22.0

#15
10.0

Šok u Vajgaru!

Sázkařům stojí vlasy, a kdo chce cokoli předvídat, nemá v závěru základní části šanci. Jako by teď žádný zápas neměl favorita a kdokoli mohl porazit kohokoli. Nový důkaz? Do půlky ledna téměř neporazitelný Děčín padl už počtvrté v 5 posledních zápasech a posedmé v posledních 12, když při posledních dvou výjezdech utržil shodně jednobodové porážky u dvou nejhorších celků.

Válečníci přitom měli v Jindřichově Hradci silný start, v první čtvrtině vedli pod taktovkou Strii (10) o 11 a i ve druhé byli pořád vpředu. Ve třetím dějství však spáchali 8 ztrát a americká legie domácích otočila za sedm minut z 31-38 na 53-42.

V závěrečné čtvrtce ale hosté znovu zapnuli motory a ze stavu 62-51 se pěti trojkami přehnali dvě minuty do konce do vedení 77-78. Pak se ale dopustili hrůzných ztrát, kterých tým v poslední části zapsal hned několik.

Nejdřív lacině přišel o míč Pomikálek a White z brejku obrátil na 79-78, a když Vyoral získal Děčínu vedení zpět, sám pak na půlce (pravděpodobně) ztratil míč a domácí James z dalšího brejku 17 vteřin do konce rozhodl, neboť závěrečná trojka Severočecha Šišky už cíl nenašla.

Tentokrát velmi solidně střílející Lions, kteří v druhé půli vyprodukovali 50 bodů a díky výhře 81-80 udrželi krok s Brnem, soupeře jasně přetlačili dvojkami (31-18) a přežili i 12 děčínských trojek z 27 pokusů. I díky tomu, že Válečníci měli jen 29 doskoků.

Z pěti dvojciferných střelců Lions měli hned 4 americký pas a nejlepší byl v kulise 650 diváků rozehrávač Lamar s 18 body a 7 asistencemi (MVP utkání). Za Děčín nejvíc kontrovali Stria (17, trojky 7/4) a Vyoral (15).

David Musil (asistent Lions Jindřichův Hradec): „Vyhrál šťastnější tým, nicméně si myslím, že jsme tomu šli bojovností napřed. Nám se nepovedl vstup do zápasu a je to paradox. Doma, když hrajeme první čtvrtinu dobře, tak jsme zbytek zápasu schopní prohrát a na konci je to o 20. Dnes to byl přesný opak, nabrali jsme ztrátu. Hráče jsme stále nabádali k tomu, aby plnili naše taktické věci, které jsme si řekli před zápasem, a sice že nechceme dostávat jednoduché koše. Počítali jsme, že nějaké trojky dostaneme, ale nesmí to sklouznout jinam. Ve třetí čtvrtině jsme se dostali díky divákům, kteří nás vyburcovali, zpátky do hry. Dali jsme jednoduché koše. Děčín neproměnil a tam jsme šli přes něj a věřili si, že to udržíme. Soupeř však ukázal, jaké je družstvo, a tu koncovku pak opravdu vyhrál šťastnější tým. Mohlo to dopadnout přesně naopak. Jsem strašně rád za výhru, trošku nám to ale kazí výhra Brna nad USK.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Dčín): „Jsem velmi rozhořčený z výkonu svého týmu a některých hráčů. Myslím si, že jsme měli významný podíl na tom, že jsme darovali domácím výhru. Vstoupili jsme do zápasu dobře, vyhráli jsme první čtvrtinu a vypadalo to, že bychom měli v tomto trendu pokračovat. Nicméně to není poprvé, kdy soupeř změní obranu na zónu, a my nedáme pár střel. Přestaneme bránit a domácí se dostanou zpátky do hry, přestože hlavně v prvním poločase dělali spoustu technických přestupků, především pak jejich zahraniční hráči. Za celou sezonu jsem neviděl, aby rozhodčí napískali tolik porušení pravidla o krocích. Každopádně domácí zlepšili svou hru ve 3. čtvrtině, kdy šli přes nás. My jsme vypadli z role, kupili jednu ztrátu za druhou. Někteří se, bohužel, stále zbavují zodpovědnosti a nesedí jim hra proti takovýmto týmům. Přesto jsme se vrátili zpět do zápasu, přesto jsme opět šli přes soupeře, ale přišla naivita v závěru, kdy jsme lacino ztratili míč, a poté Ondra Šiška zvolil trojku, kterou neproměnil. Proto domácí vyhráli.“

Vzájemné zápasy této sezony: 0-3

Lions po sérii 9 porážek zvládli klíčový domácí zápas s Brnem, ale je velkou otázkou, zda tento duel lze označit za pomyslný bod obratu. Tým navíc čeká Děčín, který se s návratem Vyorala opět zvedl a nebude chtít ztratit vybudovaný náskok na třetí Prostějov.

Domácí budou mít dva nesnadné úkoly: zastavit hosty na 75 až 80 bodech a v útoku střílet tak, jako už dlouho ne. A zároveň se snažit hrát v maximální možné míře pod koš, neboť poslední trojkové nástřely týmu jsou přehlídkou marnosti a zoufalství. Děčín ale právě na tohle bude připraven a své podkošové území nepochybně dobře zabezpečí.

Karel Forejt (kouč LIONS Jindřichův Hradec): „Získali jsme důležitou výhru s Brnem, které však následně porazilo Opavu a vyrovnalo naši bilanci výher. Děčín je jiný soupeř - konsolidovaný tým s agresivní hrou, proti kterému se příliš nevyplácí chybovat. Musíme se soustředit především na úvod zápasu, kdy si Děčín vždy vytvoří náskok, a to nás vždy ve vzájemných zápasech sráželo. Chceme se však rvát o výhru do posledních sil!“

Radim Valcha (sportovní ředitel LIONS Jindřichův Hradec): „O favoritovi nemusíme polemizovat. Děčín musí splnit svou roli druhého týmu tabulky, my můžeme a chceme překvapit. Přijíždí k nám stříbrný tým minulé sezony, plný skvělých hráčů. Jako X-faktor bych označil Tomáše Vyorala, bez něhož hra Děčína nebyla ideální, jakmile se však vrátil na palubovku, okamžitě deklasoval Prostějov. Chceme bojovat a Děčínu to rozhodně nedáme zadarmo.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Utkáním v Jindřichově Hradci nechceme devalvovat naši výhru nad Prostějovem. Proto musíme od začátku hrát s absolutní koncentrací, nasazením a agresivitou především na obranné polovině. Dalším důležitým aspektem bude bitva o odražené míče, neboť v předchozím utkání nás Lions dostali pod velký tlak, kterému jsme nebyli schopni vůbec čelit. Nečeká nás nic lehkého, je jasné, že Jindřichův Hradec na dálku bojuje s Brnem o vyhnutí se poslednímu místu. Proto není prostor pro jakékoli podcenění, ale naopak pro soustředěný a zodpovědný výkon.“

Tomáš Vyoral (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Do Jindřichova Hradce jedeme potvrdit výhru z předchozího zápasu. Nebude to však nic lehkého. Tým se opírá o americké hráče, které dobře doplňují Jirka Šoula, Standa Zuzák a Tomáš Vošlajer. Na domácím hřišti je Hradec těžký soupeř, ale věřím, že když budeme hrát dobrou obranu s minimem ztrát, tak máme velkou šanci vyhrát.“