15

Užitečnost

Zisky

7 fatálních ztrát

Ještě 8 minut do konce vedli Medvědi doma nad Kolínem 64-62 a jejich tifosi doufali v deja vu z prvního kola sezony. Jenže pak hosté zavřeli defenzivní závory, Geosan za dalších 6 minut spáchal 7 ze svých 8 ztrát v poslední části, aniž vsítil bod, a lídr tabulky se zakončeními zpod koše odrazil k rozhodujícímu úniku na 64-74. Druhý poločas vyhrál 28-38 a celkově 71-82, což mu dalo už 20. výhru z 21 posledních utkání!

Děčínským králem a MVP utkání byl playmaker Tomáš Vyoral, který zapsal 21 bodů, 5 doskoků, 4 asistence, 4 zisky a 6F+.

Kolín se první poločas držel mírně vpředu a až do osudné sekvence v kulise 540 diváků nepouštěl Válečníky do většího odstupu. Ti poprvé ukázali drápy 4 trojkami v posledních 6:40 druhé čtvrtiny a ve třetí části už se posunuli do vedení.

Celkem vysázeli 10 trojek proti 5 domácích (Bakič 7/1), a to z podobného počtu pokusů. A druhý zásadní rozdíl byl v bodech ze ztrát (7-20). Kolín, který přeskákal hosty o 10 míčů, také málo využil svých 17 útočných doskoků, navíc rozehrávači končili téměř bez asistencí.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Děčín hrál 40 minut svou hru a za 40 minut nikdy nezpanikařil. Hrál to, co chtěl, na konci se mu to vyplatilo a přineslo vítězství. My jsme měli na konci pětiminutový výpadek, kdy jsme nemohli dát koš, naopak Děčín trefil dvě trojky, jednu šťastnou a jednu vypracovanou, a odskočil na 6 bodů. My jsme pak měli problém v útoku, protože našim dvěma hráčům, na které je největší spoleh v útoku, tedy Bakičovi a McEachinovi, se bohužel nedařilo a taky se nám nevedlo v přesnosti trestných hodů. 66 procent je na nás málo, umíme střílet mnohem líp. A na prohře se podílela i velmi dobrá obrana Děčína, která nás přinutila k 18 ztrátám, a to taky není naše průměrné číslo. Když se to vše dá dohromady, Děčín opravdu zaslouženě zvítězil. Byl to pěkný a bojovný zápas i pro diváky."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "My jsme si před zápasem mysleli, že to bude těžké utkání, to se i potvrdilo a bylo to extrémně těžké utkání. Až v dalším průběhu sezony tuto výhru doceníme, protože v Kolíně se nebude hrát jednoduše nikomu. O naší výhře rozhodly dvě věci - zaprvé to byla mentální odolnost během celého zápasu. Říkali jsme si, že musíme být fakt odolní v jakýchkoli situacích, i když budou domácí hrát s neuvěřitelnou produktivitou, což v první čtvrtině určitě předváděli. Jejich útočný potenciál je skutečně obrovský. A zadruhé jsme ustáli některé defenzivní situace, kdy soupeř měl později již horší selekci střel, procento mu klesalo a klesalo a my jsme pak udělali minišňůru 12-0, kdy jsme se dostali do vedení o dva tři koše. Soupeř cítil, že už by musel trefovat nějaké extrémně těžké střely a my jsme už závěr kontrolovali. Přes všechny potíže kvůli naší nedisciplinovanosti je to pro nás opravdu cenná výhra. Chtěli jsme v Kolíně vyhrát, abychom měli skalp všech soupeřů. Děkuji všem hráčům, ale kredit patří i domácím, kteří bojovali, dřeli a bylo to tak fyzicky i mentálně těžké utkání."

Karel Aušprunk (power forward BC Geosan Kolín): "My jsme šli do zápasu s tím, že můžeme vyhrát, bohužel se nám to nepodařilo, a to vinou zbytečných ztrát i nepadajících šestek. V závěru nám taky nespadly nějaké trojky a občas vázla i komunikace v obraně. Tyhle věci rozhodly."

