21.0

#16
12.0

Sokoli slaví udržení NBL!

Královští sokoli přežili nejnervnější dvě hodiny celé sezony. V pravý čas dokázali „shodit rez“ z měsíční zápasové pauzy, která byla znát v sobotu v jejich prvním barážovém střetu proti Jindřichovu Hradci, a v závěru klíčové nedělní bitvy o všechno se s domácí GBA Europe dostali už bezpečněji nad potřebný šestibodový rozdíl, který tým v posledních minutách udržel. V posledním duelu barážového turnaje v pražských Stodůlkách, který by ještě za pětibodové porážky vystřelil do nejvyšší soutěže GBA, zvítězili 94-82 a udrželi si tak příslušnost ke Kooperativa NBL pro druhou sezonu v řadě.

Fantastickým výkonem při absenci Candy s Hamplem v dresu vítězů zazářil především playmaker Stamenkovič, který zaznamenal dokonce triple double za 21 bodů, 15 asistencí a 11 doskoků! Velkou produkci přidalo i slovenské podkošové duo Lošonský (24+8 doskoků) - Sedmák (20+9 doskoků). GBA (opět bez týmového top skórera Killey-Jonese) tak nestačily ani dvojciferné příspěvky Sisoha (20), Pekárka (16+12 doskoků), Konontšuka (15) a Novotného (14). Výhru na stranu Hradce převážily doskoky (50-37, v útoku 14-9) a body zpod koše (40-24).

Sokoli zápas v prvních pěti minutách odzátkovali trhákem 17-7 s 10 body Sedmáka a celkem 4 trojkami týmu. Po 14 minutách vedli už 41-25 a mladíci z GBA nestíhali především v obraně. Favorit i dál udržoval většinou naddesetibodové vedení, jenže v úvodu čtvrté části Pražané taženi Pekárkem a Sisohem stáhli až na 72-67. Hradec však v rozhodných okamžicích přitvrdil na útočném doskoku a za ztrát soupeře se vrátil na dvojciferný náskok (83-72). GBA se ještě dvakrát přiblížila na osm až devět bodů, ale Lošonský a také Stamenkovič svou trojkou pak zasadili vítězi první ligy klíčové údery.

9 28 37 6 13 4 8 22 22 85 82

Poslední duel barážového turnaje v pražských Stodůlkách rozhodne o všem – tedy o účastníkovi příštího ročníku Kooperativa NBL. Tím bude buď domácí parta mladíků z GBA, nebo mnohem zkušenější celek Hradce Králové.

Pokud zvítězí tým GBA, stane se jasným pánem baráže, pokud uspěje Hradec, bude záležet na výši jeho výhry. Při vítězství do pěti bodů by stále postupovala GBA, při vyšším už by udržel příslušnost k elitě hradecký Kingspan. Ve hře je navíc ještě jeho protest proti neuznání koše Ondřeje Peterky ze samého závěru utkání s Lions. V případě úspěchu by se situace Východočechů ještě vylepšila.

Hradec, kterému v sobotním duelu s Lions chyběl guard Canda, už by měl být ve druhém zápase po měsíční zápasové pauze rozehranější. Pozor si bude muset dát zejména na domácí trio Pekárek, Sisoho, Chachašvili. Otázkou je, zda GBA už bude mít k dispozici svého sezonního top skórera Killeyu-Jonese, který první utkání s Jindřichovým Hradcem nehrál. V týmu Sokolů musí pro udržení NBL naplno zabrat všechny opory, které proti individuálně zručným soupeřům budou muset být velmi aktivní zejména v obraně 1 na 1.