USK Praha

#8
19.0

Medvědi vystrčili Sovy z 6. příčky

Ač je po Bohačíkovi hlavním pilířem soví hry, dostal se za 25 minut k pouhým dvěma střelám. Tak málo jich ještě v téhle sezoně neměl. A jeho 4 body (opět sezonní minimum) přišly po 7 dvojciferných výkonech v řadě. I přesto všechno byl ústřední centr USK Igor Josipovič - jako jediný z domácích – v plusu (1). To, že nedostal do správy víc míčů, bylo hlavním vítězstvím Kolína a největší potíží Pražanů. Ti veškerou hru odbývali v nájezdech z perimetru a s chytře - či spíš vychytrale - hrajícími Medvědy v předehře 26. kola padli na domácích prknech 56-65. Středočeši je tak vystřídali na šesté pozici tabulky.

Bosenský pivot byl sice strážen s významnou kolínskou péčí, přesto při nůších přebírání domácích pick- and-rollových clon, a nejen při nich, mohl způsobit hostům mnohem větší škodu. Někdy i mával rukama zcela sám pod košem, ale balon k němu nepřiletěl a v obraně pak páchal hloupé fauly. USK chyběl hráč, který by Josipovičovi dokázal poslat ve vhodnou chvíli míč, a většinu ostatních situací z pohledu Kolína zlikvidovali statní Machač s Horákem , nebo nepoddajný Skinner.

Ten byl za svých 34 minut klíčovým mužem vítězů. A nejen pro 11 bodů a 8 doskoků se třemi zisky. Tu sklepl doskok, tam odběhl pod košem Josipovičovi, který se o něj nemohl zapřít, a udělal kroky, nebo zacpal šestku proti x-tému nájezdu Bohačíka, posunu míč dál v útoku, zblokoval střelu anebo šikovně zakončil zpod koše.

Kdo by mu mohl konkurovat? Možná kapitán Machač, operující a zakončující kolem koše a na druhé straně několikrát přebírající rychlonožku Šafarčíka, jehož některé nájezdy dokázal ustát na nohou až k bloku. Anebo 14bodový guard Hunt, který po nevýrazném vstupu v první půli zasypal v té druhé koš USK 4 trojkami z 5 pokusů, když přesně cílil po dobrém pohybu míče, navíc nejednou v situacích, kdy se domácí chtěli nadechnout k náporu. Mohl by to být i všeplatný guard Ličartovský (ten byl koučem Kolína za MVP i vyhlášen) a stejně tak 16bodový Bakič, hrající jako 89procentní šestkař všechny závěry čtvrtin a kapitalizující s míčem v ruce střelecké fauly domácích (z 9F+ TH 10/9), jež si umí vynutit nejlíp z týmu.

USK citelně chyběla postava i zkušenosti forwarda Aliče. Velkou část zápasu tak musel odehrát na 4 malé a Kolín pak v řadě případů nechával na oblouku ke střele nejvolnějšího zelenáče Štěrbu, jehož sebedůvěra s každou minutou trojkou klesala níž a níž.

A když to závratně nepadalo ani Bohačíkovi (z pole 20/5, 15 bodů), který po sobotních 40 minutách ve Svitavách tentokrát oddřel i na doskoku (8) a asistencemi (6) dalších 39 minut, zbyly USK těžké trefy Michala Mareše do půle (všech svých 11 bodů) a nejlepší výkon z rozehrávačů v podání Šafarčíka, který vedle 15 bodů za 29 minut získal i 6 faulů, ale některé kritické situace při menší zkušenosti prováhal. Obrana se na něj ale při nízkém nebezpečí ostatních hráčů mohla naplno soustředit.

Kolín v úvodu precizně ucpal vymezené území, bez problémů přebíral clony USK a při jeho míjení se dostal k vedení 4-15 (po 9:40). Jenže USK pár střel a také děr v obraně hostů využil ke srovnání na 17-17, když i Kolín do půle míjel z větších dálek. Medvědi se ovšem  šestkami a produkcí Bakiče dostali ještě do poločasu přes domácí ztráty (USK několikrát ani nezakončil útok) do nového desetibodového trháku. A v druhé půli dílčí náskok nejdřív udržoval Machač, poté trojkami Hunt a průběžně se do věcí vkládal Bakič.

