14.0

#15
22.0

Když přišel jejich trojkový čas

Vendetu par excellence završenou poslední dvouminutovkou 12 k nule a kořeněnou 11 trojkami z 22 pokusů z rukou 7 různých mužů vysoustružili týden po bolestivém pohárovém finále v téže hale a proti témuž soupeři děčínští Válečníci. V očekávaném souboji 32. kola dobyli pardubickou „Dašickou“ 66-78, a to už podruhé v sezoně, o další výhru odskočili třetímu Prostějovu a nejenže se opět významně přiblížili k nejhůř druhému místu po základní části, ale stále mohou snít i o senzačním prvním místě.

To by si zajistili březnovým skolením Nymburka a bilancí nejhůř 34-7. Tucet duelů od konce si hýčkají úspěšnost 24-5 a mají za sebou dvojici bitev, které by je mohly katapultovat zpět k suverénnějšímu hernímu projevu.

Stejně jako ve středu s Ústím Děčín zavřel zápas trojkovou kanonádou. Tentokrát přišlo tref v poslední čtvrtině pět, z toho 4 v závěrečných 4 a půl minutách. Bilance druhé půle 13/9 pak měla přímo oslnivé parametry.

Domácí ostrostřelec Kotas ve čtvrté části třemi trojkami v řadě a Pandula jednou další - na 61-58 - ještě zkoušeli hostům konkurovat (tým celkově 29/10, z toho Kotas 9/6), ale od tohoto stavu se probudili Válečníci Vyoral (7) se Striou (8), kteří tu 15 body rozhodli. Definitivu dala zápasu Striova trojka na 66-73 0:38 do konce.

Zvláštní první půle byla vyrovnaná (32-30) i přes děčínskou bídostřelbu (7 tref z pole z 28 pokusů) a převahu domácích na útočném doskoku (12-7) i bodech z něj (14-5). Hosty držela jediná, za to efektivní zbraň – trestné hody (18/14). Všichni domácí dlouzí měli do půle po dvou faulech a ve třetí části si celý tým viditelně dával pozor, když za 9,5 minuty udělal jediný faul, jako by nepočítal s poučkou kouče Aita Renesese, podle nějž i když v zápase uděláte 200 faulů, sudí jich stejně písknou 20.

Severočeši si ovšem splnili některé postpohárové domácí úkoly už v první půli – například nenechali rozehrát turbo playmakera Autreyho, který se nechytil ani po změně stran, a za 26 minut končil utkání na 6 bodech a -6.

Po změně stran – a vlastně už od druhé čtvrtiny - se Armex zaměřil i na ostatní úkoly – po 12 bodech z první části už jen tři další povolil pivotu Švrdlíkovi, na nějž domácí cíleně hráli. Po 9 útočných doskocích z první čtvrtky už povolil Bekse za zbylých 30 minut pouhých 5. A za celý zápas jí nedal téměř žádné úspěšné brejky.

Domácí jakoby v odvetě finále poháru ztratili ostražitost, a i když nakonec měli ve hře i Nečase, v zápase postupně upadala jejich aktivita a agrese. Vedle útočného doskoku to bylo nejvíc patrné na vynucených šestkách – bilanci do půle měl tým 2/1 a až na konci třetí čtvrtky házel trestné hody někdo jiný než Pandula, který sám už za prvních 5 minut nabral 2 fauly.

Ač nakonec bilance faulů byla 23-19 (Pardubice v druhé půli jen 8), na trestné hody ztráceli domácí parník: 14/6 – 27/19.

Z pěti dvojciferných střelců vítězů vynikli Stria (14), Houška (12+7 doskoků a 4 asistence) a Vyoral (11+7 asistencí). Domácí vedle Kotase (18) drželi Švrdlík (15+8 doskoků a 4 asistence, ale také 5 ztrát) a Pandula (12+6 doskoků a 7F+, ale TH 9/4).

Beksa propásla šanci snížit manko 4 výher na třetí Orly a 11 zápasů do konce už její šance na jejich předstižení upadla do roviny teorie.

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Z pohledu toho, že jsme tady před týdnem hráli finále Českého poháru, tak nás výhra těší. Kdyby to šlo vyměnit, tak bychom to asi rádi vyměnili, to je jednoznačné, na druhou stranu počítali jsme s tím, že Pardubice budou mít po poháru obrovské sebevědomí a i týden přípravu. My jsme ve středu hráli s Ústím, potřebovali jsme se zmobilizovat, ale z kluků bylo cítit odhodlání. Pravda je, že jsme se dostali pod tlak, hlavně v první čtvrtině, kdy jsme nebyli schopni čelit tlaku na doskoku: Pardubice měly 9 útočných doskoků, tam jsme skutečně propadávali v soubojích, ale ustáli jsme hlavně poločasový výsledek, což bylo mnohem lepší než v předchozím utkání. Pak jsme začali mnohem lépe spolupracovat, konečně někteří hráči přidali zejména v útoku nějakou produktivitu, a přestože Pardubice díky skvělým střelám Kotase a Panduly šly přes nás, tak asi nejdůležitější bylo, že jsme to v hlavách zvládli a že jsme nepochybovali, že bychom mohli utkání ještě otočit. To se v posledních 5 minutách i povedlo, díky Vyoralovi a Šiškovi. Byl to hezký zápas v hezké atmosféře, stejně jako minulé utkání.“

