8.0

#3
2.0

Jen jednou za spoustu let

Možná na All-Star dostaveníčku nejlepších snajprů, kde by se vůbec nebránilo. Možná ve vrcholné fázi tréninku. Možná pak byste uvěřili, že je něco takového uskutečnitelné. Ale v zápase, ve kterém jejich soupeři šlo o tolik? V ostrém ligovém zápase mít za 14 posledních minut trojky 14/11? To, na co byste se neodvážili myslet ani ve snu, dokázali v labském derby 29. kola domácí Medvědi!

Ti byli od startu duelu inzultováni sprškou pardubických brejků, útočných doskoků a nůší zakončení zpod koše a za stavu 42-58 se v polovině třetí čtvrtiny zdáli být odsouzeni k porážce. O Kotase, Nečase a Kohouta oslabenou Beksu v tu dobu 20 body (nasázenými už do poločasu) vedl Autrey a 13 Švrdlík.

Pak ale domácí odjistili své zbraně hromadného ničení a začali obruč hostů zasypávat smrští střel ze všech dlouhých vzdáleností, jež téměř bez výjimky nacházely cíl. Do konce čtvrtiny z trojkové bilance 5/5 zapsal 3/3 Vocetka, který trefil tři projektily v řadě během pouhé minuty, a byť Pardubice i nadále přidávaly body z šestek a zpod koše po útočných doskocích, bylo po 30 minutách skore 63-69.

Zónující Medvědi v malé sestavě s jediným dlouhým Skinnerem pak vsadili na playmakera Hunta, který v poslední čtvrtině trefoval trojky (4) i přes nedostatečně blízko stojící obránce, anebo se prosazoval z nájezdů 1 na 1, na něž se hosté rozhodli nevypomáhat. Celkem v této části zaznamenal 16 ze svých 18 bodů a podílel se na trojkovém nástřelu týmu 9/6. Celková 3-bilance Geosanu činila 28/16 a jednoznačně stála za jeho velkým obratem v utkání.

Beksa v rozhodné čtvrtině nebyla u střelců dostatečně blízko, Hunta nechávala volného za clonami, sem tam minula i zpod koše nebo ztratila, a i když se ještě z 86-80 dostala na 88-87, trojka Hunta z útočného doskoku 40 vteřin před koncem na 91-87 už měla kritickou sílu.

Kolín, který uchvátil druhý poločas v poměru 59-39 a vyskočil na 6. místo, sice při shodném počtu 13 trefených šestek zaostal o jednu trefu z pole, ovšem díky 16 trojkám proti 6 Pardubic vyhrál 97-89 a v posledních 10 utkáních má průměr už 84,4 bodu. Lavička druhý zápas v řadě zapsala 51 bodů. Vedle MVP utkání Hunta (trojky 7/4) se v kulise 610 diváků nejvíc prosadili Skinner (20, 8 doskoků, 5 asistencí), Vocetka (16, trojky 5/4) a Ličartovský (14, trojky 4/3).

Beksu, která dvakrát více ztrácela (8-17), nezachránilo ani 52 bodů zpod koše, jasně vyhraný doskok a 24 bodů z druhých šancí. Její šiky vedli Švrdlík (23), Autrey (20, po půli bez bodu) a Půlpán (14).

Příští pátek v semifinále Českého poháru lze na pardubické půdě čekat v souboji stejných soupeřů ohromně výbušnou show…

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Chtěl bych poděkovat svým hráčům za předvedený výkon nejen ve druhém poločase, ale v celém zapase. Vypadalo to zoufale, prohrávali jsme už o 16 bodů. Tak jsme se rozhodli v timeoutu změnit obranu a začali hrát na 5 malých hráčů. To přineslo výsledek, i když trpěl náš doskok. Pak jsme předvedli trojkovou smršť, která není běžná, a stane se možná jednou za život nějakého hráče nebo trenéra. Určitě díky ní došlo ke změně zápasu. Měli jsme výbornou úspěšnost trojek a výbornou hru, projevila se i zkušenost Jimmieho Hunta na rozehrávce. Myslel jsem, že ty jeho trojky na USK byly náhoda, ale po dnešku vím, že nebyla. Také musím říct, že Michal Vocetka nás vrátil do hry svými třemi trojkami za sebou na konci třetí čtvrtiny."

Michal Vocetka (forward BC Geosan Kolín): "Byl to zápas dvou poločasů. První byl z naší strany úplně hrozný, v útoku jsme nebyli schopni dát jednoduchý koš, na vše jsme se moc nadřeli. A když už jsme koš dali, tak vyloženě po nějaké urputné práci v útoku. Z toho plynuly protiútoky pro Pardubice, které jsme nezastavovali fauly, ačkoli jsme si to před zápasem říkali. A svými vniky po cloně nás zlobil Aurtrey, s čímž jsme měli problémy i v Ústí. Nebyli jsme schopní to zastavit, v šatně jsme si ale řekli, že nás nemůže porazit jeden hráč, změnili jsme obranu, a i když to na začátku třetí čtvrtky nevypadalo dobře, posledních 17 minut utkání se nám změnou obrany a tím, že to začalo padat v útoku, hrozně zvedlo sebevědomí. A ohledně poháru si myslím, že semifinálový zápas příští pátek bude mít díky dnešku o to větší náboj."

