14

#33
6.0

Lions vypadli ze hry o NBL

Ač v poločase svého druhého a posledního barážového duelu jindřichohradečtí Lions nakračovali za vedení 50-33 k posílení naděje na návrat do NBL, konečné vítězství 93-90 nad Hradcem Králové jim naopak dalo definitivu setrvání v první lize na druhý rok v řadě. V součtu s páteční 8bodovou porážkou od GBA jsou v rámci turnaje na bilanci 1-1 s -5 body ve skore, a ať už poslední nedělní zápas mezi domácí GBA a Hradcem Králové dopadne jakkoli, získá jedinou vstupenku do Kooperativa NBL jeden z těchto celků.

Pokud zvítězí tým GBA, stane se jasným pánem baráže, pokud uspěje Hradec, bude záležet na výši jeho výhry. Při vítězství do pěti bodů by stále postupovala GBA, při vyšším už by udržel příslušnost k elitě hradecký Kingspan. Ve hře je navíc ještě jeho protest proti neuznání koše Ondřeje Peterky ze samého závěru utkání s Lions. V případě úspěchu by se situace Východočechů ještě vylepšila.

V samotném utkání na Sokolech, kterým chyběli Canda s Hamplem, byla zřejmě znát měsíční soutěžní odstávka, což ukázal pro ně hrůzný vývoj první půle. Lions si díky trojici Tomanec, Zuzák, Lipkins podmanili už první čtvrtinu (30-16), a když pak především Marquardt přitáhl Hradec po 17 minutách na 39-31, Zuzák rozjel v závěru druhé čtvrtiny další nápor (11-2) soupeře.

Od stavu 60-42 se Kingspan začal v posledních 15 minutách do utkání vracet, nicméně ve čtvrté části se dlouho nemohl prodrat výrazněji pod 10bodový rozdíl. To se mu povedlo až v posledních třech minutách a Stamenkovičova trojka stanovila půl minuty před koncem konečný rozdíl.

Hradec Králové se nejvíc opíral právě o playmakera Stamenkoviče (18+10 asistencí), jemuž sekundovali Lošonský (18), Ondřej Peterka (16+12 doskoků), Marquardt (14, trojky 7/4), Sedmák a Andres (po 11). Za nešťastné vítěze, na nichž se ve druhé půli už mohl projevit druhý zápas hraný během 24 hodin, navíc opět téměř bez Jiřího Hubálka, se prosadili Zuzák (24, trojky 5/4), Tomanec (20), Lipkins (17+9 asistencí), Šoula (11) a Stegbauer (10). Lions nepomohlo ani o 20 střel navíc, neboť z pole o stupeň přesnějšího soupeře nakopla převaha v šestkách (+9) i o dvě trefy lepší oblouková produkce.

6 28 34 2 16 6 14 26 19 105 90

Přesně měsíc nehráli soutěžní zápas Sokoli z Hradce Králové, které v sobotu v hale GBA v pražských Stodůlkách čeká první ze dvou duelů o přežití v Kooperativa NBL. Svůj druhý díl totiž napíše baráž, hraná systémem každý s každým. A na hradecký Kingspan čekají Lions z Jindřichova Hradce, kteří v pátek v prvním utkání padli po prodloužení s domácí GBA.

Co od duelu celků z různých soutěží čekat?

Zcela neznámá je po takové zápasové odstávce forma favorita z NBL. Ten nicméně stále má ve svém středu dva z nejlepších ligových střelců Sedmáka s Lošonským, k tomu potentní guardy Candu, Stamenkoviče či Marquardta, tým se navíc může opřít o solidní doskok (zejména v útoku), nevelkou ztrátovost i osmou nejlepší útočnou produkci letošní NBL (téměř 81 bodů).

Lions budou sice mít výhodu v o stupeň větší rozehranosti, neboť v posledních týdnech hráli alespoň play-off první ligy, ovšem jejich výkony jsou zatím za očekáváním. Byť těsně (na rozdíl v celkovém skore), přece ztratili s GBA finálovou sérii první ligy, což je obralo o zásadně důležité pořadatelství baráže. A v pátek stejnému soupeři podlehli v prodloužení i v úvodním barážovém střetu.

Proti talentovaným juniorům Pražanů jim nepomohla ani rozsáhlá baterie borců s většinou velmi solidními zkušenostmi z NBL (a jen 8 minut odehrál ex-reprezentant Hubálek), nyní je navíc čeká druhý zápas během 24 hodin. V případě, že chtějí myslet na návrat do nejvyšší soutěže, nezbývá jim než uspět, ideálně o co nejvíc bodů. Favorizovaní Sokoli ale budou mít zcela jiné plány.