A když si 5,5 minuty do konce udělal 4. faul Šafarčík a 4 minuty do konce i Josipovič, byly karty rozdány jasně. A domácí se blíž než na 6 bodů nedostali. Vyhráli sice doskok  (v útoku 13-4), ale zejména do půle mnohem víc ztráceli (11-6) a zejména dosáhli třikrát méně bodů z šestek (6 ku 17).

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "My jsme tu chtěli vyhrát, ostatně jako v každém utkání. Věděli jsme, co nás čeká, a to silný soupeř, který je takový nejen na domácím hřišti, ale i venku. V průběhu sezony nás dokázal porazit dvakrát a k tomu ještě jednou v přípravě. Věděli jsme, že pokud chceme vyhrát, musíme dobře bránit. Nejvíc jsme se soustředili na Bohačíka a Josipoviče. Josipoviče se nám povedlo pokrýt v průběhu celého zápasu, Bohačíka jen v prvním poločase, druhý poločas už odehrál skvěle. Uspěla naše obrana. Dostat od USK 56 bodů, to je dobré číslo. Našich 65 nic neřeší, důležité je, že jsme dostali jen 56. Myslím, že to bylo bojovné utkání a muselo se to líbit, hlavně fanouškům Kolína."

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): "Od první do poslední minuty bylo jasné, že Kolín zvítězí. Měl jsem velmi špatný pocit z toho, jak jsme bránili. Nebránili jsme týmově. Pokaždé, když zahrál Kolín pick-and-roll, byli jsme tam později, ať už křídlo, nebo pivot. Nebo ze slabé strany nepřišla výpomoc. Pokaždé nastala nějaká chyba, která přinášela další a další problémy. Obrana je zvláště důležitá proti týmům, jako je Kolín. Dnes měl dobrý pohyb míče, hrál kolektivně a to byl klíč k jeho výhře. Co se týče našeho útoku, máme v něm vážné problémy. Řekl jsem hráčům v šatně, aby se zamysleli nad tím, kolik střeleckých šancí měli a kolik jich proměnili. Další věc je, že všichni chtějí dát míč Bohačíkovi a pak jen čekají, co on s ním udělá. Tohle je problém se sebedůvěrou a my ji musíme získat zpět. Od úterka se budeme soustředit na sebe, na své hlavy, výkony a nemusíme se zabývat soupeřem, protože svých problémů máme dost."

Vzájemná utkání v sezoně: 2-0

Před kamerami ČT Sport se v pondělí od 18 hodin odehraje napínavý souboj sousedů v tabulce, v němž Kolín případnou první výhrou ve vzájemných zápasech v sezoně může přeskočit Sovy na šesté místo.

Domácím bude nadále chybět zkušený forward Alič (koleno), přičemž Sovy se musí především sebrat po sobotní porážce ve Svitavách, kde se nedokázaly vypořádat s tuří zónou. Pravidelně se mohou spolehnout na obranu, ale při očekávané zatažené obraně Kolína se budou muset víc opřít o trojky, jichž v posledních zápasech dávají solidní počet, ovšem s kolísavým procentem.

Medvědi v sedmi z posledních 8 zápasů doskočili nejméně 40 míčů a právě na to budou muset spoléhat i dnes, aby vykryli i v posledních 3 utkáních povážlivě stoupající počet ztrát. Jejich rozdílovým hráčem by se mohl stát rozehrávač Glover, který naposledy proti Opavě předvedl v klíčové první čtvrtce velkou show.

Michal Šob (vedoucí týmu USK Praha): "My jsme se střelecky trápili ve Svitavách, přestože obrana byla mnohem lepší než v utkání s Děčínem v poháru. Doma si nemůžeme dovolit ztrácet, přesto musíme být na pozoru, protože Kolín v posledním utkání proti Opavě ukázal ohromnou ofenzivní sílu."

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Po těžkém utkání s Opavou nás čeká další důležitý zápas proti soupeři, který nás už v sezoně dvakrát porazil. Bude nás motivovat, že můžeme USK v tabulce přeskočit a v Praze určitě chceme uspět."

Atrakce utkání: 200 piv zdarma, akce 1+1 vstupenka zdarma, poločasová soutěž o poukaz od Fujifilmu, vystoupení Wildcheerleaders.