f+), za nímž byli až s odstupem Crandall (14, vyfaulován za 21 minut ve hře), Svetozar Stamenkovič (12) a Marko (11+6 asistencí). Hosté trefili víc trojek (3-6) i bodů zpod koše (38-48).

Dino Repeša (trenér USK Praha): „My jsme přijížděli s tím, že proti nám bude tým s druhou nejlepší hrou po Nymburku, jak jsme to viděli po zničení Opavy. My jsme za poslední dva roky vyhráli všude, kromě Nymburka a právě Svitav. Věděli jsme, že proti nám bude velmi silný tým se zkušenými hráči a nebude to jednoduché. Poslední tři dny jsme se připravovali speciálně na zápas ve Svitavách. Soustředili jsme se na detaily, naši útočnou hru, dokázali jsme to provést na hřišti a vypadá to jako jednoduchá výhra. Samozřejmě domácí měli problém se zraněními a já jim přeju, aby byli brzy kompletní. Stejně tak u nás, protože uvidíme, jak na tom budou Appleby a Stevanovič.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme bohužel šli do zápasu bez dlouhodobě zraněného Matěje Svobody, Seana O’Briena a v noci před zápasem dostal horečku Damonte Dodd, takže jsme byli v hodně okleštěné sestavě. Do toho si v pátek Geno Crandall udělal na tréninku lehký výron a Sveťo Stamenkovič netrénoval dva dny. Věděli jsme, že to bude o vůli, ale tu jsme bohužel nepředvedli a USK zcela zaslouženě vyhrál. My se budeme muset dát zdravotně do pořádku. Předvedli impozantní šňůru, kde jsme vyhráli 12 z posledních 13 zápasů (včetně poháru). A teď se musíme uzdravit, dát se dohromady, protože skupina A1 bude dlouhá a musíme se soustředit na další zápasy.“

Filip Petružela (power forward USK Praha): „My jsme se poslední tři dny připravovali na Tury, protože hrají velmi kvalitní basketbal. Chtěli jsme zastavit jejich doskok a přechod do rychlého protiútoku. To se nám povedlo.“

Svetozar Stamenkovič (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „USK zahrál velmi dobře. Nechci se vymlouvat, ale chyběli nám zranění hráči a takový je bohužel výsledek. Doufám, že se poučíme z této prohry a uzdravíme se do dalších zápasů. A doufám, že budeme rozumní a nebude se to víckrát opakovat. Toto si nemůžeme dovolit před našimi fanoušky a na našem domácím hřišti. USK chtěl vyhrát, udělal pro to všechno a my ne. Můžeme se vymlouvat, ale dnes jsme nebojovali, jak se má.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 78-70 a 84-93

Absence Svitav: křídla Matěj Svoboda (po operaci kolena) a O’Brien (kotník)

Svitavy si hýčkají úsek sezony s už 10 výhrami z 11 posledních zápasů a pro duel s USK mají speciální motivaci za poslední porážku na Folimance. Tam si s sebou nevzali svou obvyklou formu, což nyní budou chtít napravit, byť jim chybí všestranně úderný forward O´Brien. I bez něj to tým naposledy zvládl díky zlepšené druhé půli v Kolíně, nyní jej však možná čeká o něco těžší zkouška. Záležet však bude na tom, zda Pražané potvrdí svou story z posledních týdnů, a proti silnějšímu protivníkovi, tentokrát navíc venku, se vyhecují k nadstandardnímu výkonu. Pozor si budou muset dát především rozehrávači Appleby s Onřejem Sehnalem, aby se vyrovnali s tlakem na míč a agresivními zdvojováními soupeře, neboť Opava a Kolín proti Turům v minulých dvou kolech napočítaly nejméně 20 ztrát.

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „USK dlužíme porážku za nedávný zapas základní části. Když se budeme prezentovat hrou jako v posledních zápasech, věřím že uhájíme domácí palubovku.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „USK máme rozhodně co oplácet. Není tomu tak dávno, co nás Pražané vyprovodili z Folimanky porážkou, po našem bezkrevném představení. Tentokrát však hrajeme na domácí palubovce a jsme odhodláni předvést o poznání lepší výkon. K tomu budeme potřebovat zlepšit tlak na soupeřovy rozehrávače Sehnala s Applebyho, kteří nám naposledy pořádně zatápěli. Dále musíme odříznout od míče jejich výborné střelce Mareše s Maričem a pod košem se fyzicky popasovat s Proletou a Stevanovičem. Věřím, že bez Seana O´Briena a stále i bez Matěje Svobody předvedeme agresivní výkon plný energie a budeme se před našimi skvělými fanoušky radovat z dalšího domácího vítězství.“

Martin Bašta (asistent USK Praha): „Nadstavbová část nám přinese jen těžké soupeře. Tady není z čeho vybírat. Po tom jsme ale volali, protože pro hráče i fanoušky to budou skvělá utkání, což už ukázala základní část. Liga je vyrovnaná a skupina A1 bude ještě dramatická. My chceme tabulkou určitě ještě směrem nahoru. To ale musíme podpořit výhrami na půdě soupeřů. Ve Svitavách k tomu budeme mít příležitost. Musíme pohlídat doskok a zlepšit obranu tak, abychom vytvářeli tlak na soupeře celých 40 minut.“