8.0
#1
9.0

Pandy o 2 body blíž, Autrey asistenci od triple doublu

V prvním díle série předkola play-off mezi devátými Tury a osmými Pandami zvolil ve Svitavách každý tým odlišnou strategii, ale nakonec s ní oba uspěly. Po výsledku 91-93 zůstala jen o vlas napřed SLUNETA, která tak čtvrteční domácí duel bude začínat s dvoubodovým náskokem.

Oba celky nemohly jít v utkání rozdílnějšími stezkami. Zatímco Tuři v poločase kralovali z trojek (21/9 - 10/1), zpod koše vládlo Ústí (8-34). Tak či tak ale skore bylo vyrovnané (49-48). Domácí tu táhl Matěj Svoboda, o stupeň lépe doskakující hosté měli v čele Autreyho (14).

Právě americký dirigent potáhl SLUNETU ve třetí čtvrtině až do vedení 68-75, když už po 30 minutách byl na hraně triple doublu (19+8 asistencí a 8 doskoků). Domácí už tou dobou šest minut neměli pivota Johnsona, který cosi nakopl na střídačce a byl za to vyloučen (označeno za dostatečný trest).

Ve čtvrtém dějství však Tuři podřadili, z útočných doskoků a trojek se vrátili a do cílové rovinky už oba celky vbíhaly prsa na prsa, což předem zaručilo i dramatičnost druhého zápasu na severu Čech.

Četu tuřích střelců vedli Svoboda (25), Marko (17+8 asistencí), Slezák (16) a Bujnoch (11). Za Pandy odpovídali Autrey (25+11 doskoků a 9 asistencí), Rakočevič (21+8 doskoků), Haymond (13+7 doskoků), Pecka a Hanes (po 11). Zatímco hosté byli o dvě patra napřed zpod koše (26-50), domácí byli o 30 bodů lepší z trojek (38/13 - 17/3).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Dneska hodně emotivní zápas. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy zažil tolik technických chyb a tolik faulů. Takže dneska pro všechny aktéry utkání velmi těžké utkání. Myslím, že po tom průběhu pro nás přijatelný výsledek. Minus dva pořád nic není. V Ústí se bude hrát znovu a já věřím, že to zvládneme. Bohužel dneska jsme tři čtvrtiny postrádali obranu, pak jsme si řekli, že budeme zacpávat bednu, hlavně když Autrey nebo Hanes budou najíždět. Ale bohužel jsme tam měli pořád obrovské prostory, aby hosté lehce skórovali. To byla příčina toho, že v prvním poločase dali tolik bodů. Dali 34 bodů z pod koše při úspěšnosti skoro 80 procent, což je obrovské číslo. Ve druhém poločase jsme opět, hlavně ve čtvrté čtvrtině, nedali spoustu otevřených střel, kdy jsme na to měli čas. Nedali jsme pět šestek, ale takový je sport, takový je basketbal. Já věřím, že navážeme na bojovnou poslední čtvrtinu, v Ústí to zvládneme a postoupíme do play-off.”

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Myslím, že dnešní zápas mohl dopadnout určitě lépe, ale na druhou stranu taky hůř. Je to velice nadějné do příštího zápasu. My si teď musíme odpočinout, podívat se na naše chyby, ukázat si věci, dobře zítra potrénovat a být připraveni na čtvrteční zápas, kde se vše rozhodne.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Máme za sebou poločas této série. Pro nás samozřejmě super výsledek, protože jsme hráli venku a zvítězili jsme. I přesto, že domácím se po většinu zápasu dařilo extrémně za tři body. Měli úspěšnost 35 procent a naopak my asi 15. Ale hráli jsme hodně disciplinovaně. V útoku jsme dostávali míče do vnitřního prostoru, jak nájezdem, tak přihrávkou, a vyhráli jsme odsud 50 ku 26. A hlavně jsme tu neprohráli na doskoku jako minule. Takže to byly tyto tři faktory. Stěžejní je, že se nám asi daleko lépe bude regenerovat, protože jsme vyhráli a budeme hrát doma. Chceme v této sérii zvítězit a dnes jsem hrdý na své hráče, protože předvedli opravdu skvělý výkon.”

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): ”Je to pro nás důležité vítězství. Čeká nás ve čtvrtek znovu stejně těžký zápas, který potřebujeme vyhrát, abychom postoupili do play-off. Jsme spokojeni s výsledkem.”

Vzájemné zápasy v této sezoně: 88-90, 83-72, 68-83, 80-68

Absence Svitav: power forward Bujnoch (start nejistý)

Aktuálně nevyzpytatelná série předkola play-off začíná na palubovce Svitav, které dokázaly Ústí před pár dny právě doma porazit rozdílem 12 bodů, navíc s jen 68 inkasovanými body. A k tomu na pouhých 10 bodech zavřely ústeckého lídra Autreyho. To budou chtít zopakovat, navíc si budou muset dát pozor na autora sobotních 35 bodů do koše Hradce Haymonda. Tuři by rádi těžili i z nyní poněkud chřadnoucí formy soupeře.

SLUNETA končila nadstavbu úsekem se třemi porážkami ze šesti zápasů, přičemž hned dvě byly z rukou Královských sokolů. A zejména poslední domácí selhání se Sokoly tým hodně bolelo, neboť kvůli němu přišel o kýžené sedmé místo, k němuž celou nadstavbu směřoval. Ústí v závěru setnula hra do hradecké zóny, čehož si jistě pozorně všímal trenérský tým Turů. Rozehrávači Autrey i Hanes rádi hrají s míčem, jenže to právě do zóny většinou nefunguje a bude na to možná nalíčená i past ze strany Svitav.

Ty v posledních utkání ubraly na trojkových pokusech a víc se snaží hrát pod koš a získávat trestné hody i útočné doskoky. S tím se budou muset Pandy vyrovnat, opět se opřít o zlepšený doskok a zejména o své zahraniční opory.

Pavel Slezák (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): ”V sérii rozhoduje o postupu každý bod, a jak nám ukázal domácí zápas, klíčem bude ubránit Lamba Autreyho. Zvítězit se podařilo především díky skvělé týmové hře. To se musí opakovat, pokud se to povede, tak máme dobré vyhlídky, jak tuto sérii zvládnout.”

Martin Novák (asistent DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Tyto série, kde se hraje na určený počet zápasů a rozhoduje skore, jsou velmi nevyzpytatelné. Už předchozí zápasy ukázaly, že se týmům daří v domácím prostředí a tři zápasy skončily více než 10bodovým rozdílem. Pokud bychom dokázali v tomto trendu pokračovat v domácím zápase, tak by nám taková výhoda velmi pomohla ve venkovní odvetě. Klíčové bude, stejně jako naposledy, ubránění Autreyho a týmová obrana.”

Jan Šotnar (kouč SLUNETA Ústí): „V obou utkáních chceme předvést náš nejlepší basketbal, jak na obranné, tak na útočné polovině. Jedině s plnou koncentrací můžeme pomýšlet na vítězství a potvrdit lepší umístění po základní části.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): ”Výkony z posledních utkání nejsou ideální, ale tohle je předkolo a už není prostor na chyby. Očekávám velkou bitvu, kterou rozhodnou maličkosti. Svitavy nás naposledy porazily hlavně díky doskokům, takže to by mohl být faktor X této série.“