13

USK Praha

Užitečnost

První úspěch pro Sovy z Folimanky

Sovy chtěly zabojovat na domácí palubovce o první letošní vítězství. Na jejich lopatě měli skonči Medvědi z Kolína. Ti po úvodním vítězství nad Děčínem sbírají zatím porážky, také vinou zranění. USK ale dneska odehrál na Folimance velmi dobrý zápas. Soupeře nepustil ani na vteřinu do vedení a od začátku si pečlivě budovali náskok, který měl po 40 minutách vymazat nulu v kolonce jejich letošních vítězství.

Sovy kralovaly ve vymezeném území, ať už na doskoku nebo při zakončování. Celkem z vymezeného území zaznamenali domácí hráči 48 bodů, což je dvakrát tolik co jejich dnešní soupeř. Nemusely je tak ani tolik mrzet minuté trestné hody, kterých bylo plných 12 z 21 vystřelených. Obrana domácích navíc dokázala uhlídat ostrostřelce Kolína Bakiće na osmi bodech.

Mirsad Alilovič, USK Praha: „Hráli jsme konečně, tak jak jsme schopni. Byla tam sebedůvěra, která pramenila z naší dobré agresivní obrany. Pokud porovnám tohle utkání a ta předchozí tři, rozdíl byl i v tom, že hráči z lavičky hráli dobře v obraně a jednoduše v útoku. Kolínu chybí rozehrávač, Allen hrál 40 minut a byl už unavený. Viděl jsem všechna 3 jejich utkání a Kolín hrál velmi dobře. Naši výhodou bylo, že jsme nepolevili v nasazení, bojovnosti a doskoku, ze kterého jsme měli druhé šance. Na druhou stranu máme rekord v podobě 43% z čáry trestného hodu. Přeji Kolínu hodně štěstí v sezóně.“

Predrag Benaček, BC Geosan Kolín: „Gratuluji domácím k výhře. Hráli agresivně v obraně a dravě v útoku. Bylo z jejich strany hodně pohybu. Naši hráči na to neměli odpověď i přesto, že jsme si řekli, co nás může čekat. Začátek utkání byl velmi nekoncentrovaný, což se nám několikrát stávalo i v průběhu minulého roku. Letos už podruhé. Poprvé v Jindřichově Hradci a dnes na USK. Prohráli jsme zápas v prvním poločasu, když jsme nechali soupeře doskočit jedenáctkrát a za celý zápas patnáctkrát. Dávali jsme jim druhé příležitosti a oni toho pokaždé využili. To je nás problém, který nás trápí od samého začátku. Bohužel mám pořád absenci pivota, nebo rozehrávače. Ještě ani jedno utkání jsme neodehráli kompletní a to mě mrzí. To nic nemění na tom, že USK zaslouženě vyhrálo, protože hráli dobře. Udělali jsme spousty chyb. Gratuluji ještě jednou.“

8 23 31 3 7 13 25 21 66 70

Tradičně vyrovnaná bitva se nejpíš chystá v pražských Nuslích, kde USK (bez Hájka, jehož bolí zub) bude bezpodmínečně cílit na první výhru. Nejspíš bude chtít začít tam, kde skončil ve Svitavách, když ve čtvrté čtvrtině celoplošným presinkem málem kompletně zlikvidoval 20bodové manko. Pod košem soupeře pak bude pořebovat, aby své dosud nevýrazné výkony pozvedli křídelník Michal Mareš a rozehrávač Feštr, dosud 6. a 7. bodoví přispěvatelé týmu. V USK je nyní leccos jinak, když pozici top skórera drží posila Jaromír Bohačík a hned za ním je s 11 body nečekaně guard Šafarčík.

USK celkově nevykazuje produktivní útok – dává jen 64 bodů (Kolín 80), ztrácí téměř 17 míčů a trojky má 24procentní. Proto se musí opřít předevím o defenzivu.

Kolínu budou nadále chybět rozehrávači Hunt (svalový úpon v patě, 2-5 týdnů) a Koláčný (kotník), přesto má na to podat výkon, který jej udrží ve hře o vítězství. Spoléhat bude na duo guardů Bakič (top skórer ligy, navíc 3,7 asistence) – Allen, který ale musí dokázat do hry zapojit i ostatní. Medvědi musí najít i častější cestu pod koš a neodbavovat nadměrně velkou část hry z frekventovaných jumpů, což je částečeně stálo výhru při vedení nad Opavou v závěru minulého utkání. Tým má poměrně vyrovnanou podkošovou trojici Horák, Machač, Aušprunk, která by měla být ve vymezeném území Sov znát. A svými zatím 63procentními trojkami by klidně i častěji mohl pod kotlem přitopit Vocetka.

Mirsad Alilovič (kouč USK PRAHA): "Oba týmy teď čekají důležitá utkání. Nás to domácí především z hlediska psychologie. Pouze 15 minut koncentrace nebude stačit. Musíme bránit celých 40 minut a stále zůstat v našem konceptu hry. V utkáních máme zatím až příliš mnoho výkyvů."

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN KOLÍN): "Minule jsme proti Opavě odehráli smolný zápas, ale věděli jsme, jaké jsme udělali chyby a vyříkali si je. Doufám, že se z nich poučíme. Liga pokračuje každé tři dny, takže není čas na brečení, musíme se už soustředit na dalšího soupeře. Proti USK hrajeme pravidelně vyrovnané zápasy, ale letos to bude nejen proti USK. Kromě Nymburka jsou úplně všichni vyrovnaní, takhle to ještě nikdy nebylo. My chceme určitě v Praze vyhrát a je jedno, jestli to bude košem v poslední vteřině nebo v prodloužení. Soupeř čeká na první výhru, což ho může mimořádně motivovat, ale také dostat pod tlak. Mají spíš mladý tým a uvidíme, jak se s takovým tlakem vypořádají. Čekám bojovný zápas, hodně silový, někteří hráči soupeře mají svaly jako kulturisti."

Atrakce utkání: poločasová soutěž o poukaz od FUJIFILMu, vystoupení Wildcheerleaders.