24.0

#5
4.0

Bez generála padli podruhé doma

Poprvé v sezoně chyběl Válečníkům jejich lídr Tomáš Vyoral a Děčín podruhé padl na domácí půdě. Kolín se po velkém vítězství 72-78 stal po Opavě druhým týmem, který v tomto ročníku přivodil Severočechům dvě porážky - z jejich celkových 6. Zvítězil už posedmé z posledních 9 zápasů, spolu s USK se vzdálil na dvě výhry Ostravě a na tři se přiblížil pátým Pardubicím. Naopak Armex prohrál už čtvrté z posledních 8 utkání.

Válečníci přitom v utkání dlouho vypadali dobře. Po 18 minutách si vybudovali 12bodové vedení (37-25), a když jej ve třetí části ztratili, pod taktovkou Pomikálka nastavili nový trhák (60-46). Pak ale přišla zhoubná poslední čtvrtina (12-30), jež domácím na rozdíl od předchozích dvou utkání zhatila vše.

Kolín nastartoval křídelník McEachin, který v této čtvrtce (přes pět děčínských ztrát) přivedl svůj tým 14 body k velkému obratu. Geosan tu častokrát uspěl zpod koše a k tomu přikládal i trojky.

Za stavu 70-71 přišla oboustranně hluchá dvouminutovka, již ukončil 36 vteřin do konce až kolínský Hunt, načež po ztrátě domácího Šišky následovaly důležité šestky Medvěda Ličartovského (Hráč utkání) a po minuté trojce Jelínka uspěl na trestné čáře pro změnu Machač, což za stavu 70-77 už dalo zápasu definitivu.

Vítěze vedli McEachin (19), Skinner (18+10 doskoků) a Machač (16+8 doskoků). Jejich tým přeskákal Děčín 38-36, z toho v útoku 14-12, což mělo pro úspěch klíčovou hodnotu. Na domácí straně byli v kulise 1050 diváků nejlepší Houška (14), Pomikálek (13) a Šiška (11).

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): „Vyhráli jsme v Děčíně, což se často nestává. Myslím, že za mých osm let v Kolíně jsme tady vyhráli podruhé a z toho máme všichni velkou radost. Rozhodla poslední čtvrtina, kdy jsme skvěle bránili, a trestali občas z protiútoků lehkými koši. To byl důvod, proč jsme vyhráli. Dokázali jsme také využít absence rozehrávače Tomáše Vyorala, tím pádem měl Děčín jediného rozehrávače, kterým byl Ondřej Šiška. Ve druhém poločase odvedl výbornou práci Ličartovský, který vytvořil na Šišku obrovský tlak. Ten už byl pak unavený, což se na hře Děčína odrazilo. Kroutil i Ježek odehráli utkání statečně, ale na náš tým to dnes nestačilo. Měli jsme o jednu ztrátu více než Děčín, ale musím i domácí tým pochválit za výbornou obranu v prvním poločase, kdy jsme se těžko dostávali do střel, a nedávali jsme lehké koše, které jsme naopak měli ve čtvrté čtvrtině.“

