10

USK Praha

Užitečnost

Sovy zářily za obloukem: 21/11!

Hrají-li doma s Lions, vypadají Sovy jako nevídaně ofenzivní tým. První střet na Folimance ovládly 92-70, ten v rámci 41. kola dokonce 91-66, což značí jejich první a druhé útočně nejvydařenější představení sezony hrané na 40 minut. Ač po takovém výsledku Lions budí dojem celku smířeného s barážovým osudem, opak je pravdou.

Jihočeši po 30 minut vyhlíželi i naději na vítězství, když poločas drželi vyrovnané skore a ještě ve třetí čtvrtině James a spol. dokázali manko 13 bodů srazit na 6. To už se ale rozjížděl domácí Bohačík, autor 20 bodů ve druhé půli. Jeho tým, který má už jisté čtvrtfinále s Děčínem, dal v klíčové čtvrté čtvrtině 5 trojek a Lions povolil pouhých 5 bodů. V této čtvrtině dominoval na doskoku 16-5 a ve druhé půli celkově 24-7, čímž si pomohl k celkové doskakovací bilanci 49-22.

Navíc měl před 250 diváky báječné trojky 21/11, k tomu dvojky 36/20 a šestky 25/18. Famózní Bohačík zapsal 26 bodů a 13 doskoků s trojkami 7/6, Josipovič přidal 22 bodů s 8 doskoky, Šafarčík 18 bodů (14 do půle) se 7 doskoky a Feštr 12 bodů. Za hosty James vysázel 20 a Lamar 15.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „My jsme sem přijeli s nadějí porvat se o výhru, kterou tak nutně potřebujeme. Nutno podotknout, že tři čtvrtiny jsme byli tomuto cíli blízko. To, co se stalo v poslední čtvrtině, hodnotit nebudu, tam nás už USK rozprášil. Možná je výsledek pro nás až příliš krutý. Pomohlo k němu několik úspěšných trojek domácích v posledních sekundách útoků a spousta jednoduchých košů. Pivot Tomáš Vošlajer dnes nastupoval z postele. Se soupeřem jako USK, který má pivota Josipoviče, je pro nás důležitým herním článkem, on ale nebyl fit tak, jak jsme si představovali. USK dominoval pod oběma koši. Tam jsme měli obrovský problém. Když jsme se dokázali s tímto popasovat, tak zase vylétly střely z perimetru. USK je momentálně velmi nebezpečný tým. Kvalitní defenziva ho zdobí celou sezonu a přidává k tomu i velice nebezpečný útok. Musím konstatovat, že na vítězství jsme dnes neměli.“

Pavel Miloš (asistent USK Praha): „Všichni věděli, jak důležitý zápas to je. Výhra nám už zajišťovala play-off. Vstup do zápasu byl možná proto z naší strany nervózní. Kluci váhali, nevěřili si, neměli správná rozhodnutí a ten „drive“, co mívají. Můžeme být rádi za „plichtu“ v poločase. Rozhodnul vstup do druhé půle. Udělali jsme si náskok a bylo znát, že se kluci uklidnili. Začali hrát svoji hru, byli agresivnější, hráli 1 na 1. V obraně si začali věřit, pomáhat a výborně bránili 1 na 1. V útoku si pak začali půjčovat balon a trestat chyby, které Hradec dělal. Kontrolovali jsme už rytmus hry. K tomu se v útoku přidala výborná úspěšnost střelby za 3 body, s kterou jsme měli v poslední době problém. Skore pak narostlo až téměř na 30 bodů. I přesto to nebyl jednoduchý zápas.“

Vzájemné zápasy této sezony: 2-1

Lions (bez Šouly, Melskiho, Jakuba Nováka a možná i bez Hanuše) stojí před jednoznačnou nutností na Folimance uspět, chtějí-li ještě pomýšlet na vyhnutí se baráži a zejména čekání na ni. Velkou otázkou však je, zda se v momentálním rozpoložení a po sprše v Opavě dokážou vzedmout k potřebnému výkonu. Venku zatím uspěli jen v Brně, Svitavách a Kolíně, naposledy však 21. listopadu.

K dobytí soví palubovky by navíc potřebovali extrémní obranu a máloztrátový útok, který nebude založen jen na hře 1 na 1, na niž budou domácí výpomocemi a zahušťováním vymezeného území dobře připraveni. Lions se v této fázi sezony navíc nemohou vůbec opřít o trojky, na což bude USK rovněž spoléhat.

Michal Mareš (kapitán USK Praha): „Je to pro nás velice důležitý zápas. Pokud vyhrajeme, máme téměř zajištěné 7. místo v tabulce. Hradec je těžký soupeř, který spoléhá hlavně na hru 1 na 1. Pokud se nám ho podaří v této činnosti zastavit a přidáme obraný doskok, máme velkou šanci na výhru.“

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „USK je díky posilám komplexní tým, který je velmi zodpovědný v obranné fázi. My proto nesmíme hrát staticky, naopak musíme hýřit aktivitou a připravovat si jednoduché střely. V obranné fázi si musíme dát pozor především na souboje 1 na 1, ze kterých USK velmi dobře těží pro své střelce. Po zápase s Opavou máme co napravovat, já však věřím, že se v Praze opět probudí bojovný tým a budeme hrát o výhru.“