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „My jsme do utkání vstoupili s velkým sebevědomím, bohužel, náš náskok měl být větší, než byl. Ve třetí čtvrtině se to tahalo bod za bod, chvíli byl v plusu Děčín, díky trojkám jsme se pak dostali do plusu my. Já bych viděl důležitý faktor v tom, že jsme měli nízkou úspěšnost trestných hodů, protože kdybychom udrželi standardní procento, tak jsme mohli jít do koncovky s náskokem 4 až 5 bodů. Bohužel se šlo do posledních minut při vyrovnaném stavu a Děčín toho využil. V závěru byl klidnější, nevím, jestli i sebevědomější, ale skóroval z lepších pozic a vyhrál.“

Robert Landa (podkošový hráč BK Armex Děčín): „Já jsem měl dobrý pocit z naší hry ve druhém poločase, zejména v posledních 5 minutách, kdy jsme tuhle pasáž vyhráli 5-17. Tam podle mě všichni naši hráči dělali, co mají dělat. Správní hráči projevili útočnou aktivitu, správní hráči stříleli z dobře připravených střeleckých pozic. Tak potřebujeme pokračovat dál.“

Radek Nečas (podkošový hráč BK JIP Pardubice): „Měli jsme týdenní pauzu, možná bychom byli raději, kdybychom hráli zápas, než jenom trénovali a čekali na stejného soupeře. Byla to taková play-off minisérie. Vstoupili jsme do utkání odhodlaně, dobře jsme pohybovali míčem, Švrdlík ovládl první část. Bohužel tohle vedení jsme neudrželi, Děčín se vrátil do zápasu a až do konce to bylo vyrovnané. Ve 4. čtvrtině jsme špatnou komunikací dovolili Děčínu volné střely, kdy měl dvě tři trojky a my pod dojmem toho, že soupeř dal trojku, jsme chtěli oplatit taky trojkou, kterou jsme ale nedali a útočně jsme nedoskočili. Vznikla situace, kdy jsme se dostali do ztráty větší než dva koše a Děčín si to již pohlídal.“

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 0-2

Hlavní magnet celého víkendu. Po týden starém finále poháru nebyly ještě zaceleny všechny rány na těle i duši, a i proto se lze jen těšit na velkou odvetu, tentokrát v ligovém programu. Severočechům jde o udržení náskoku před Prostějovem, Beksa stíhá Opavu a už nesmí ztrácet, a to i kvůli šanci, byť nyní již spíše stopové, na dobytí třetího místa.

Dá se předpokládat, že zápas opět bude rozhodovat bitva o útočný doskok a říznost obran. Děčín se bude více soustředit na nepovolení otevřených trojek domácích a také musí lépe než v poháru využívat svá zakončení zpod koše.

Při tomhle všem bude zcela zásadní, zda nastoupí, či nenastoupí podkošový pilíř Pardubic Nečas, jehož role ve finále poháru byla zcela nezastupitelná. Právě z týden starého utkání si ale také odnesl zranění. Vzhledem k trvající absencí Kohouta už by dvojité oslabení pod košem mělo pro Beksu  nejspíš fatální váhu.

Levell Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Hráčům jsem hned v pondělí na tréninku říkal, ať zapomenou na to, co se stalo minulý víkend. Samozřejmě, vítězství v Českém poháru byl velký moment v historii klubu, ale nic to neznamená pro další průběh sezony. My se musíme soustředit na to, co nás čeká. Očekáváme, že Děčín přijede připravený a hladový nás porazit a my na to musíme být nachystáni.“

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Po týdnu se vracíme do Pardubic, kde se budeme snažit odehrát lepší utkání než to předchozí pohárové. Pardubice měly volný týden, takže se dá očekávat, že budou opět připravené hrát s maximální intenzitou, nasazením a agresivitou. My se po vítězném derby potřebujeme zmobilizovat a dobře si nastavit hlavu, abychom byli schopni hrát 40 minut basketbal nejvyšší možné kvality, protože jedině tak máme šanci v Pardubicích uspět.“

Jiří Jelínek (podkošový hráč BK Armex Děčín): „Do Pardubic se vracíme po týdnu. V předchozím utkání jsme neproměnili jednoduché koše a udělali zbytečné chyby. Určitě se z toho ponaučíme a budeme chtít utkání odehrát na sto procent. Musíme si pohlídat útočné doskoky a nedat Pardubicím prostor na volné střely za tři body.“

Atrakce utkání: fanoušci mohou aktivně využívat Beksa kiosek – speciální WIFI síť v hale Dašická, skrze níž mohou volit Hráče utkání (od začátku 2. poločasu do konce zápasu), dále mohou naladit BeksaTV nebo sledovat statistiky zápasu, k dispozici bude hlídaný dětský koutek (v sousedství McDonald´s rodinné tribuny), přestávky vyplní cheerleaders IM Cheer Pardubice a tanečníci Aerobic centra Pardubice, v divácké soutěži bude hlavní cenou medovník od kavárny Nano café, vysílání BeksaTV začne v 16:50 s komentátory René Peškou a poprvé i s Ondřejem Kohoutem.