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Dneska jsme řešili, jestli nastoupí, či nenastoupí Tomáš Vyoral, nakonec lékař rozhodl, že nikoliv. Takže jsme věděli, že pro nás to bude z tohoto pohledu dost obtížné utkání. Ale myslím, že jsme taky udělali dobrou práci. O naší prohře rozhodla poslední čtvrtina. Je to prostě o tom, že Kolín má hodně silnou individuální mentalitu. Když jsou na hřišti Američané, tak dokážou vygradovat výkonnost k tomu, že když mají dát koš z různých situací, tak ho dají. Ví se o nich, že neminou střelu, zatímco my jsme ve čtvrté čtvrtině dali 12 bodů. Někteří naši hráči nejsou schopní dát koš v momentě, kdy ho dát potřebujeme, nebo uděláme hloupé ztráty, zatímco soupeř trefí například trojku s faulem. Je to pak složité, protože v tu chvíli má soupeř na hřišti pět potenciálně nebezpečných hráčů. Takhle Kolín doma otočil zápas s Pardubicemi. Tento útok jim prospívá, protože to je pro zahraniční hráče to, co milují, a utkání chtějí vyhrát. Tři čtvrtiny jsme hráli týmově, ale pak už jsme neměli tolik energie na rozehrávce - a je pravda, že pro Šimona Ježka, Filipa Kroutila i Ondru Šišku jsou takovéhle zápasy příliš těžké na to, aby dokázali přehrát sestavu zkušenějších hráčů Kolína. Pro nás je to ale do tréninku velmi podnětné a musíme pracovat na tom, abychom byli individuálně zdatnější ve hře 1 na 1 nebo abychom viděli možnosti, které jsme bohužel propásli.“

Vzájemné zápasy v sezoně: 2-1

Medvědi vyhráli 6 z posledních 8 zápasů, ale také padli ve Svitavách a doma s Novou hutí. Otázkou je, kterou ze svých tváří si přivezou na sever Čech. Válečníci se postupně opět zvedají a jako solidní posila se po premiéře jeví i jejich nový podkošový muž Carter. Nepochybně bude rozhodovat bitva na doskoku i to, jak bude na kolínské straně eliminován Bakič se Skinnerem a na děčínské Vyoral s Houškou.

Kolín kvůli pevnosti obrany Armexu musí udržet soupeře do 80, nebo spíš do 75 bodů, což nebude snadné při vědomí, že Válečníci poslední 4 zápasy nešli pod 11 trojek. Geosan bude chtít zároveň těžit ze své disciplinované hry bez velkého počtu ztrát a v obraně musí sevřít své podkošové území proti nájezdům Vyorala a spol.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Od okamžiku, kdy Kolín zamíchal sestavou, která se zdá být jako konečná, je v mých očích náš soupeř jedním z adeptů na medaile. Basketbal, který od této chvíle Medvědi hrají, je neuvěřitelně produktivní, neboť kdokoli z jednotlivců může díky svým útočným schopnostem dotáhnout celý tým k výhrám, které budí velký respekt. Stylem, jakým Kolín porazil Opavu, Pardubice a dvakrát Prostějov, se jen tak nevidí. Jasnými tahouny jsou zahraniční hráči v čele s Bakičem, kterým zdatně sekundují hráči v čele s Davidem Machačem. Proto musíme být v tomto utkání maximálně koncentrovaní a trpěliví a nepodléhat panice v okamžiku, kdy soupeř proměňuje střely i z kategorie nejtěžších. Na toto utkání se moc těším a věřím, že nám fanoušci svojí hlasitou podporou pomohou zvítězit.“

Lukáš Bažant (křídlo BK Armex Děčín): „Hra Kolína jde výrazně nahoru a tím pádem se Kolín stává nebezpečným protivníkem pro všechny týmy v NBL. Hlavním úkolem bude pohlídat některé výborné individuality, které náš soupeř ve svém středu má. Věřím, že na domácí palubovce ukážeme svoji sílu a navážeme na dobré výkony další důležitou výhrou.“

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): „Známe kvalitu Děčína, který se teď ještě posílil. V poslední době se nám poměrně daří na útočné polovině, takže půjde o zajímavou konfrontaci s pevnou děčínskou obranou, která patří mezi nejlepší v soutěži. V posledních dvou zápasech jsme pod dojmem vysokého vedení měli horší koncovky zápasů, tentokrát potřebujeme udržet koncentraci celé utkání, jen tak budeme mít šanci v Děčíně uspět, v což věříme.“

Atrakce utkání: soutěž o drinky Bubble tea a losovací soutěž všech sedadel o pizzu od Trattoria Ciao Ciao II. & Good Life.