Tomáš Bartošek (kouč  BK JIP Pardubice): "Domácí tým hlavně ve druhém poločase předvedl skvělý basketbal. Klíčové bylo, že v něm měl trojky 15/11. To týmu dalo ohromné sebevědomí, vrátilo ho to do zápasu. My jsme v prvním poločase skvěle bránili, nutili jsme soupeře k těžkým střelám, byli jsme velmi dobří na doskoku, nedovolili jsme kolínským hráčům dokončit doskoky. Sami jsme se tím dostávali do rychlých protiútoků, dávali jsme dříve koše. Ale ve druhém poločase se hra otočila, je vidět, že Kolín je velmi zkušený tým, plný zkušených hráčů. Nesesypali se, když jim to nevycházelo, a rozhodla jejich vysoká úspěšnost střelby za 3 body. A velkým faktorem bylo i našich 17 ztrát, což je hrozně moc, a v tak těžkém zápase to rozhoduje."

Viktor Půlpán (rozehrávač  BK JIP Pardubice): "Za druhý poločas jsme si nechali dát 11 trojek, což je obrovské číslo, a to domácí nakoplo. V prvním poločase, když se tolik netrefovali, jsme měli lehké doskoky, hráli jsme rychle a ve druhém poločase, když to tam soupeři padalo, jsme nedokázali hrát svou hru a to nás brzdilo. Domácí postavili zónu, my si s ní párkrát nevěděli rady, a Kolínu na druhé straně spadlo skoro vše, co vystřelil. To rozhodlo, druhý poločas byl z jeho pohledu famózní."

Vzájemné zápasy v sezoně: 1-1

Velký tahák středečního programu, a to z několika důvodů. Beksa, jež uspěla v prvním duelu v Kolíně, má soupeři co vracet za poslední domácí porážku, jíž se s hráčskou kariérou rozloučil nový stratég týmu Levell Sanders. Oba soupeři se navíc už příští týden utkají pro změnu v městě perníku v semifinále Hyundai Final-4. A pardubický tým je nyní ve středu dění i vzhledem k posledním událostem navázaným na horkou situaci ze sobotního východočeského derby.

Kvůli nakonec jednozápasovému trestu v Kolíně nenastoupí power forward Nečas a také kapitán Kotas, což při absenci power forwarda Kohouta (zraněná noha z tréninku) dává do rukou nebývalou šanci Medvědům. Beksa bude muset zřejmě místy i ukrýt do zóny svého hlavního zbývajícího dlouhého Švrdlíka a velký čas na hřišti stráví i forward Wall na pozici 4.

V posledním vzájemném střetu ještě nehrál nový pardubický playmaker Autrey, který se rychle stal novým lídrem týmu, a v lednu patřil k největším hvězdám soutěže. V tomto utkání na něj hosté budou hodně spoléhat, což se týká i jeho silného doskoku. V tom Pardubice lize vládnou, jenže bez dua dlouhánů to budou mít mnohem těžší. Navíc Medvědi jsou aktuálně na doskoku mnohem aktivnější a zejména všeplatný Skinner může Bekse hodně zavařit. Právě doskok s body z druhých šancí bude vedle brejkové produkce a obrany zápas nejvíc rozhodovat.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Určitě chceme vyhrát a potvrdit úspěch z Ústí, i když víme, že jsou Pardubice velmi silným soupeřem. I když jim bude někdo chybět, tak stejně budou kvalitní, mají řadu vyrovnaných hráčů. Nemyslím si, že by se na pardubické hře něco zásadně změnilo po změně trenéra, Sanders má podobnou filozofii jako před ním Bohunický a navazuje na jeho práci. Jaký bude trenér, to se teprve uvidí, to se nedá hodnotit po několika zápasech."

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): "Zahraniční hráči Kolína se po trošku rozpačitém začátku sezony rozehráli, sehráli se jako tým a v současné době má Geosan velmi dobré výsledky, navíc bych řekl, že zároveň předvádí velmi atraktivní hru. My si musíme dát pozor především na situace "catch and shoot" - kolínští hráči jsou velmi nebezpeční tím, že dostanou míč a okamžitě střílejí, ať je to Vocetka, Ličartovský, Bakič nebo další. Poměrně nenápadný, ale hodně efektivní je Skinner, který odvádí černou práci pro svůj tým, a ten z toho dokáže těžit. My bychom rádi navázali na předchozí vydařené zápasy. Chceme dál praktikovat styl hry, který nám nese úspěchy: vyvíjet tlak na obranné polovině hřiště, snažit se o rychlou přechodovou fázi a v postupném útoku si vytvářet kvalitní pozice pro zakončení."

Atrakce utkání: dětská poločasová soutěž o stavebnice Lego, divácká soutěž o pizzu a tablet Lenovo.