25.0

#21
10.0

Standing ovations ve Svitavách!

Byl to podle všeho nejlepší poločas Turů pod letošním vedením Lukáše Pivody. A byl to poločas naprosto virtuózní. Svitavy vydržely u svého klíčového defenzivního plánu s agresivním zdvojováním rozehrávačů soupeře, i když se v úvodu druhé půle zdálo, že přestává fungovat, vynutily si 20 ztrát Slezanů a druhým poločasem ovládnutým 50-29 si - za ovací vestoje napěchované haly (1015) - došly pro velký triumf 90-70, kterým nejenže se na třetí pozici přiblížili druhé Opavě na rozdíl jediného vítězství, ale ještě na svou stranu výrazně překlopili vzájemné skore (po zákldní části +14).

Opavu taktický plán Svitav v úvodu několikrát zaskočil a zkušený playmaker Šiřna se ve zdvojeních musel zbavovat míče nouzově a dopouštěl se ztrát. Postupně ale zvládal míč posílat z rukou včas (právě jeho body a akce začaly tým vracet ve druhé čtvrtce z -11), a když v úvodu druhé půle dvakrát v řadě hosté z této situace snadno skórovali, za vedení 42-49 se zdálo, že domácí budou muset něco změnit. Opak byl pravdou. Tuři si šli dál tvrdohlavě za svým, naopak ještě zvýšili svou agresivitu s ohromnou aktivitou rukou proti vodičům míče a právě z toho získávali klíčové zisky i body.

Po vyrovnané první půli, v níž Opava ještě díky vodopádu 6 trojek (za poločas celkem 9 proti třem domácích) dokázala ve druhé čtvrtině otočit z 27-16 na 40-41, už také začal být víc znát soustavný tlak na koš v podání Turů, kteří těžili z pestré hry přes zdvojovaného power forwarda Puršla, z individuálního mistrovství Crandalla i seběhů O´Briena (se zraněnou nohou po srážce odstoupil v závěru druhé čtrvtiny, ale do druhé půle se vrátil). Zpod koše skórovali i do zóny a sklidlili odsud 44 bodů proti pouhým 16 Opavy. Dokázali si navíc pomáhat svým smrtícím přechodem do útoku, který jim mazaly opavské ztráty.

Klíčový obrat nastal v utkání ve třetí části, kdy domácí ze 42-49 otočili během 6 minut na 61-54. Dvě důležité trojky tu trefil Crandall, zanedlouho se z oblouku přidali i O´Brien s Markem a po 7 opavských ztrátách ve třetí části se hostům zápas začal ztrácet z dohledu.

Vítěze (dál bez Matěje Svobody) při deváté výhře za 10 posledních zápasů sytili členové 71bodové základní pětky (opavská 52) Crandall (18), O´Brien (15), Puršl (14), Kovář (13+10 doskoků) a Marko (11+6 asistencí). Za hosty (bez Kvapila, Bratčenkova) výrazněji kontrovali jen Bujnoch (17+9 doskoků), Jurečka (14, trojky 7/4) a Šiřina (13, 6 ztrát, z nichž 5 přišlo do půle). Domácí byli vedle produkce zpod koše lepší i z brejků (17-5) a ve ztrátách (8-20), Opavě patřily jen trojky (9-13).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „V prvním poločase si domácí vybudovali 11bodový náskok, ale to jsme ještě zvládli vykrýt a šli jsme do kabin s jednobodovým vedením. Tam jsme si řekli, že musíme nějak zareagovat na svitavské zdvojování nebo vysoký předskok (proti rozehrávačům), ale bohužel dneska nevím, kde kluci byli hlavami. Hráli jsme bez rozehrávačů, spolupráce absolutně vázla a nebyli jsme schopni až do konce zápasu na to něco vymyslet, že bychom soupeře vyťukali a dali jednoduchý koš nebo měli otevřenou střelu. Hráli jsme hloupě. Rozhodla třetí čtvrtina, kde soupeř dal tři slepené dlouhé trojky, odskočil a bylo vidět, že mu to dalo sílu do žil a naopak u nás ta frustrace z toho individuálního a celkového výkonu narůstala a výsledek je, jaký je. Šokující je, že naši tři nejzkušenější hráči (Šiřina, Gniadek, Klečka – pozn.) mají dohromady 17 ztrát. To potom nemůžeme nejenom tady pomýšlet na vítězství. Dnes vyhrál chytřejší tým a my jsme se propadli do propadliště hlouposti. Byl jsem opravdu v šoku z toho, co jsme byli schopni vyrobit, ale to nesnižuje výkon domácího týmu, který ve druhém poločase hrál místy excelentně.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Já jsem velmi rád, že jsme snad kromě druhé čtvrtiny, kde jsme na obranné polovině skoro nebyli, předvedli velmi dobrou práci v obraně a přenesli jsme si tento agresivní výkon ze zápasu s Pardubicemi. Donutili jsme Opavu ke 20 ztrátám a z toho jsme dali 26 bodů, což rozhodlo. A i to, že se nám konečně povedlo ubránit Jakuba Šiřinu, který nám, tuším, za druhý poločas nedal ani bod. Ale opět jdeme do zápasu s tím, že si pohlídáme opavské trojky, i když je to velmi těžké, jelikož umí vystřelit každý s vysokou úspěšností. A my v prvním poločase dostaneme 41 bodů a z toho 9 trojek, což je obrovské číslo. Naštěstí si kluci vzali moje slova k srdci, a to, co předvedli ve druhém poločase, bylo skoro excelentní. A za to jim moc děkuju. Opět říkám, že musíme zůstat nohama na zemi a je to „pouze“ jedna výhra, sice proti velmi těžkému soupeři, ale musíme takhle pracovat dál a věřím, že když to tak bude dál, sezona bude úspěšná.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „My jsme se celý zápas nedokázali vyrovnat se svitavskou obranou naší „dvojičky“. Oni nás zdvojovali a my jsme vyrobili kupu ztrát. A jejich 26 bodů po našich ztrátách je obrovské číslo, které rozhodlo zápas. My jsme celý zápas zkoušeli nějaké věci, jak si s tím poradit, ale limitovalo nás to v útoku. Zasloužená výhra Svitav.“

