29

18
11

Záchranářské jízdě velel Wright!

Pokud se nestane nic nepředpokládaného, bude mít od podzimu Kooperativa NBL už čtvrtou sezonu v řadě stejné složení. Lions Jindřichův Hradec na palubovce prvoligového vyzyvatele zvládli přelomový duel své historie, Královské sokoly z Hradce Králové přejeli v barážovém Utkání 2 61-90, čímž o míle vymazali 7bodové manko z domácí palubovky, a uchovali si tak místenku v NBL i pro pátou sezonu v řadě.

O velký obrat v sérii se postaral především 30bodový Cameron Wright, jemuž velmi zdatně sekundovali power forward Zuzák (17), guard Šoula (16+6 asistencí) a centr Vošlajer (12).

Ráz druhému utkání udala před 400 diváky v hradecké hale Třebeš už první čtvrtina s 8 ztrátami domácích za prvních 7 a půl minuty hry. Sokoly navíc srazily i rychlé dva fauly uprostřed tohoto dějství ústředního centra Majeríka, který do půle odehrál pouhých 7 minut s 3 osobními chybami, a v celém utkání na rozdíl od duelu u Vajgaru nebyl žádným faktorem.

Hosté vlétli na soupeře jako hurikán a soustavou brejků i dalších zakončení zpod koše si v 8. minutě vybudovali náskok 9-17, když Šoula jako mikrovlnka během minuty vysázel 6 bodů v řadě.

Ve druhé čtvrtině pak Hradec proměnil jen 2 z 10 trojek a Lions po dvojkové smršti vysunuli tři minuty před poločasem svůj trhák až na 18-38. Dál o jejich převaze už nebylo pochyb.

Stejně jako Majerík zůstal do půle na nule i Faifr, Šírek stihl jen 5 bodů a Macela 2. To byli přitom 4 hlavní skóreři Královských sokolů z prvního utkání. Jediným jejich výrazným střelcem byl v prvním poločase (10) i celém zápase Kiršbaum (16 bodů, 10 doskoků), jenž byl však stejně jako Majerík už do půle obtěžkán 3 fauly. Hradec sice už po dvou čtvrtinách vedl na útočné doskoky 11-0, ale dvojková (19/5) a trojková (16/3) bída mu nedovolila víc než 27 bodů.

Hosté již do poločasu uloupili 8 míčů a střelecky je vedlo duo Wright (18) – Vošlajer (12).

Na konci zápasu hovořila pro domácí jen statistika útočných doskoků (20-4, body z druhých šancí 15-8) a šestek (19/13 – 9/7). Lions se naopak mnohem víc mírnili ve ztrátách (11-19), 21 bodů dosáhli z brejků, a to zejména díky 12 ziskům.  Na body zpod koše pak dominovali 18-42, efektivnější byli ve dvojkách (36/12 – 50/31) i trojkách (31/8 – 14/7).

První utkání: 82-75

Před hradeckým basketbalem stojí v neděli 15. května výjimečná šance. Potřebuje už „jen“ 40 nadprůměrně odehraných minut, aby rozrazil brány Kooperativa NBL! Po senzačním dobytí palubovky jindřichohradeckých Lions mu dokonce stačí porážka o 6 bodů a to je na prvoligistu nevídaný luxus.

Jihočeši sice ještě neskládají zbraně, nicméně před nimi je nejtěžší zápas jejich čtyřletého působení v nejvyšší soutěži. Ten, který rozhodne o jejich udržení, nebo sestupu.

Favorit musí ovšem zlepšit obranu a svou letošní Achillovu patu – střelbu. A to zejména při soupeřově zóně nebo pevně utěsněném vymezeném území.

V prvním utkání byli z Lions střelecky výrazní pouze Wright se Zuzákem, kteří tak budou potřebovat ještě větší pomoc. Ta by měla přijít od centra Vošlajera, který by se tentokrát měl vyvarovat faulů, aby vydržel ve hře déle než 20 minut.

Královští sokoli se v prvním utkání mohutně opřeli o duo Šírek – Majerík, které bylo obzvlášť produktivní v poslední čtvrtině. Ve hře byli ovšem znát i křídelník Faifr a rozehrávač Macela. Pokud se Hradec opět vyrovná soupeři na doskoku a umírní se v počtu ztrát, může za podpory domácího prostředí v zaplněné hale Třebeš slavit velký večer.