Jakub Houška (centr BK Armex Děčín): "Já jsem v první řadě moc rád, že jsme tady vyhráli. Jeli jsme sem s respektem, protože nás Kolín v prvním zápase doma porazil, věděli jsme, že teď hraje dobré zápasy a doma může nachytat kohokoli. V Prostějově dokázal dát 100 bodů, takže si myslím, že dnes zvítězila naše obrana, protože jsme dokázali ubránit Kolín doma na 71 bodech, což je pro nás dobré, protože oni jsou opravdu dobrý tým, mají kvalitní střelce a všichni jsou schopní dát koš. Byl to hodně bojovný zápas, stál nás hodně sil, ale my jsme pořád hráli svou hru. I když jsme něco nedali, snažili jsme se hrát pořád stejně, pak jsme dokázali něco ubránit a to rozhodlo."

Vzájemné zápasy v sezoně: 1-1

Jedna z lahůdek 23. kola, neboť Medvědi jsou jedním z pouhých dvou celků, které dosud dokázaly lídra NBL porazit. S novými posilami se zvýšila jejich nebezpečnost, což dokazují i 4 výhry z posledních 5 zápasů a málem i překvapení v Prostějově. Tým si hlídá ztráty, před Vánocemi třikrát za sebou ubránil na 60 bodů a už pětkrát v řadě doskočil nejméně 40 míčů, což zejména s Válečníky může být klíčovým faktorem.

Kompletní Kolín ovšem nyní bude řešit jeden neznámý úkol – zatímco v první fázi soutěže jeho útok stál i padal s výkony Bakiče a při jeho absenci tým ofenzivně strádal, teď už musí pečlivě volit své zakončovatele, jichž má po příchodu McEachina s Gloverem, uzdravení Hunta a s lepšící se podkošovou trojicí Horák, Machač, Skinner už celou řadu. Jako vždy s Děčínem bude důležité i to, aby se Geosan Armexu vyrovnal v agresivitě hry, zejména v podkošových prostorech.

Děčín může vyhrát již 20. z 21 posledních utkání. V prosinci už jej tak výrazně netáhl playmaker Vyoral, zastoupili jej však jiní a tým se právě v minulém měsíci dokonce třikrát obešel i bez ústředního centra Houšky. Válečníci v posledních utkáních také kolísají ve ztrátách, jež budou i v Kolíně s jeho svižnými guardy jednou z důležitých zápasových ingrediencí.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Děčín opakovaně prokazuje výbornou formu, ale v lize není tým, který by se nedal porazit, což už jsme proti Děčínu potvrdili. Musíme se pečlivě připravit na kvalitní, pevnou a tvrdou obranu soupeře. Naše hra se v poslední době ustálila, před domácími fanoušky budeme chtít uspět."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Utkáním číslo 3 s Kolínem zahajujeme druhou polovinu základní části. A to, že to bude těžké utkání, je každému, kdo jen trochu sleduje dění v NBL, jasné. Kolín se do dalšího průběhu soutěže posílil o dvě americké akvizice a s návratem Bakiče bude dle mého názoru významně zasahovat do pořadí v tabulce. S těmito příchody vzrostla kvalita hry především v útočné fázi, kde najednou hrozí nebezpečí od deseti hráčů. To ale nic nemění na faktu, že jako momentální lídr soutěže chceme v Kolíně uspět, neboť v tuto chvíli je hala domácích jediným místem, které jsme ještě nedobyli."

Filip Kroutil (guard BK Armex Děčín): "Čeká nás velmi těžký zápas na horké půdě kolínského celku. Velmi důležité bude ubránit zahraniční hráče Medvědů, zejména Bakiče, který proti nám ve druhém zápase kvůli administrativním důvodům nehrál. Jelikož je to jeden ze dvou týmů, který nás dokázal v první polovině soutěže porazit, musíme přijet plně koncentrovaní a připravení nic nepodcenit."

Atrakce utkání: soutěž dětí o stavebnice Lego, divácká soutěž o vstupenky na mistrovství republiky v cyklokrosu (koná se v Kolíně 9. ledna), pizzy a mobilní telefon Lenovo A328, který soutěžící získá, pokud za 45 sekund vstřelí 2 koše z půlkruhu, 2 trestné hody a 1 koš z tříbodové vzdálenosti.