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „Myslím, že od nás to byly dva rozdílné poločasy. Ten první jsme byli všude trošku pozdě a nechali se spláchnout devíti trojkami, což je vysoké číslo na celý zápas, natož na první poločas. A to jsme se na to připravovali, že od Opavy takové nebezpečí hrozí. Druhý poločas jsme se ale hecnuli a nechali na hřišti úplně všechno. Týmovou obranou jsme zastavili Jakuba Šiřinu, což byl takový X-faktor. Já bych chtěl velmi poděkovat našim fanouškům, protože hlavně ve třetí čtvrtině, když se lámal pomyslný chleba, byli neskuteční.“

10 24 34 4 19 4 20 17 16 73 70

Absence Svitav: křídlo Svoboda (po operaci kolena), forward Hlobil (start nejistý)

Absence Opavy: power forward Kvapil (po operaci), křídlo Bratčenkov (koleno), Zbránek (kotník, start nejistý)

První vzájemný zápas této sezony: 79-85

Jasně nejatraktivnější zápas 21. kola, v němž se před kamerami Studia Basketbal utkají třetí s druhým týmem tabulky, kdy navíc domácí Tuři mohou soupeře dotáhnout na rozdíl jediné výhry a ještě na svou stranu překlopit skore ze vzájemných zápasů. Nebýt zaváhání na pražské Folimance, měli by nyní už sérii 9 výher, ale i 8 vítězství z 9 utkání je parádní počin.

Jenže Slezané už jsou zase na misi, v lize vyhráli už třikrát v řadě a i bez tria Kvapil, Bratčenkov, Zbránek dokázali během týdne v pohárovém čtvrtfinále vyloupit (v sedmičlenné rotaci) stánek SLUNETY, což nebyl úkol z nejsnadnějších. Jak Pardubice nedávno v NBL, tak právě Ústí Opava v obou případech venku pokořila především díky vysoké kvalitě na útočném doskoku. Na to si budou muset dát Tuři nejvíc pozor, jejich vysoká útočná vozba s křídelníkem O´Brienem jako třetím nejlepším doskakovačem ligy má ale všechny předpoklady tohle zvládnout.

Jiří Jelínek (power forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Opava se opírá především o trojkovou střelbu a protiútok. Velmi dobře spolupracuje a vzájemně si v útoku vyhoví. My určitě chceme navázat na zápas s Pardubicemi. Hrát koncentrované a agresivně celých 40 minut a přiblížit se Opavě v tabulce na rozdíl jediné výhry.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Čeká nás jeden z nejtěžších soupeřů a soused v tabulce, druhá Opava. Soupeř začal sezonu skvěle a vezl se na vítězné vlně. Na přelomu roku však přišly dvě drtivé porážky v Ústí a na USK. Momentálně má ale Opava na svém kontě tři vítězství v řadě a my očekáváme další těžké utkání. Opava se opírá především o týmový výkon a střelbu z tříbodové vzdálenosti. Jeden hráč však vyčnívá. Tím je Jakub Šiřina, který hraje stále ve skvělé formě. My se budeme chtít opět prezentovat koncentrovaným a agresivním projevem na obou stranách hřiště a stlačovat naše hluché úseky na minimum. Věřím, že navážeme na náš povedený výkon proti Pardubicím a Opavu na domácí palubovce udoláme.“

Václav Bujnoch (power forward BK Opava): „Ve Svitavách se hraje těžce, mají vyrovnaný tým deseti dobrých hráčů, takže mohou udržovat vysoké tempo. Musíme si pohlídat doskok a pokusit se tam vyhrát.“